Kapat

En Etkileyici 5 Bollywood Filmi

Anasayfa
Sanat En Etkileyici 5 Bollywood Filmi

İlk Hindistan filmi olan Raja Harishchandra’dan günümüzdeki son filme kadar Hindistan sineması, namıdiğer Bollywood sadece ulusal düzeyde değil dünya çapında üne sahip filmler üretmiştir.

 

Her ne kadar yılda 100’ü aşkın film çıkan katalogdan bir liste yapmak zor olsa da, olağanüstü, kaliteleri kabul edilmiş, film endüstrisinde önemli yere sahip, film yapımında dönüm noktaları oluşturmuş ve dünya sinemasını Bollywood’a çekmiş filmlerden bir liste yapmak mümkün.

 

Sıralamayı yaparken ulusal ve uluslararası ödül alan filmlerin yanında favorim olan filmleri de göz önünde bulundurdum. Bu yazıda günümüz filmlerinden klasiklere kadar en etkileyici 5 Bollywood filmine yer vereceğiz.

 

 

#5: Lagaan

Lagaan yani ‘EvvelZaman İçinde Hindistan’da’ filmi yer alıyor. Hindistanlıların bayıldığı iki şey var. Bunlardan biri kriket diğeri ise filmler. Eğer bunları dram, romantizm ve aksiyonla harmanlarsanız Bollywood severlerin favorisi olan bir film elde edersiniz. Zamanında neredeyse hiç bilinmeyen bir yönetmen olan Ashutosh Gowariker’in sadece baş rol olmayan aynı zamanda filmin ortak yapımcılığında bulunan Aamir Khan ile yeteneklerini birleştirip birlikte çalışması çok uzun zaman öncesine dayanmıyor.

Önerilen Yazı  Aklımızda Yer Etmiş 5 Çizgi Film

 

Konusu kriket olan olaylar Gujrat adındaki küçük bir köyde geçiyor. Mekan ve konu olarak bir Hint filmi için yeteri kadar öğeye sahip olan film Aamir Khan’a ‘Bay Mükemmeliyetçi’ ünvanını da kazandırmıştır. Lagaan Hint sinemasını dünyaya tanıtan nadir filmlerdendir ve Akademi Ödülleri’ne layık görülmüştür.

 

 

#4: Dilwale Dulhania Le Jayenge

4. sıraya geldiğimizde ise yine bizleri harika bir Hindistan filmi olan ve Türkçe’ye ‘Cesur Yürek Gelini Alır’ olarak geçen Dilwale Dulhania Le Jayenge bizleri karşılıyor. Dilwale Dulhania Le Jayenge romantizm, dram ve komedi temalarını ele alıyor. Film ailelerinin isteklerine karşı çıkıp bir Avrupa gezisinde birbirlerine aşık olan Raj ve Simran isimle çifti konu alıyor. Çoğu Hindistanlının kendini bu aşk hikayesinde bulması filmin başarını konusuna borçlu kılıyor.

 

Eğer Hindistan romantizmi seven bir kadınsanız bahse varım filmi izledikten sonra Shahrukh Khan’a aşık olacaksınız çünkü film Khan’ı Hindistanlıların kalbinin prensi yapmıştır. Uzun romantik ve dram temalı filmler izleyicisine bir yerden sonra keyif vermese de, 3 saat 10 dakika uzunluğundaki ‘Cesur Yürek Gelini Alır’ filminin sizi ufacık da olsa sıkmayacağını düşünüyorum.

 

Önerilen Yazı  Müzik Tarihinin En İlginç 5 Enstrümanı

Film ayrıca 700 hafta aralıksız vizyonda kalarak Hindistan sinema tarihinin en uzun süre gişede kalan filmi olup bu dünya rekorunu elinde tutuyor.

 

 

#3: Mother India

3. sırada Hindistanlı bir kadına adanan Mother India yer alıyor. Film Hindistan’ın bağımsızlığından sonra iki oğluyla birlikte hayatta kalma mücadelesi veren bir kadını, bir anneyi konu alıyor. Film o zamanki Hindistan toplumunda kadının durumuna odaklanıyor.

 

Mother India dünyaca ünlü eleştirmenlerce övülmüş ve birçok ödül kazanan film, En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’a aday olmuştur.

 

Filmle alakalı ilginç bir bilgi ise film seti sırasında Nargis’in oğullarından birini canlandıran Sunil Dutt ismindeki aktör sette çıkan yangın sırasında Nargisi kurtarmıştır. Bu ikili daha sonra yakınlık kurmuş ve evlenmişlerdir.

 

 

#2: 3 Idiots

Listemizin 2. sırasında 3 Idiots rol alıyor. Filmin esinlendiği ‘Five Point Someone’ isimli romanı okuyan biri olarak romanın güzel filmin ise daha güzel olduğunu söyleyebilirim çünkü film romanda geçen senaryoları yeniden oluşturmuş ve onlara daha fazla mizah öğesi katmış.

 

Film Rancho adındaki gizemli birisiyle arkadaş olan iki mühendislik öğrencisini konu alıyor. Rancho tüm inancıyla hayatına uyguladığı felsefe ve teorileri olan biri olarak çevresindeki neredeyse herkesin hayatını değiştiriyor. Ancak okuldan sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Rancho’yu aramak için bir maceraya çıkan iki arkadaş, Rancho’nun güzel anılarını paylaşıyor.

Önerilen Yazı  Dünyanın En İyi̇ 5 Fi̇lmi̇

 

3 Idiots filmi birçok eleştirmenden olumlu eleştiri almış ve ticari bir başarı yakalamıştır ve ayrıca birçok film puanlama sitesinde yüksek not almıştır.

 

 

#1: Sholay

Ve en etkileyici 5 Bollywood filmi listesinin zirvesinde Sholay yer alıyor. Film ailesi vahşice katledilen eski bir polis memurunun intikamını almak için kendilerini tehlikeye atan küçük bir köydeki iki hırsızı konu alıyor. Filmin afişinde yer alan “Gelmiş geçmiş en iyi oyuncular ve anlatışmış en iyi hikaye” kısmına tamamen katılıyorum. Dharmendra’sından Amitabh Bachchan’ına, Sanjeev Kumar, Hema Malini ve Amjad Khan gibi isimlerle Sholay zamanının en iyi oyuncularını konuk ediyor.

 

Sholay’la alakalı birkaç ilginç nokta:

-Filmdeki en yaşlı karakterlerden birini canlandıran Sanjeev Kumar aslında Amitabh Banchan, Amjac Khan ve Darmendra’dan daha gençtir.

-Gardiyan dahil filmin birçok yan karakteri filmle birlikte çok ün kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir