Kapat

Dünyanın En Zeki 7 Hayvanı

Anasayfa
Hayvan Dünyanın En Zeki 7 Hayvanı

Çocukken hayvanlarla konuşmak onlarla yan yana yaşamak belki de çoğumuzun en büyük hayaliydi.. Hayal gücümüz büyüdükten sonra gerçekleri görmeye başlayarak hayallerimizin en güzel tarafını ellerimizden alır oldu. Hayvanları, özellikle de vahşi doğada bulunan hayvanları aptal görüyoruz. Peki, bu durum gerçekte de böyle mi? Elbette, değil işte doğadaki en zeki birkaç hayvan, ne yazık ki aralarında kediler veya köpekler bulunmuyor.

 

1 Yunuslar

Yunusların ne kadar akıllı olduğu bilimsel yöntemlerle yıllar öncesinde açıklanmış bir konudur. Discovery News’a göre yunusların ufacık bir beyni bulunuyor, bu beyinde planlanmış, farkında ve fazlasıyla uyanık bir karar mekanizmasıyla çalışan bir sistemleri bulunuyor. Doğru olan ; yunusların beyin yapısı insanınkinden daha düzenli bir yapıda. Emory Üniversitesi’nden yunuslar üzerinde çalışan bilim admı Lori Marino’nun Discovery News’a yaptığı açıklamaya göre “Eğer insanlardaki zeka seviyesi hayvanlarla kıyaslanırsa yunusların insanların zeka seviyesine çok yakın olduğu görülebilir.”

Önerilen Yazı  Dünyada ki En İlginç 5 Yılan Türü

 

2 Fareler


Hastalıkların anası ve çoğu zaman insanların uzak durup tiksindiği hayvan türü olan farelerin inanılmaz seviyede aklı oluduğunu biliyor musunuz ? Evet bu doğru lütfen şaşırmayın. Guelph Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre fareler insanlar gibi konular üzerinde düşünüp, bu konular üzerinde tartıştığı ortaya çıktı.. Düşünce yöntemleri oluşturarak hedefe ilerledikleri de bilinen konular arasında.

 

3 Domuzlar


Domuzlar dinimizce haram kılınmış bir hayvan olsalar da bu hayvancıklar dünyanın en evcimen hayvanı olabilirler! New York Times’a göre domuzlar karınları acıktığında yemek bulabilmek için ayna kullanabiliyorlar. Aynayı kullanarak diğer domuzları kandırıp, daha sonra yemek için farklı yerlere saklayabiliyorlar. Aynı sürede çok hızlı öğrenip, düzenli bir şekilde öğrendiklerini uygulayabiliyorlar.

 

4 Kuzgunlar


Edebiyat romanlarında ve sinema perdelerinde oldukça fazla karşılaştığımız aklın temsilcisi konumunda yer alan kuzgunların zekası hayvanları kıskandıracak derecede ileri. Kanadalı ve iskoçyalı araştırmacılar kuzgunların mantık içerisinde düşündüklerini onadı. Kargalar da aynı cinsten akrabaları olan kuzgunlar kadar akıllıdır. Fakat kuzgunların etrafını anlama ve buna göre davranış sergilemeleri daha belirgin bir özellikleridir.

Önerilen Yazı  Nesli Tükenmekten Kurtarılan 5 Hayvan

 

5 Bonobos


Şempanze türünün akrabası olarak görülen Bonobo’lar bilinen en akıllı hayvanlar listesinin ileri gelenlerindendir. Diğer maymunlar gibi bonoboların da kendilerine ait bir haberleşme dili ve alfabeleri var. National Geographic’te yayınlanan bir habere göre; Bonobo Kanzi kendisiyle haberleşmek için çizilen sembollere tepki vermiş ve açık bir şekilde iletişim kurmuştur.

 

6 Ördekler

Ördekler sıkça karşılaştığımız hayvan türleridir. Sandığımızdan çok daha zeki olan bu canlılar, yapılan araştırmalara göre anne ördek kendi yavruları üzerindeki çizgilerden onları birbirinden ayırt edebiliyor. Bu da türler arasındaki farkları anladıkları anlamına geliyor.. Yapılan deneye göre birkaç farklı şekilde tür ile bir ördeği aynı odaya koyduklarında ördeğin türleri arasındaki farkı ayırt edebildiği ve buna göre davranış sergilediği anlaşıldı. Deney yapılan odadan çıkarılan ördeğin daha sonra aynı objeleri tanıdığı gözlemlendi. Ördeklerin düşündüğümüzden çok daha fazla zeki hayvanlar olduğu bu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Büyük 5 Kuşu

 

7 Filler


Fillerin ne kadar zeki hayvanlar olduğunu sirke gidenler görmüştür. Eğitime çok fazla tepki gösteren filler, yeri geldiğinde insanların yaptığı işleri bile yapabilir duruma geliyor. Fillerin aklıyla ilgili insanların ağzını açık bırakan hikayeleri siz de duymuşsunuzdur. Hafızalarının güçlülüğüyle bilinen fillerin birde hoş olmayan bir huyu var.. Kendilerini gizleyerek vadi aralarında bulunan muz ağaçlarında ziyafet çekiyorlar maymunların yemeklerini yiyorlar 🙂 Hoş olmayan diyince ciddiye aldınız dimi? 🙂 Bedenini çamura bulayarak üzerlerine etraftan topladıkları dalları ve çalıları koyuyorlar. Geceleri çiftçiler tarladan uzaklaşınca gelip muz bahçelerini darmadağan ediyorlar.

“Dünyanın En Zeki 7 Hayvanı” üzerine 1 yorum

  1. Asci says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir