Kapat

Evde Besleyeceğiniz Tavşan Hakkında 5 Bilgi

Anasayfa
Hayvan Evde Besleyeceğiniz Tavşan Hakkında 5 Bilgi

Tavşanlar git gide evcil hayvan edinme sıralamasında üst kademelere doğru yükselmektedir. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı olarak 2 milyondan fazla evde evcil hayvan olarak tavşan beslenmektedir. Aynı şekilde İngiltere’de kedi ve köpekten sonra en çok tercih edilen evcil hayvanlar yine tavşanlar olarak bilinmektedir. İşte bu sevimli hayvanlar hakkında az bilinen bazı bilgiler.

 

 • #1 Kemirgen Hayvan Değildirler

  Öncelikle en fazla bilinen ve yaygın olan bir yanlıştan bahsedelim. Tavşanlar birer kemirgen hayvan değildir. Onlar daha çok “Lagomorf” olarak adlandırılan bir tür olarak bilinirler. Lagomorf genel tabiriyle otlarla beslenen, çok iyi kesici olan üst dişlere sahip, tamamen tüylerle kaplı ve oldukça dayanıklı iki çift ayaklara sahip olan hayvan grubudur ve  memelidirler. Aynı zamanda tavşanlar otçuldur ve havuç, sebze, ağaç kabuğu, yabani ot ve diğer otları tüketirler. Ev tavşanlarının, sağlıklı kalmaları açısından diyetlerine yeşil yapraklı sebzeler ve meyveleri eklenmelidir.

 • #2 Tavşanlar Sürekli Olarak Havuç Yemezler

  Popüler inancın tam aksine tavşanlar sürekli olarak havuç yemezler. Tavşanların sağlıklı kalması açısından sadece havuçtan oluşan bir diyetten çok daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Sadece havuç tüketirlerse beslenme yetersizliği ile ilgili rahatsızlıklar zaman içerisinde görülebilir.Tavşanlar oldukça sosyal ve sevecen hayvanlar olarak bilinmektedirler. Yüksek etkileşime sahip bu hayvanlar genel olarak sürü halinde yaşarlar ve yer altında inanılmaz labirentler şeklinde oyuklar kazarlar.

 • #3 Tavşanlar Kusmazlar

  Tavşanlar kusmazlar fakat iki tür dışkı boşaltırlar. Geceleri boşalttığı dışkılara “cecotropo” adı verilir ve protein, mineral, vitamin açısından oldukça zengin olduğundan bazen kendileri de bu dışkı ile beslenirler. Aynı zamanda bu dışkılar mükemmel bir bahçe gübresi malzemesi olarakta kullanılabilmektedirler.

 • #4 360 Derece Görebilirler

  Tavşanlar yaklaşık olarak 360 derece görme yetisine sahip eşsiz hayvanlardır. Bu sayede geriye doğru dönmeden aslında arka kısmı rahat bir şekilde görebilirler. Aynı zamanda tek kör noktaları tam arkası değil aksine burunlarının hemen ucunda bulunan bir noktadır. Ayrıca tavşanlarda 3 çift koku bezi bulunmaktadır. Bunlardan ilki çenenin altında yer alır, birisi anüsün her iki yanında yer alır ve sonuncusu ise kasıktaki bölgede yer almaktadır.

 • #5 Hamilelik Süresi 30 Gündür

  Tavşanların gebelik süresi yaklaşık olarak 30 gündür. Yeni doğan tavşanlar kördür ve gözleri doğumdan tam olarak 10 gün sonra açılır. Aynı zamanda doğduklarında kürkleri de yoktur.Tavşanlar yavrularını günde birkaç kez ve sadece bir kaç dakika boyunca beslerler. Bu yavrular açısından oldukça yeterlidir. Aynı zamanda tavşan sütü besin açısından oldukça zengin ve sağlığa çok büyük faydası bulunur.

Önerilen Yazı  Dünyada ki En İlginç 5 Böcek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir