Kapat

Faranjite İyi Gelebilecek 5 Doğal Öneri

Anasayfa
Sağlık Faranjite İyi Gelebilecek 5 Doğal Öneri

Faranjit hastalığı bilimsel açıklaması ile ağız ve burun boşluğunun en arka tarafında bulunmakta olan farinksin yani yutağın iltihaplanması anlamına gelmektedir. Faranjit bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve tedavide geç kalınması halinde zamanla bronşite dönüşme ihtimali oldukça yüksektir. Hastalığa yakalanma sebeplerinin büyük bir yüzdesini viral sebepler oluşturmaktadır.

 

Örnek olarak ise adeno virüsler faranjitin ortaya çıkmasında ki en sık viral etkenlerdendir. Bakteriyel sebeplerden kaynaklı da ortaya çıkabilen faranjit hastalığı, çok az da olsa ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarından da gelişebilmektedir. Sigara kullanmak, tozlu ortamlara maruz kalmak, aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmek gibi bir çok sebepler de faranjitin ortaya çıkmasında etkili rol oynamaktadır. Aynı zamanda boğazın sık temizlenmesi, çürük dişlerin tedavisinin yapılmaması da farenjitin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlerdendir. İşte bu rahatsızlığa iyi gelebilecek 5 öneri.

Önerilen Yazı  Bilinen 5 Doğal Arındırıcı Besin

 

 • #1 Sarımsak

  Sarımsak göğüs ağrısı açısından gösterilenen etkili ev ilaçlarından bir tanesi halindedir. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise düzenli bir şekilde sarımsak tüketimi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini büyük bir oranda azalttığını ortaya koymaktadır. Birkaç diş sarımsağı ağızda çiğnemek veya sarımsağı suya katarak içmek faranjit tedavis açısından oldukça katkıda bulunmaktadır. Doğal antibiyotikler arasında gösterilen ve yüzlerce hastalığa yarar sağlamış olan sarımsak da büyük bir oranda farenjite iyi gelmektedir. Sarımsağı hasta olmadan önce düzenli olacak bir şekilde tüketmek farenjit gibi boğaz hastalıklarına yakalanmayı engellediği gibi aynı zamanda hastalık esnasında tedavisi hızlandırır. Sarımsaklı cacık veya sarımsağı çiğneyerek yemek tedaviden daha etkili sonuçlar alabilmeyi sağlamaktadır.

 • #2 Fesleğen

  Fesleğen magnezyum içeriğinden dolayı kan akışını da büyük bir oranda hızlandırır. Bunun yanı sıra etkili antioksidanlar arasında gösterilmektedir. Bu sayede faranjit hastalığına karşı oldukça etkili bir bitkisel çözüm olabilir. Boğaz ve üst solunum yollarında belirli bir rahatlama sağlar. Fesleğeni suda kaynatarak içebilir veya fesleğen yapraklarını da isteğinize bağlı olacak şekilde çiğneyebilirsiniz.

 • #3 Nane

  Faranjite iyi gelen diğer bir bitki ise nane olarak bilinmektedir. Nane faranjitten tahriş olan boğazların yeniden toparlanmasını sağlayarak daha iyi bir hale getirir. Bunun yanı sıra solunum yollarını açtığı gibi hastalıktan meydana gelen tahrişin de kısa süre içerisinde giderilmesine yardımcı olabilmektedir.Nane çiğnemek veya suda kaynarken buharını solumak sizin açınızdan faydalı olabilmektedir.

 • #4 Bal

  Günümüzden yıllarca öncesine kadar bir çok medeniyetinde ilaç niyetine kullanmış olduğu bal içerisinde çok güçlü bir besin değerleri taşır. Eğer faranjit hastalığı geçiriyor iseniz günde bir kaç kaşık bal tüketmeniz hastalığı atlatmanız da kolaylık sağlayacaktır.

 • #5 Zerdeçal

  Boğaz ve solunum yollarının mikroplardan temizlenmesine karşı oldukça etkili olan zerdeçal aynı zamanda göğüs ağrılarına da büyük bir oranda fayda sağlamaktadır. Bir bardak sütün içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal koyun ve iyice kaynamış hale gelmesini sağlayın. Soğuduktan sonra biraz bal ekleyerek günde 3 kere olmak üzere içebilirsiniz. Kısa süre içerisinde faranjitten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir