Kapat

Fazla Güneşte Durmanın Yaratabileceği 5 Zarar

Anasayfa
Sağlık Fazla Güneşte Durmanın Yaratabileceği 5 Zarar

Pırıl pırıl parlayan bir güneş altında sahilde vakit geçirmek ve cildimizin bronzlaşmasını beklemek kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Vücudumuzda D vitamininin oluşumunu sağladığından dolayı güneş ışınlarına gereksinim duyarız. Fakat güneş ışınlarının zararlı etkilerinin de olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Cilt rengi koyu olan kişiler güneşe daha az duyarlı olsalar dahi genel olarak herkes ve özellikle bebekler güneşin yakan ışınlarından özenle korunmalıdır. Çoğu güneş hasarı çocuklukta oluşmaya başlar, yıllar geçtikçe eklenerek artar ve deri hücrelerinin hasarı ile oluşmaya başlayıp, erken yaşta kırışıklık problemini ortaya çıkarır, deri lekeleri ve en sonunda cilt kanserini meydana getirebilir. Güneş altında durmanın zararlarını ise sizlere bu yazımızda 5 madde ile özetliyoruz.

 

 

5 Güneş Yanığı

Cildinizin uzun süre güneş altında kalması sebebiyle güneşin ultraviyole A ve B ışınlarının deri hücrelerini yakması ve büyük oranda hasara uğratması olarak tanımlanmaktadır. Güneş yanığının ne kadar süre içerisinde meydana geleceği cildinizin tipine bağlı olarak, güneş ışınlarının şiddetine ve ne kadar süre ile güneş ışığına maruz kalındığına bağlı olacaktır. Açık cilt rengine sahip kişilerin, örneğin sarışınların cildi esmerlere göre oldukça hassastır ve güneşten daha çabuk etkilenir. Bu yanıklar şiddetine göre derecelere ayrılır : Birinci derece güneş yanığında, derinin “epidermis” adı verilen en üst tabakasının ilk olarak kızarmasına sonra zamanla acımaya başlamasına sebep olur. Kızarıklık, güneş altında uzun süre kalındığı zaman kısa süreli olarak meydana gelir ve bir süre sonra da acımaya başlar. Ağrı kesiciler kullanılarak ve nemlendirici losyonlar sürülerek bu yanık problemi giderilmeye çalışılabilir. İkinci derece güneş yanığında ise; derinin daha derin tabakaları ve sinir uçları bu yanmadan etkilenerek daha ağrılı ve iyileşmesi daha uzun süren lezyonlar meydana getirir. Deri kızarır ve kabarır, bir süre sonra da deri üzerinde içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde meydana gelir. Bu kabarcıklar deriyi korudukları gibi nem de sağladıklarında dolayı asla patlatılmamalıdır. Patlatılan kabarcıklar sonucunda enfeksiyon riski de meydana getirebilirler.

Önerilen Yazı  5 Adımda Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

 

 

4 Cilt Lekeleri

Güneş ciltte lekelenmeye, bazı yerlerin daha koyu olmasına ve bazı yerlerin daha açık olmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda, küçük kan damarları da güneş ışınlarından etkilenir ve cilt kızarık bir şekilde görünür. Daha küçük, kahverengi veya gri lekeler de güneşe maruz kalan kişilerin cilt bölgelerinde meydana gelebilir. Bunlara “yaşlılık lekeleri” denilse de aslında bunlar da güneş ışığı sebebiyle oluşan lekelerdir.

Önerilen Yazı  Şekerin İnsanlara Verebileceği 5 Zarar

 

 

3 Kırışıklık

 

Güneş ışınları derinizin zamanından daha önce yaşlanmasına büyük oranda sebep olur. Deri kırışıklıklarının %80’inden daha fazlası özellikle de gençlik döneminde uzun süre güneş ışığına maruz kalan kişilerde ciltlerinin yıpranması nedeniyle meydana gelir. Güneş ışığı, deri katmanlarında bulunan “elastin” adı verilen cilde esneklik kazandıran liflerin zarar görmesine ve ileri ki yaşlarda cildin erken sarkmasına neden olur.

Önerilen Yazı  Türk Kahvesinin 5 Faydası

 

 

2 Çillenme

Güneş ışığına maruz kalan kişilerin cilt bölgelerinde, düz, kabarık olmayan, “çil” adı verilen bazı lekeler oluşabilmektedir. Özellikle de açık cilt ve saç rengine sahip olan kişilerde çiller daha fazla meydana gelebilmektedir. Bunların sağlık açısından bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat, bazı cilt kanserlerinin başlangıç dönemi çillerin yapısına benzediğinden dolayı , kötü huylu bir cilt kanserinin başlangıcında fark edilmesini engelleyebilir.

 

 

1 Solar Keratoz

Aşırı güneş ışığına maruz kalma nedeniyle, genellikle cilt yüzeyinde,  baş, boyun ve ellerde meydana gelen, küçük, kızarık veya kahverengi pullu veya kabuklanmış deri lezyonları dır. Açık cilt rengine sahip olan sarışın ve kızıllarda, mavi ve yeşil göz rengine sahip olan kişilerde diğer kişilere oranla oldukça fazla risk bulunur. Deri kanserine dönüşme riski olan bu lezyonlara erken dönemde fark edilip direk müdahale edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir