Kapat

FARKLI ÜLKELERDEKİ 5 İLGİNÇ SEVGİLİLER GÜNÜ GELENEĞİ

Anasayfa
Tarih FARKLI ÜLKELERDEKİ 5 İLGİNÇ SEVGİLİLER GÜNÜ GELENEĞİ
FARKLI ÜLKELERDEKİ 5 İLGİNÇ SEVGİLİLER GÜNÜ GELENEĞİ

Sevgililer günü kapıda hali hazırda yaklaşmaktadır.Erkekler güzel bir hediye bulma telaşına çoktan girdi bile. Bayanlarsa büyük ihtimalle parfüm veya kravatları çoktan hazırlamışlardır. Tabii, başka ülkelerde de benzer telaşlar bulunmaktadır. Her ne kadar farklı tarihlerde farklı şekillerde kutlanıyor olsa dahi. İşte, farklı ülkelerdeki sevgililer günü gelenekleri.

Çin’de Sevgililer Günü

Çin’de Sevgililer Günü ay takvimine göre 7. ayın 7. gününde kutlanmaktadır. Bu güne “Qi Xi Jie” yani “Yedilerin Gecesi” denilmektedir. Efsaneye göre Niulang adlı bir çoban Zhinv adlı bir periye aşık olur ancak, cennetin tanrıçası perinin bir ölümlüyle evlenmesine asla izin vermez. Yılda sadece bir kez bir köprünün üzerinde bir araya gelebilirler.
Yedilerin Gününde çiftler birlikte tapınaklara gidip evlilikleri ve ilişkileri için dua ederler. Bekarlarsa aşk konusunda şans dileklerinde bulunurlar.

Önerilen Yazı  En Geniş Topraklara Sahip Olmuş 5 İmparatorluk

Galler’de Sevgililer Günü

Galler’de Sevgililer Gün 25 Ocak’ta kutlanıyor ve bu güne Dwynwen günü denilmektedir. Dwynwen Galler kültürüne ait bir Azizedir. Onun hikayesi aşıklara ilham vermektedir. Hikayeye göre Dwynwen Maeron adlı bir prense aşık, ancak babası evlenmelerine asla izin vermiyor. Sevdiğine kavuşamayan o zavallı kız içindeki aşktan kurtulmak için dualar ediyor. Bir gün bir melek onun kendisine bir iksir getiriyor ve Dwynwen aşktan kurtuluyor. Bunun yanında , Maeron ise buza dönüşüyor. Maeron’u o halde görünce içindeki duygular yeniden kabaran Dwynwen Tanrı’dan sevdiği erkeği eski haline getirmesini diliyor ve bir daha asla kimseyi sevip evlenmeyeceği üzerine yemin ediyor. O kendisini kiliseye adıyor. Dwynwen günü’nde sevgililer birbirlerine “Aşk Kaşığı” denen kaşıkları hediye olarak veriyorlar. 17. yüzyıldan beri bu gelenek hala devam etmektedir.

Önerilen Yazı  Çay Kültürü Fazlaca Gelişmiş 5 Ülke

Güney Kore’de Sevgililer Günü

Kadınlar 14 Şubat’ta erkeklere çikolata veriyor ve 14 Mart’ta yani “Beyaz Gün”de jestlerine karşılık olarak bir şeyler bekliyorlar. Ancak, çikolata verdikleri erkeklerden cevap gelmezse 14 Nisan yani “Kara Gün”de yas tutmaya başlıyorlar. Ve yas tuttukları sırada mutlaka siyah erişte yiyorlar. Kore’de her ayın 14’ü sevgiyle ilgili bir güne karşılık gelmektedir. Ocak ayından aralık ayına kadar: Mum Günü, Sevgililer Günü Beyaz Gün, Kara Gün, Gül Günü, Öpücük Günü, Gümüş Günü, Yeşil Gün, Müzik Günü, Şarap Günü, Sinema Günü ve Kucaklaşma Günüdür.

Norveç’de Sevgililer Günü

Kuzeyliler Sevgililer Günü’ne çok fazla kıymet veriyor gibi görünmemektedirler. Ancak, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde ufak tefek de olsa etkinlikler yapmaktadırlar.Erkekler hoşlandıkları kadınlara “Gaekkebrev” denen kısa şiirler yazarak gönderiyorlar. Ancak, isimlerini asla belirtmemektedirler. Şiirin altına isimlerinden bir veya iki harf koyarak yolluyorlar Eğer kadın tahmin ederse gelecek paskalya’ya kadar beklemesi gerekiyor, çünkü hediyesi bir Paskalya yumurtası olacaktır.

Önerilen Yazı  Atatürk'ün Ülkemize Kazandırdığı 5 Devrim

Fransa’da Sevgililer Günü

Romantizm deyip de Fransa’dan bahsedilmezse olmaz. Fransızların da Sevgililer Günü için ilginç bir gelenekleri bulunmaktadır. Adı da “Une Loterie d’Amour”, yani “Aşk Kurası” anlamına gelmektedir. Bekar erkek ve kadınlar bir evde toplanıyorlar ve sırayla bir masada karşılıklı olarak oturuyorlar. Kısa bir süre içinde konuşup birbirlerini tanımaya başlıyorlar. Anlaşamazlarsa karşılarına başka kişiler gelip oturuyor. Ancak, Fransız hükumeti suistimal edilebileceğinden dolayı artık bu geleneği yasaklamış durumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir