Kapat

Elmanın Cilde 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Elmanın Cilde 5 Faydası

Genel olarak kadınlar başta olmak üzere ciltlerine dikkat ederler. Bu sebepten dolayı da kendilerine iyi gelebilecek ürünler ararlar.Onun yerine doğal yollardan da kendi ciltlerine kolaylıkla bakım sağlayabilirler. Özellikle kış aylarında bol bol yediğimiz elmanın hem vücut hem de cilt sağlığı açısından sayamayacağımız kadar faydası bulunmaktadır. İşte elmanın cildimize sağladığı faydalardan bazıları aşağıdakiler gibidir.

 

 • #1 İyi Bir Toniktir

  Elma ve elma suyu sirkesi cildinize gerginlik kazandırabilecek tonik özelliğini sağlayabilmektedirler. Elma suyu sirkesi gözeneklerde birikerek akneye yol açan yağın büyük bir oranda temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Elma suyu aynı zamanda cildin PH seviyelerini dengeleyerek böylece cildin kendi yağlarının aşırı üretimine de engel olmaya yardımcı olur. Tek yapmanız gereken bir parça pamuğa elma suyu sirkesi dökerek  yüzünüzü bu pamuk ile güzelce silmektir. Elma suyu sirkesi tonikle aynı etkiyi yaratarak akneleri cildinizden uzak tutarak bir daha çıkmasını da önlemeye yardımcı olmaktadır.

 • #2 Akne ve Leke Tedavisine Yardımcıdır

  Yüzünüzde oluşan akne ve lekelerden kurtulmak adına çeyrek bir elmayı iyice ezerek süt kreması ile karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze masaj yardımıyla sürün ve 5-10 dakika beklettikten sonra güzelce durulayın. Elma aynı zamanda, serinletici etkisi nedeniyle, akne ve güneş yanıklarına karşıda cildinizde büyük bir oranda rahatlama da sağlar. Bunun için bir dilim elmayı 1 saat kadar buzdolabında bekletin ve çıkardıktan sonra güneş yanığı olan ya da akne eğilimli cildinizdeki bölgelere güzelce uygulayın.

 • #3 Güneş Işınlarından Korur

  Elma içerisinde vitaminler ve mineraller bulundurduğundan dolayı sizi güneşin zarar verdiği ışınlardan büyük oranda korur. Elma içerisinde bulunan bu vitamin ve mineraller güneşe karşı cilde bir savunma mekanizması oluşturarak sizi korumaya alır. Hatta elma yardımı ile güneş yanığı tedavisi bile yapılabilmektedir. Elma ile güneş yanığı tedavisi için bir adet elmayı güzelce rendeleyin. İçerisine de bir çay kaşığı gliserin ekleyip tekrardan iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı güneş yanığınızın olduğu yerin üstüne sürün ve 15 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda ise soğuk su ile cildinizi iyice durulayın.

 • #4 Cildi Parlatır

  Elmanın cilde faydaları denince ilk akla gelen şeylerden bir tanesi de cildi pürüzsüz bir hale getirme özelliğidir. Elma cildi hem parlatır hem aydınlatır hemde pürüzsüz bir görünüm haline gelmesini sağlar. Elma ciltteki kolajeni büyük bir oranda tetikler. Kolajen üretimi arttığı zaman da cilt daha genç kalır ve sonucunda ise cilt parlar ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Cildin parlaması ve aydınlanması adına tüketilmesi gereken elma ise kırmızı elmadır.

 • #5 Yaşlanma Karşıtıdır

  Elmanın cilde faydaları herkesin bildiği üzere en önemli özelliği cildi gençleştirici özelliğidir. Yapacağınız bir elma maskesi sayesinde cildinizdeki donukluğu ve kırışıklıkları götürecektir. Aynı zamanda cildinize sanki botoks yapılmış bir etki yaratarak cildinizi kaldıracaktır. Elmayı tükettiğiniz zaman ise cildinizdeki çizgilerden ve kırışıklıklardan sizi bir süre sonra kurtaracaktır. Bunun için bir adet elmayı iyice rendeleyin ve rendelenmiş elmayı yüzünüze masaj yaparak sürün. 10-15 dakika kadar yüzünüzde bu maskeyi bekletin. Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su yardımı ile güzelce temizleyin. Bu maske cildinizi günden güne iyileştirerek kırışıklıklardan sizi koruyacaktır.

 

Önerilen Yazı  Maydonozun Sağlık Açısından 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir