Kapat

Elma Sirkesinin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Sağlık Elma Sirkesinin 5 Önemli Faydası

Elma sirkesi asırlar boyunca hastalıkları tedavi etmek adına herkes tarafından kullanılmıştır. Bugün marketlerin raflarını süsleyen elma sirkesinin sağlık açısından bilinen hiçbir faydasının olmadığını söyleyebiliriz. Sağlık adına faydalı olan elma sirkesi doğal yöntemlerle evde yapılmış olanlarıdır çünkü elma sirkesini önemli bir şifa kaynağı kılan şey, içeriğindeki elma asitidir. Elma sirkesini sağlık açısından bu kadar önemli kılan şey, içerisinde bol miktarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum içeriyor olmasıdır. İçerdiği bu maddelerden dolayı elma sirkesinin kanı inceltme, ateşi düşürme gibi faydalarının yanı sıra sinir sistemine de oldukça iyi gelmektedir.

 

Elma sirkesi, birçok hastalık adına oldukça şifa kaynağıdır. Aynı zamanda hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve metabolizmayı kuvvetlendirir. Tıp alanında da elma sirkesi doğal antibiyotik şeklinde hastalara tavsiye edilmektedir. Elma sirkesi, pek çok organın sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu gibi cilt sağlığı adına da önemli bir besin kaynağıdır. İşte elma sirkesinin faydaları.

 

 

 • #1 Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

  Elma sirkesi suda çözülen petkin olarak da bilinen lifleri içeriğinde bulundurmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek spazmları yatıştırarak en aza indirir. Aynı zamanda ishal tedavisi adına da etkilidir. Su veya meyve suyu ile karıştırılarak içildiği zaman ishal sorunları için daha etkili sonuçlar alınabilir. Aynı zamanda, elma sirkesinin hazımsızlığı da giderici özelliği vardır. Hazımsızlık adına bir çay kaşığı bal bir bardak elma sirkesine karıştırılarak içilir. Bu karışım hazımsızlık sorununu kökünden de çözebilmektedir. Bu karışımı günde sadece bir sefer değil gün boyunca dilediğiniz kadar içebilirsiniz. Elma sirkesi ve bal karışımı aynı zamanda gastrit ağrılarını da azaltır. Elmanın içerdiği petkin aynı zamanda ciddi anlamda bağırsakların hareketli olmasına yardımcı olur. Tembel bağırsak sistemini aktif bir hale getirerek kabızlık sorununa sebep olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 • #2 Vücut Kokularını Giderir

  Elma sirkesinin vücut kokularını emme özelliği de bulunmaktadır. Elma sirkesi vücut kokusunu emer ve koku yaratan bakterileri ortadan kaldırmak adına cildin pH seviyesini ayarlayarak kötü kokuyu natüralizme eder. Ayak kokusu problemleri yaşadığınız zamanlarda da elma sirkesini kullanarak sorun çözülebilirsiniz. Bunun için ise, bir kap ılık su ile doldurulmalı ve 2 fincan elma sirkesi eklenmelidir. 15 dakika boyunca bu karışımda ayaklar güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Bu uygulama sonucunda ayak kokusu büyük bir oranda giderilir. Belirli aralıklarla bunu tekrar etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda koltuk altı kötü kokuları içinde elma sirkesi kullanılabilir. Bunun için ise koltuk altını elma sirkesi ile güzelce ovalamanız yeterli olacaktır.

 • #3 Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olur

  Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için vücudumuzun bir miktar alkali pH ihtiyacı vardır. Elma sirkesi kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek adına vücutta alkalinite miktarını arttırmaya yardımcı olur. Bu vücudumuzda bulunan bazı belirli toksinlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede de vücut daha sağlıklı hale gelir ve özellikle de kansere sebep olan nedenler minimize edilmiş olur. Bunun yanı sıra ise elma sirkesi kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatmaya destek sağlar.

 • #4 Cilt Lekelerine Karşı Korur

  Elma sirkesi yaşlılıktan kaynaklanan çillenme ve bazı lekeler ile mücadele edebilmektedir. Bu tür lekelerin tedavisinde etkili olan kükürtü içeriğinde bol miktarda içermektedir. Bunun yanı sıra yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları ve çizgileri de büyük bir oranda gidermeye yardımcı olur. Bunun için ise akşam yatmadan önce yüze doğrudan elma sirkesi rahatlıkla uygulanabilir. Sabah kalktığınız zaman yüzünüzü güzelce yıkayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz cildinizde biraz batma hissi oluşturabilir. Bunun içinde elma sirkesini biraz seyrelterek bu sorun için çözüm yaratmış olabilirsiniz.

 • #5 Saç Bakımında Etkilidir

  Bir bardak suyun içerisinde bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeniz sağlıklı saç sahibi olmanız açısından oldukça önemlidir. Bu uygulama saçlarınızın gürleşerek zaman içerisinde doğal bir parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saç köklerini kuvvetlendirerek saçların dökülmesine de güzel bir çözüm olabilir. Aynı zamanda bakteri ve mantar sorunlarını giderdiğinden dolayı kafa derisi sağlığı açısından da önem taşımaktadır. Kaşıntılara sebep olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bir miktar suya seyreltilmiş elma sirkesi katarak saçlarınızı yıkayın ve 10-15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı güzel bir şekilde durulayın. Bu uygulama ise sizi zaman içerisinde sağlıklı saçlara kavuşturur ve kafa derisinden meydana gelen ve kaşıntıya sebep olan enfeksiyonları da gidermiş olursunuz.

Önerilen Yazı  Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir