Kapat

En Büyük Sürüngen Olan Timsah’ın 5 Özelliği

Anasayfa
Hayvan En Büyük Sürüngen Olan Timsah’ın 5 Özelliği

Sürüngenlerin varlığı 300 milyon yıldan beri vardır. Bu sürüngenler arasında farklılıklardan birisi ise boyutlarıdır. Dünya’nın en minik sürüngeni olan Brookesia Micra isimli bir bukalemundur. En büyük sürüngen ise timsahtır. Timsahlar büyüleyicilikleri ile dikkat çekmektedirler. İşte dünyanın en büyük sürüngeni olarak dikkat çeken timsahın özelliklerinden biraz sizlere bahsetmek istiyoruz.

 

 • #5 200 Milyon Yıldan Daha Uzun Süredir Dünyadalar

  Dünyada yaşayan bu canlılar için muhteşem kelimesi bile az kalır. 200 milyon yıldan beri dünyadalar ve hiç o kadar da değiştikleri söylenemez. Deniz timsahının yalnızca tek bir değişimi vardır geçmişte yalnızca tuzlu suda yaşayabiliyorken şuan hem tatlı suda hemde tuzlu suda  yaşayabilmektedir.

 • #4 Dişleri Daha Küçük Olabilir

  Tuzlu su timsahlarının birçok hayvan türünde olduğu gibi dişileri erkeklere göre daha küçüktür. Dişi deniz timsahlarının boyutları yaklaşık olarak 2,1-3,5 metre arasında değişim gösterir. Fakat bugüne kadar gözlemlenmiş en büyük dişi deniz timsahının boyu 4,2 metredir.

 • #3 Erkek Tuzlu Su Timsahları Yaşayan Birer Devdir

  Ortada erkek timsahları söz konusu ise boyutları dişilerine oranla artacaktır. Boyları yaklaşık olarak 6 metreye kadar ulaşabilir. Gözlemlenenler den en büyüğü ise tamı tamına 7,2 metredir.

 • #2 Gözlerini Ne Kadar Görüyor Bilinmiyor

  Dünya üzerinde bazı araştırmacılar timsahların gördüklerini düşünse bile elinde buna dair bir kanıtları bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra gözlerinin görmediğini iddia eden araştırmacılarda bulunmakta fakat onlarında bu konu hakkında ne yazık ki bir tespitleri bulunamamaktadır.

 • #1 Besin Skalaları Geniş

  Timsahlar görüldüğü üzere muhteşem büyüklüğe sahip olan vücutları nedeniyle her türlü büyük küçük canlıyı yiyebilme özelliğine sahiptirler. Timsahların genel olarak yiyecekleri ise kuşlar , köpek balıkları ve kangurular gibi benzeri canlılardır.

Önerilen Yazı  Dünyada ki En İlginç 5 Böcek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir