Kapat

Dünyanın En Zehirli 5 Bitkisi

Anasayfa
Bitki Dünyanın En Zehirli 5 Bitkisi

1 Kızıl Gel-Git Algleri

Dünyadaki sahil şeridini altüst eden Kızıl gel-git, korkunç bir olaydır. Mevsim geçişleri sırasında, sıcaklığın da değişimi ile birlikte Algera Pelagius olarak bilinen binlerce küçük deniz yosununun üremesi sonucu su, küf rengi bir hal alır. Algler, kabuklu deniz hayvanları tarafından hızlıca yüzeyde toplanır. Bunların, oldukça büyük nerotoksik etkileri vardır. Çok tehlikeli olan bu alg artışı ikincil organları hızlıca felç edebilir, daha da kötüsü algin bulaşmış olduğu kabuklu hayvanlara teması sonucunda, solunum yollarını uyuşturabilir.

Önerilen Yazı  Cevizin 5 Önemli Faydası

 

 

2 Savurgan Bitkisi (Spurge Laurel)

Küçük, parlak yapraklarıyla dekoratif bahçelerde ve kamuya açık alanlarda sık sık kullanılan gösterişsiz bir bitkidir. Spurge Laurel, defne bitkisi ile çok yakından akrabadır. Ancak bu defne ağacı, bitkiler alemindeki en kötü ölümlerden birine neden olur. Çok etkili biyoksitlere sahip olan bu bitkiyle temas edildiğinde, temas edilen bölgelerde tahrişlere neden olur ve bu tahrişler büyük yaralara dönüşebilir.

Önerilen Yazı  Biberiye Yağının 5 Kullanım Alanı

 

 

3 Yeni Zellanda Isırganı (New Zealand Tree Nettle)

Yeni Zelanda Isırganı, yanlışlıkla üstüne basılması halinde bile bir insanı öldürebilecek dünya üzerindeki iki bitkiden biridir. Bu devasa bitki, yakıcı ısırganların en zehirli türüdür. 4,5 metreye kadar uzayabilir. Bu gelişkin başlıklı bitki, en küçük temas halinde bile tahriş edici nörotoksinler yayıp ölümcül olabilen, büyük dikenlerle çevrilidir.

 

 

4 İntihar Bitkisi (Gympie-Gympie)

Avustralya’ya özgü bir bitki olan Gympie-Gympie ağacı dünyanın en tehlikeli ağacıdır ve bütün yakıcı ağaçlar arasında, en acı verici olanıdır. Gympie-Gympie’nin ıstırap yüklü ağrısı, yakıcı asitle kaplı olmasından kaynaklanır. Bu bitki, zehrinden etkilenen kişileri intihara sürükler.

Önerilen Yazı  Nadir Görülen 5 Meyve Türü

 

 

5 Himalaya Böğürtleni

Himalaya Böğürtleni, hiç bulaşmak istemeyeceğiniz bir bitkidir. Bu bitki keskin dikenleriyle 40 dekametrekarelik bir alanı kaplar. Bildiğimiz böğürtlenlerin aksine, Himalaya Böğütleni’nin dikenleri 5 cm’ye kadar ulaşabilir. Bu böğürtlen türüyle karşılaşmanız bile acil servise gitmenizi gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir