Kapat

Efsanevi 5 Kayıp Şehir

Anasayfa
Tarih Efsanevi 5 Kayıp Şehir

Kayıp şehir deyince akla gelmesi gereken şey aslında şehirlerin kayıp olması değil ilk söylendiği yerlerinde şuan olmamalarıdır. Ancak insan oğlunun uçsuz bucaksız hayal dünyasında olmayan ya da olup kaybolmuş olan bir şeyi hiç olmamış olarak kabul etmek mümkün mü ? Evet burası biraz felsefi oldu. 5 kayıp şehir dediğimiz şehirleri incelerken Pompei ya da Tenochtitlan gibi arkeolojik kalıntılardan yola çıkarak yapılan araştırmalara dayalı bir kayıp şehir silsilesinden değil de daha çok somut tarihe etkisi olmuş kayıp şehirlerden bahsedeceğiz. Kayıp şehirler tarih boyunca efsane olarak anılsa da hiç olmamışlar gibi değil de aslında onlar da tarihin bir parçası olarak kültürlerde yer edinmiştir. Gelin hep birlikte bu Efsanevi 5 Kayıp Şehir hakkında birkaç genel kültür kasalım.

Önerilen Yazı  En Geniş Topraklara Sahip Olmuş 5 İmparatorluk

 

 

Troya Şehri

Milattan önce 12. yüzyılın başlarından 1800’lü yılların ortalarına kadar Troya şehri hikayeden başka bir şey değildi. Truvalılar ve Yunanlılar arasındaki efsanevi savaşın geçtiği ve Truvalıların gücünün merkezi olan Troya defalarca yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. 19. yüzyılın ortalarında günümüzde Antik Troya Şehri’ne ait olduğuna inanılan kalıntılar iki Alman arkeolog tarafından başlatılan çalışmalarca ortaya çıkarılmıştır.

 

 

Sodom ve Gomore

Pek çok az şehir lanetlenmiş Sodom ve Gomore şehirleri kadar insanlık tarihi üzerinde etki sahibi olmuştur. Dini ahitler ve mitolojik yazıtlar bu şehirlerin üzerine ateş ve kükürt yağdırılarak cezalandırıldığını söylemektedir. Bu mitolojik şehirlerin hiçbir zaman var olmadığını söylemek güçlü bir söylem olsa da varlıklarının olasılığı dini hikayeler ve ahitler aracılığıyla günümüzde hala etkilerini sürdürmektedir.

Önerilen Yazı  Çay Kültürü Fazlaca Gelişmiş 5 Ülke

 

 

Shambala

Bu mitolojik krallık Hinduizm ve Budizm inananlarınca çok kutsal bir yer olarak kabul edilir. Günahsız Adalar olarak kabul edilen ve Buda’nın yaşadığı yer olarak adlandırılan Shambala Hindu inancına göre Tanrı Vishnu’nun son vücut bulup dünyaya geleceği yer olduğuna inanılır. Shambala diğer efsanevi şehirler gibi bir zamanlar gerçekte var olduğundan ziyade, Hinduizm’in ve Budizm’in inananlarınca inanç temellerini oluşturan tematik bir yerdir.

 

 

El Dorado

Kesinlikle hiç var olmasa da, El Dorado uğruna birçok insan kanı dökülmüş ve hazineler adanmış bir şehirdir. Peki neden? Çünkü El Dorado’nun hazinelerle dolu olduğu söylenir. Bu efsanevi şehrin 16. yüzyıldaki kaşiflerce Yeni Dünya diye adlandırılan bir yerlerde olduğu söylenir. Gonzalo Pizarro ve Sir Walter Raleigh gibi ünlü gezginler bu efsanevi ve keşfedenlerine inanılmaz zenginlikler getireceğine inandıkları şehirleri bulmak için nice maceralara atılmışlardır. Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey konulu listemizden “İnsanları altının peşinden bu denli sürükleyen şey nedir?” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

 

 

Atlantis

Atlantis efsanesi Yunan filozof Plato’nun yazılarında ortaya çıktı. O zamanki zamandan 10 bin sene önce ortaya çıktığını söylediği bu yeri güçlü, cesur ve zeki medeniyetlerin yaşadığı gizemli bir ada olarak tanımladı Plato. Plato Atlantis adasını çok gururlu ve kibirli insanların kaderini anlatmak için kinaye olarak oluşturmuştur. Atlantis’in bir günden daha kısa bir sürede denize battığı söylenir. Plato’dan sonra insanların bu şehri durmadan nesillerce araştırmaya devam etmesi Plato’nun kanısını ne kadar da haklı çıkarıyor aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir