Kapat

Evde Kedi Besleyenlerin Düzenli Olarak Yapması Gereken 5 Şey

Anasayfa
Hayvan Evde Kedi Besleyenlerin Düzenli Olarak Yapması Gereken 5 Şey

Evde kedi besleyecek olan ve besleyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar besleyecek olduğumuz kedinin yaşamını ve kendi sağlımızı sokmamak adına alınacak önlemlerdir. Her hayvan için gerekli bazı bakım koşulları bulunmaktadır. Evimizde bir evcil hayvan beslemeye kalktığımızda yapmamız gereken ilk şey hayvanın bakım sorumluluğunu üstlenmektir. Hevesinizi alıp sonrada sokağa atılacak kadar acımasız olmamalıyız. Evimizde kedi besler iken kedinizin yaşadığı ortamdan mutlu olmasını sağlamak bizim en büyük görevimizdir. Evde kedi besleyen ve besleyecek olanların dikkat etmesi gereken 5 husus :

Önerilen Yazı  Dünyanın En Zeki 7 Hayvanı

 

 

1 Tırnak Bakımı

Öncelikle kedinizin tırnakları çok hızlı bir şekilde uzar. Bu sebepten dolayıda bir yerleri tırmalar, farkında olmadan oyun oynarken sevdiğiniz eşyalara zarar verebilirler. Dikkat ettiyseniz sokakta görmüş olduğunuz kediler bazen tırnaklarını ağaçlar sayesinde törpülerler. Evimizde böyle bir imkan bulamayacağından dolayı kedinize özel tırmık oyuncağı alıp bunu yapmasını önleyebilirsiniz veya evinizdeki normal tırnak makasıyla kedinizin tırnaklarını çok derin olmamak şartıyla uykuya daldığında kesmeyi deneyebilirsiniz.

 

 

2 Düzenli Aşı Kontrolü Yaptırın

Bir kediyi sahiplendiğiniz zaman öncelikle yapmanız gereken onu bir veterinere götürmek ve sağlığıyla ilgili bilgileri öğrenmektir. Bundan sonra ise kedinizin yapılacak olması gereken bazı aşıları vardır. Bu aşıların içinde kedinizin tüyünü yanlışlıkla yutsanız bile size hiçbir zarar vermeyecek etkide olanları dahi bulunur. Bu yüzden kedilerin aşı olmaları hem sizin sağlınız hemde kedinizin sağlığı açısından önemlidir.

Önerilen Yazı  Okyanusta Yaşayan En Büyük 5 Canlı

 

 

3 Günlük Olarak Tüy Tarayın

Kedinizin tüyleri çok dökülür bunu engellemek için sizin yapmanız gereken ise kedinize bir tarak alıp günlük olarak tarakla tüyleri tarayarak toplamaktır.özellikle beyaz renkte kediniz varsa tüylerinin döküldüğü çok belli olur.Aldığınız bu tarak tamamen tüyleri gidermesede azaltmasına yardım eder.

 

 

4 Kedinize Uygun Mama Tercih Edin

Kedinize ilgi gösterdiğiniz ve tüm bakımlarını sağlasanız da mama seçiminde onlar için çok önemlidir. Eğer kedinize uygun mama değilse belkide bazı sorunları bu sebepten dolayı olabilir. Kedinize mama alırken kaliteli ve doğal olması çok önemlidir.Bunuda kendi kedinizin özelliklerine bakarak edinebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Evde Besleyeceğiniz Tavşan Hakkında 5 Bilgi

 

 

5 Kedinize Sevgi Gösterin

Bu anlatılanlar kadar kedinizin mutluluğu da bir o kadar önemlidir. Kedinizden sizden bunların yanında bolca sevgi bekler. Hatta bazen kedinizi mutlu etmek için onu ödüllendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir