Kapat

Evcil Hayvan Beslemenin 5 Faydası

Anasayfa
Hayvan Evcil Hayvan Beslemenin 5 Faydası

Evde hayvan beslemek yararlı mı yoksa zararlı mı ? Sürekli tartışılan konulardan bir tanesidir. Kimisi hayvanları sevdiği halde beslemez, kimisi de hayvanları ev arkadaşı haline getirir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, evcil hayvanınızın aşı, temizlik, bakım, ilgi, zaman ayırma bazı durumlarda oyun gibi temek ihtiyaçlarını karşılarsanız çoğu durumlarda size hiç bir zararı dokunmaz. Hatta yapılan araştırmalara göre hamile kadınların ve bebeklerin evcil hayvanlar ile vakit geçirmeleri onları çok daha sağlıklı bir hale getirdiğini ortaya koymuştur.

 

Aynı zamanda evcil hayvan beslemenin yararları olarak sizi mutlu etmesini de düşünebilirsiniz. Stresli, yoğun bir günün sonunda sizi eğlendiren ve mutlu eden bir dostun olması sizin için kesinlikle güzel olacaktır. Fakat şunları da göz ardı etmemelisiniz. Örneğin astımınız veya alerjiniz varsa, besleyecek olduğunuz hayvan türü komşunuzu rahatsız ediyorsa veya rahatsızlık veren başka bir durum bulunuyorsa bu durumlarda çok daha dikkatli olmanız gerekir. Hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdeki insanların sağlığını düşünmeniz gerekir. Aynı zamanda eğer evcil hayvanınıza yeteri kadar vakit ayıramıyorsanız bu hem sizin hem de hayvanınız için pekte yararlı bir durum olmayacaktır. Bir süre sonra size yük olarak gözükür ve sizi mutlu etmekten çok daha çok strese sokar bir hale gelebilir. Genel olarak baktığımızda ise faydaları zararlarına oranla daha çoktur. İşte evcil hayvan beslemenin 5 faydası.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Tehlikeli 5 Katil Balığı

 

 

5 Astım ve Alerji Olma Risklerini Kısıtlıyorlar

Mantığa aykırı gibi görünebilir fakat, araştırmalar sayesinde etrafında kedi veya köpekle yetiştirilen çocukların astım ve alerji olmala risklerinin azaldığı tespit edilmiştir. 2004 yılında Wisconsin Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu evlerinde köpekle yaşamış olan küçük çocukların şu anda daha güçlü ve kronik solunum problemlerine karşı daha efektif olan bağışıklık sistemlerine sahip olduklarını ortaya çıkarmışlardır. 2002’de yapılan başka bir araştırmada ise evlerinde evcil köpek veya kedi yetişen çocukların hayvanlara karşı alerjileri olma riskleri aynı zamanda başka faktörlere karşı alerjilerininde açığa çıkması riskini en aza indirdiği görülmüştür.

Önerilen Yazı  Civcivlerin Evde Bakımı Hakkında 5 Bilgi

 

 

4 Çocukları Akıllaştırıyorlar

Köpeklerin verdiği hizmetlerin bir çoğu yanı sıra, köpekler sahiplerinin bedenlerindeki değişimleri fark edince onları uyarmak için eğitimli hale gelmişlerdir. Bazı organizasyonlar köpekleri sadece diyabet hastalarına bunu uygulamak amacıyla eğitmişlerdir. Ne zaman diyabet hastasının kan şekeri çok yükselir veya düşerse, eğitilmiş köpek havlamaya başlar bunun sonucu olarak, sahibi kan şekeri değerini ölçmesi gerektiğininin farkına varır.

 

 

3 Otistik Çocukları Sakinleştiriyorlar

Otizmli bir çocuk için günlük aktiviteler, özellikle de sosyalleşmeyi gerektiren durumlar normal çocuklara olduğundan daha zor ve stresli şeyler gibi gelmektedir. 2010 yılında yapılan bir araştırmada eğitilmiş köpeklerin otizm derecesi gözetmeksizin çocukların evlerinde bulunmaları çocukların stres, korku ve endişelerinin çok daha azalmasına katkı sağladığını tespit etmiştir. Bu deneye katılan otizmli çocukların ebeveynleri, çocuklarının davranış bozukluklarının eğitilmiş bir hayvan etrafında olduklarında daha az olduğunu bildirmişlerdir.

 

 

2 Psikolojimize İyi Gelirler

Tüylü ya da kürklü arkadaşlarımızı beslemek ve yetiştirmek psikolojik olarak bize huzur ve mutluluk vermektedir. Onlar bizim sohbet açmamızdaki en büyük yardımcılar, bu sebeple de bize arkadaş edinmemizde ve bizim kendimize olan özgüvenimizi geliştirmemizde en fazla katkıları olan canlılardır. Evcil hayvana sahip olmanın verdiği sorumluluk depresyona girmemizi engeller ve onların bize arkadaşlığı stresimizi azaltmamıza yardımcı olur. Ayrıca 2009 yılında yapılan bir araştırma sonucu anlaşılmıştır ki evcil hayvanlar sadece çocuklara değil ruhsal sağlığında ciddi problem yaşayan yetişkinlere de tedavi ve rehabilitasyonda büyük oranda yardımcı olur. Kediler, kuşlar ve tavşanlar gibi daha küçük hayvanlar ise tutukluların rehabilitasyonlarında fayda göstermişlerdir.

Önerilen Yazı  Kirpiler Hakkında 5 İlginç Bilgi

 

 

1 Felaketleri Hissedeler

 

İnsanoğlunun en iyi arkadaşı köpek son zamanlarda iş başında her gün patlayıcıları, uyuşturucuları koklayıp tespit etmektedir.Bir köpeğin koklama duyusu insanlarınkinden bin kat daha fazla duyarlıdır. Son zamanlardaki en yeni proje köpeklere içinde ceviz olan yemekleri koklatmayı öğretiyorlar, bunun amacı ise cevize ciddi alerjisi olan insanların hayatındaki büyük riskleri azaltmaya yardımcı olmaktır..

“Evcil Hayvan Beslemenin 5 Faydası” üzerine 1 yorum

  1. Saliha Hilal Adıgüzel says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir