Kapat

Geç Uyumanın Bebeklere Verdiği 5 Zarar

Anasayfa
Çocuk Geç Uyumanın Bebeklere Verdiği 5 Zarar

Anne babanın en çok zorlandığı zaman çocuklarını uyutmaya çalıştıkları zaman olsa gerek! Çocuğun çevresinde bulunan dikkat dağıtıcı bir çok unsur sebebiyle çocuklar yatağa girmekten kaçınırlar. Fakat bu konuya dikkat etmemek çocukların gelişimlerini fazlaca etkiler. Gelişim ve Büyüme konusunda çocuklar için büyük problemler yaratabilir. İlgisiz görense de geceleri az uyumak gelecekte karşılaşılması mümkün bir sürü sorunu iple çekebilir..
Şimdi yazımızın devamında çocuklarımızın uyku sorununun yaratabileceği problemleri inceleyelim.. Tabi ki 5 Madde üzerinden !

Önerilen Yazı  Çocuklarda Burun Tıkanıklığına 5 Çözüm Yolu

 

 

1 Konsantre olurken zorluk çekmelerine neden olur.

Az uyku uyumanın çocuğun zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Yeterince uyumamak çocuğun zihinsel olarak uyanık olmamasına ve yaptığı aktivitelere konsantre olmakta zorluk çekmesine neden olur.Kötü bir gece uykusu sınıftaki dikkat eksikliğinin en yaygın sebeplerinden biridir. Ayrıca bu durum çocuğu daha az aktif ve tembel biri haline getirebilir.

 

 

2 Gün içinde uykulu olunmasına neden olur.

Geç yatması çocuğun gün içinde uykulu olmasının sebebi olabilir. Yeterince iyi uyumamak tüm gün yorgun ve uykulu hissetmelerine sebep olacaktır.

Önerilen Yazı  5 Çizgi Film Karakterinin Psikolojik Sorunları

 

 

3 Bitkin hissetmelerine neden olur.

Uykulu hissettiklerinde aynı zamanda bitkin de hissederler. Bazılarının düşündüğünün aksine, bu sorunu sadece yetişkinler yaşamaz. Çocuklar da kalitesiz uyku uyumanın sonucu olarak güçsüzlük ve bitkinlik hissedebilirler.Ayrıca “hiper-uyanık” bir durumda olabilirler. Bu da daha fazla uyku sorununa neden olabilir. Bunun sebebi “hiper-uyanıklık” durumunun beyni uyanık tutan adrenalin gibi hormonların salgılanmasını artırmasıdır.

 

 

Önerilen Yazı  5 Çizgi Film Karakterinin Psikolojik Sorunları

4 Obezite riskini artırır.

16 ülkede yapılan 29 çalışmada toplanan veriler kullanılarak yapılan bir bilimsel araştırmanın kanıtlarına göre kalitesiz uyku uyunması çocukluk çağı obezitesine yakalanma riskini artırır.Bu araştırmaya göre geç yatmak veya kesintisiz uyku uyumamak obezite için risk faktörü olabilir.

 

 

5 Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını nasıl düzeltebilirsiniz ?

Ebeveynler çocuklarının uyku sorunlarının büyüdükçe kendi kendine geçmeyeceğini ve bu sorunu çözmek için onların yardımına ihtiyaçları olduğunu anlamalılar. Bunu yapabilmek için, uyudukları saatleri gözlemlemeye başlamalı ve akşam 7:30 ile 8:30 arasında yatmaları gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir