Kapat

Evinizde Mutlaka Bulunması Gereken 5 Baharat

Anasayfa
Bitki Evinizde Mutlaka Bulunması Gereken 5 Baharat

Yemeklere lezzet katması için kullanılan baharatların sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Dünyada hızla artan sağlık sorunlarından birisi haline gelen Tip 2 Diyabet riskini azaltmak amacıyla, doğal bileşiklerle dolup taşan baharatlar aynı zamanda ekonomik bir seçenek halindedir.Baharatlar birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. İşte faydalı olan ve evinizde mutlaka bulundurmanız gereken baharatlar.

 

 

5 Kişniş

Aromatik olduğu kadar sağlık açısından ciddi faydaları olan bu baharatın anksiyeteyi azalttığı ve uyumaya büyük oranda yardımcı olduğu birçok araştırma sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Tip 2 Diyabeti olan insanlar için de önemli bir baharat haline gelmiştir. 2001’de Biyolojik ve Kimyasal Bilimler Araştırma Dergisi ‘nde yayınlanan bir çalışmada, kişnişin kan şekeri ve kolesterolü düzenleyici önemli bir etkisi olduğu da ortaya çıkarılmıştır. İsteğinize bağlı olarak kişniş baharatını salata sosları, haşlanmış sebzeler ve yumurta ile birlikte kullanılabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Muzun En Önemli 5 Faydası

 

 

4 Zerdeçal

Yapılan laboratuvar çalışmaları sonucunda körinin ana maddesi olan ve zerdeçalın içerisinde bulunan “curcumin” adlı maddenin kanserle savaşmada büyük oranda umut verici etkileri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Zerdeçal anti-inflamatuar etkisi ile tümörlerin büyümesini azaltarak melanom ve diğer kanserlerin ihtiyacı olan biyolojik yolları büyük oranda engeller. 2007 de Çinli bilim adamları tarafından, curcuminin prostat kanseri için gerekli hormonları baskıladığını ortaya çıkarılmıştır. Zerdeçalın kullanım alanları ise ; eğer etkilerini ciddi şekilde artırmak isterseniz zerdeçalı karabiber ile birlikte kullanabilirsiniz. Hintli bilim adamları, zerdeçaldaki curcumine karabiberdeki “piperine” eklendiği zaman curcuminin biyoyararlılığının arttığını ortaya çıkarmışlardır.

 

 

3 Karabiber

Dünyanın en çok işlenen baharatı tek başına kullanılsa bile süper bir besin halindedir. ABD Tarım Bakanlığı Tıbbi Bitki Kaynak Merkezi eski başkanına göre, karabiber oldukça güçlü anti-osteoporoz bir etkiye sahip baharattır. Aynı zamanda içerdiği bakırın kemik sağlığı üzerinde ve kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasında büyük oranda olumlu etkileri vardır. İnsanların bakır ihtiyaçları fazla değildir fakat düşük alımında tiroid problemleri ve kalp atışlarında düzensizliğe sebep olabilmektedir.Karabiberin kullanımı ise :karabiber istediğiniz gibi kullanabileceğiniz, ülkemizde hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde isteğe bağlı değişik miktarı farklılaşarak kullanılan harika bir baharattır.

Önerilen Yazı  Limon Yağının 5 Faydası

 

 

2 Karanfil

Diş ağrısını evde geçirmenin en kullanışlı yolu olarak bilinen karanfil ayrıca içerdiği “eugenol” ile kan şekerini düzenlemeye büyük oranda yardımcı olan insülin bileşiklerinin salgılanmasını tetiklemektedir. Karanfil içerdiği manganez sayesinde doku ve kemik yapımına da büyük bir oranda katkı sağlamaktadır. Düşük manganez düzeyine sahip insanlar artrite daha yatkın olduğundan dolayı özellikle artrit problemi olan kişiler için tavsiye edilmektedir.Karanfilin kullanımı : kuru baklagil yemeklerinize, çorbalarınıza , suyunuza veya günlük çayınıza istediğiniz oranda ekleyebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Dünyada Bulunan En Uzun Yaşayan 5 Ağaç

 

 

1 Zencefil

Yaygın olarak kemoterapi ve gebelikten dolayı meydana gelen bulantıları önlediği için önerilen zencefil, migren ağrıları da dahil olmak üzere her türlü sağlık sorunlarına büyük oranda fayda sağlamaktadır. Zencefil kan şekerini düzenleyici olmasının yanı sıra magnezyum açısından da zengin bir baharattır. Ayrıca doğal bir anti-inflamatuar olarak bilinmektedir. Kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korunmada da oldukça etkili olan bu mucizevi besinin, bazı laboratuvar testlerinde kanser kök hücrelerini öldürdüğü bilgiside bulunmuştur.Zencefilin kullanımı: Taze zencefili rendeleyerek veya toz formunu 1 cay kasığı ölçüsünde dilediğiniz gibi istediğiniz tüm besinlerin içinde veya çayını demleyerek içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir