Kapat

Evrende En Çok Bulunan 5 Element

Anasayfa
Bilim Evrende En Çok Bulunan 5 Element

“Leylekler getirdi” sözünü elbette duymuşsunuzdur. Peki leylekler neyden oluştu diye düşündünüz mü hiç? Eğer düşünecek olursanız karşınıza hidrojen elementi çıkar. Buna şaşırmayın çünkü evrende en çok bulunan element olan hidrojen tüm elementlerin üçte ikisini kapsıyor. Şuan vücudumuzda bile bir sürü hidrojen elementi var. Gelin birkaçı sizi şaşırtacak olan ve evrende en çok bulunan 5 element neymiş birlikte bakalım.

 

 • Neon

  Soy gazlar ailesine ait ve cafcaflı aydınlatmalarda kullanıldığından daha çok farklı yerlerde bulunan bir element. Neon dünyada en çok bulunan 5. element. Diğer elementlerden daha hafif ve bu nedenden dolayı onlarla bağ kurup bir şekil almayan neon dünyada diğer elementlerden daha nadir bulunuyor. Bu yüzden de neon elementi boşlukta kaybolmaya müsait bir element.

 • Karbon

  Karbon sadece dünyada en çok bulunan 4. element değil aynı zamanda insan vücudunda en çok bulunan ikinci element. Daha çok sıvı formda bulunan oksijen insan vücudunda en çok bulunan element olarak yer almakta. Katı karbon bir çok şekilde karşımıza çıkmakta. Dünyanın en pahalı ve değerli taşlarından günlük hayatta kullandığımız kurşun kalemlere kadar bir çok şeyde bulunmakta. Karbon hayatın temel yapı taşı olarak kabul edilir.

 • Oksijen

  Oksijen ise 3. sırada yer alıyor. Peki neden? Çünkü evrende en çok bulunan bilinen 3. element. Ama şu anda soluduğumuz oksijenin iki oksijen elementinin bağ kurmasıyla oluşan O2 olduğunu unutmayalım. Birçok elementle bağ kuran ve su, karbon dioksit gibi formlarda bulunan oksijen elementi çok fazla reaksiyona giren ve stabil olmayan bir element.

 • Helyum

  Yıldızların oluşmasında gerekli bir element olan ve içinize çektiğinizde kuyruğuna basılmış Jerry gibi ses çıkarmanıza sebep olan, uçan balonların şişirilmesinden kullanılan Helyum elementi evrende en çok bulunan 2. element konumunda yer alıyor. Soy gazlar grubunun üyesi olan helyum evrenin çeyreğinde bulunarak evrende en çok bulunan elementler arasında 2. sırada yer alıyor.

 • Hidrojen

  Hidrojen evrende bilinen en yaygın ve en çok bulunan element. Hidrojen elementi yıldızların %75’ini ve su molekülünün üçte ikisini oluşturmakta. Kısacası hidrojen elementi için evrende bilinen elementlerin en güçlüsü diyebiliriz.

 

Önerilen Yazı  Geleceğimize Işık Tutan 5 Mucit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir