Kapat

Etkili Ders Çalışmak İçin 5 Adım

Anasayfa
Eğitim Etkili Ders Çalışmak İçin 5 Adım

Anne ve babalarımızın en çok istediği şeylerin başında ders çalışıp başarılı olmamız gelir. Ders çalışmak yetmez iken en önemlisi şey ise etkili ders çalışma taktikleridir. İstenilen şey başarı olunca öğrenciden sürekli çalışması istenir. Fakat öğrencininde bilmeden çok fazla çalışması bir şeyi ifade etmez. Ne yaptığını bilerek ve kendine bir düzen oluşturarak çalışması gerekir. Verimli ders çalışmaya başlamak isteyen öğrencinin bu yönde alışkanlıklar kazanmaya kararlı ve istekli olması gerekir ve edindiği bu alışkanlıkları pekiştirmesi gerekir.

 

 

5 Amaçlarınızı Belirleyin

Her çalışmanın bir amacı olmalıdır. Bu amaç iyi belirlenmelidir neyi istiyorsanız ona yönelik olmalıdır. Bu amaca belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlara da ulaşmaktır.

Önerilen Yazı  En Çok Kazandıran 5 Meslek Hangileridir ?

 

 

4 Planlı Çalışın

Aynı zamanda çalışmanız gereken birden çok ders var ise ve siz hangisinden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız planlı bir çalışma programınız yok demektir. Böyle kararsızlıklar yaşadığınız zaman yapmanız gereken hangi dersi ne zaman yapacağınızı belirli bir sıraya koymaktır. Nerede nasıl ve ne zaman çalışacağınıza karar vermeniz gerekir. Kendi günlük durumunuza göre plan yapmalısınız. Çalışmaya başlayacağınız zamanlarda kendinizi halsiz hissediyorsanız saatlerinizi yanlış ayarlamışsınız demektir. Bu durumlarda vakit kaybetmeden değişiklikleri yapın.

 

 

3 Zamanı Verimli Kullanın

Öğrenciler farklı ve değişik ilgi alanları nedeniyle birbirlerinden farklıdır. Bir öğrencinin çok severek ve hevesle yaptığı dersi bir diğeri zor öğrenebilir. Bu sebepten dolayı bir ders ya da bir konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye fark gösterir. Bir saat gibi bir süre çalışmanın ardından araya 5-10 dakikalık bir ara koymak işe yarayabilir. Bu sayede bir saatlik çalışmanın ardından dağılan dikkati toplamış olursunuz. Ders çalışmak için gerekli enerjinin toplanabilmesi adına eğlenmeye veya spora da zaman ayrılabilir. Fakat gereğinden fazla olmamalıdır.

Önerilen Yazı  Kariyer Planlanmasında En Çok Yapılan 5 Hata

 

 

2 Not Tutunuz

Yazılmayan fakat önemli olan bilgilen çok çabuk unutulur. Bu sebepten dolayı öğrenci ders esnasından hem dinlemeli ayrıyetten de önemli kısımları kendi anlayabileceği şekilde not etmelidir. Mümkünse her ders için ayrı bir deftere not almalı ve not alırken de yazı düzenine dikkat edilmeli ve renkli kalemler kullanmaya özen gösterilmelidir ki gösterilmese bile en iyi şekilde o defterin sizin için en dikkat şekilde doldurmanız önemlidir. Ama ha sakın süsleyeyim derken de fazla bir vakit kaybetmeyin. Alınan bu notlar öğrencinin gözüne ne kadar güzel gelirse çalışma isteği de bir o kadar artar.

Önerilen Yazı  Üniversite Tercihlerinize İktisat Bölümünü Yazmak İçin 5 Sebep

 

 

1 Aralıklı Olarak Tekrar Yapınız

Öğrenciler genel olarak tekrar yapmadığında unutmaya başlarlar.Unutmayı önlemenin bazı yolları vardır.Bunlardan birisi öğrenilen bilgileri zamanı geldikçe kullanmak,diğeri ise aralıklı olarak tekrar etmektir.Öğrenciler zamanı geldiğinde öğrendiklerini kullandıkça hem bunların işe yaradığını görecekler hem de yeni bilgiler öğrenmeye motive olacaklardır.Aralıklı olarak yapacakları bu tekrarlar ise öğrenciler her an sınava hazır durumda tutacaktır hem deeski öğrendikleri bu sayede unutulmayacaktır.

“Etkili Ders Çalışmak İçin 5 Adım” üzerine 2 yorum

  1. Gökhan says:
  2. Ali says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir