Kapat

Erken Yaşlanmayan Neden Olan 5 Yiyecek

Anasayfa
Sağlık Erken Yaşlanmayan Neden Olan 5 Yiyecek

Her gün bilinçsiz olarak yediğimiz bazı yiyecekler bizi yaşlandırmaktadır. Hatta yaşlandırma etkisinden dolayı acilen bu yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir. Gün ilerledikçe herkes genç bir bedene güzel bir cilde sahip olmak ister. Fakat bunu isterken de yememeleri gereken şeyleri tüketiyorlar. Güzel bir bedene ve cilde sahip olmanın baş kurallarından birisi de kendimizi içten sağlıklı ve doğal besinlerle beslenmektir. Öncelikle bizi yaşlandıran bu besinleri öğrenip onlardan uzak durmamız gerekir. İşte bizim erken yaşlanmaya sebep olan yiyecekleri sizler için sıraladık.

 

 

5 Şeker

Şeker, cildi hızlıca yaşlandıran yiyeceklerin en başında gelmektedir. Cildin yorgun gözükmesine ve kırışıklıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Ciltteki kolajen ve elastinlere zarar veren şeker, cildin esnek ve canlı duruşuna hasar verir. Ciltteki kolajenler zarar görmeye başladığında tekrar yenilenmez ve hızla yaşlanmanın başlamasına neden olur. Kek, çikolata, şekerlemeler, kahvaltılık gevrekler hatta bazı makarna çeşitleri bile içerlerinde oldukça yüksek miktarda şeker içerir. Bu nedenle yiyecekleri tüketirken ne kadar şeker içerdiklerine mutlaka bir göz atmalısınız.

Önerilen Yazı  Elma Sirkesinin 5 Önemli Faydası

 

 

4 Tuz

Tuz, cilde çok büyük ölçüde zarar vermez ama kötü bir görünüme bürünmesine neden olabilir. Göz altındaki mor halkalar, torbalar ve yüzdeki şişliklere tuz büyük oranda neden olmaktadır. Cips, dondurulmuş patates ve makarna sosları gibi yüksek oranda tuz içeren besinler tükettiğinizde vücudunuz su tutar ve kaslarınız bundan oldukça kötü bir şekilde etkilenir. Beslenme uzmanları, tuzu hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine yeterli miktarda potasyum tüketerek vücutta denge kurmayı önermektedirler. Potasyum, tuzun neden olduğu negatif etkileri önlemektedir. Muz, yoğurt, patates ve kurutulmuş meyvelerde yüksek oranda potasyum bulunur ve düşük kan basıncı gibi tuzun olumsuz etki ettiği hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Önerilen Yazı  Gül Suyunun Önemli 5 Faydası

 

 

3 Yapay Tatlandırıcılar

En son yapılan bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcılar, bağırsak florasını değiştirerek sindirime olumsuz bir şekilde etki eder. Bu etkiler, vücuda genellikle insülin direnci ve gizli şeker olarak yansımaktadır. Yapay tatlandırıcılar içerisinde ; aspartan, sakarin ve sukraloz içermektedirler. Bu tatlandırıcılar, puding, şekerlemeler, sakızlar, meyve suları, dondurma ve meyveli yoğurtlar gibi pek çok yiyeceğin içerisinde bulunur. Bu sebeple tüketirken çok dikkatli olmak gerekmektedir.

 

 

2 Doymuş Yağ

Aşırı derecede yağlı etler, süt ürünleri ve Hindistan cevizi yağı gibi çok fazla doymuş yağ içeren gıdalarla beslenmek damarların sertleşmesine ve yaşlanmalarına neden olmaktadır. Doymuş yağ içeren gıdalar sadece kalp sağlığını olumsuz etkilemiyor. Yapılan araştırmalarda doymuş yağın, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan cilt lekelerine neden olduğu da ortaya çıkmıştır.

Önerilen Yazı  Sivilce Oluşumunun 5 Nedeni

 

 

1 Asitli İçecekler

Şeker ve yapay tatlandırıcılar içeren asitli içecekler, cilt için çok büyük risk taşımaktadır. Kolanın içinde bulunan fosforik asit de cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olmaktadır. Fosforik asit aynı zamanda kemiklere de büyük ölçüde zarar vermektedir. Yapılan bazı araştırmalarda fosforik asit içeren içecekler tüketen kişilerde daha az kemik yoğunluğu bulunduğunu ortaya koymuşlardır. Daha düşük kemik yoğunluğuna sahip kişilerde erken yaşta osteoporozz (kemik hastalığı) yakalanma riski daha yüksek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir