Kapat

Fındık Yemenin 5 Faydası

Anasayfa
Gündem Fındık Yemenin 5 Faydası

Fındık, hayatımızın en önemli yerinde bulunması gereken bir yiyecektir. Kalbe faydası olsun kanserin önlenmesi olsun bu tür rahatsızlıklarda başucumuzda bir avuç fındık gözüküyor 🙂

Cinsel yaşamımızda da büyük yere sahip olan fındık aynı zamanda ciltte görülen yaşlanma belirtilerini de yavaşlatır. Fındık yağlı bir besin olduğu için kimileri kilo alımını hızlandıracağını düşünüyor ve fındıktan uzak durmaya çalışıyor. Fakat bu çok yanlış bir bilgi.. Çünkü sadece bir avuç fındık yemek sağlık olarak insan metabolizmasını düzene sokmaya yardımcı oluyor. Bir avuç fındığın kalorisi tahmin ettiğiniz kadarda yüksek değildir. Bu faydalara 5 madde olarak incelemek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 

 

1 İçinde bulundurduğu vitaminler açısından fındık

Fındık yağ içermesine ve diğer sağlıklı çerezlerden daha yüksek bir kaloriye sahip olmasına rağmen, makul bir porsiyon boyutu (bir avuç gibi), kilo alma korkusu olmadan yiyebileceğiniz hayati besinler içerir.

Önerilen Yazı  Güneş Koruyucular Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi

 

Bir avuç (30 gram) Fındığın Besin Değerleri Tablosuna Bakalım,

 • 176 kaloridir
 • 17 gram sağlıklı yağ içerir
 • 4.2 gram protein içerir
 • 4.7 gram karbonhidrat içerir
 • 2.7 gram lif içerir
 • 45,6 mg Magnezyum içerir (günlük ihtiyacın %11 i)
 • 31.6 gr Folik Asit içerir (günlük ihtiyacın %8 i)
 • 190 mg Potasyum içerir (günlük ihtiyacın %5 i)
 • 0.2 mg Tiamin vitamini bulundurur (günlük ihtiyacın %12 si)
 • 1.76 mg manganez içerir (günlük ihtiyacın %90 ıdır)

Fındıkta ayrıca C vitamini, niasin ve kalsiyum da önemli miktarda bulunmaktadır.

 

Fındık çikolata gibi keskin tatlıların tadını yumuşatmak için kullanılır. Ayrıca kreması ve ezmesi de çok lezzetlidir.

 • Fındık lif deposudur
 • E vitamini kaynağıdır
 • Sağlıklı bitkisel yağlar içerir
 • Kalbi korur
 • Damarları yumuşatır
Önerilen Yazı  Dünyada Popüler 8 Markanın Türkçe Karşılığı Nedir ?

 

 

2 Şeker hastalığının en büyük düşmanı olarak fındık

Fındığın içinde bulunan manganez minerali glikoz toleransında değişimin en önemli nedenidir. Ayrıca yapılan bir araştırmada, fındık tüketen şeker hastalarının kanda bulunan lipit düzeylerinin önemli oranda azaldığı görülmektedir. Bu bilimsel olarak açıklanmış bir araştırmadır.Ayrıca fındık, diyabet riskini azalttığı bilinen magnezyumun da önemli bir kaynağıdır.

 

 

3 Fındık antioksidan deposudur.

Fındıkta antioksidan özelliğine sahip bir çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Antioksidanlar vücutta ki yaşlanma hızını yavaşlatarak yaşlanmayı önler. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı vücudu dirençli kılar. Fındık, iltihaplanmayı azaltır ayrıca enzimlerin çalışmasını hızlandıran manganez mineralini bol miktarda ihtiva eder.

 

 

4 Fındık Beyine İyi Gelir

Fındık, beyin gücünü artıran bir enerji merkezi olarak düşünülebilir. Beyindeki bilişsel işlevleri geliştirir, ve hayatın ilerleyen dönemlerindeki dejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Yüksek seviyede E vitamini, manganez, tiamin, folat ve tekli doymamış yağ asitleri nedeniyle, fındık tüketmek hafızanızı keskinleştirir, zekanızı açar ve beyninizi çeşitli sinir sistemi hastalıklarına karşı korur. Fındıkta bol miktarda bulunan Tiamine, yaygın olarak “sinir vitamini” adı verilir ve bilişsel işlevde önemli bir rol oynar.

Önerilen Yazı  Aç Karınla Yapmamanız Gereken 5 Şey

 

 

5 Fındık, Obezite ile Mücadeleye Yardımcı Olur

Fındık, metabolizma hızını artıran harika bir yiyecektir. Yapılan araştırmalarda fındık tüketen insanların metabolizma hızının tüketmeyenlere oranla daha yüksek olduğu ve aynı kaloriyi almalarına rağmen daha çok zayıfladıkları görülmüştür. Ayrıca fındıkta karbonhidrat metabolizmasının önemli bir elemanı olan Tiamin adlı vitamin bulunmaktadır. Tiamin, karbonhidratların glikoza parçalanmasına yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir