Kapat

Geçmeyen Öksürüğün 5 Nedeni

Anasayfa
Sağlık Geçmeyen Öksürüğün 5 Nedeni

Kış mevsimlerinde sıkça meydana gelen üst solunum yolu hastalıklarının tipik belirtisi olan öksürük çoğu zaman “griptendir” düşüncesiyle geri plana atılabilmektedir. Fakat özellikle 8 haftadan uzun süren öksürüğün asla hafife alınmaması gerektiği bilinmelidir. Dinmeyen öksürük çok önemli bir hastalığın habercisi olabileceği gibi, aynı zamansa şah damarı yırtılması gibi önemli komplikasyonlara da büyük oranda yol açabilmektedir. Göğüs Hastalıkları Uzmanları, kimi zaman insanı canından bezdiren inatçı öksürüğün hangi hastalıklara işaret edebileceği hakkında bazı araştırmalar yaptı. İşte o hastalıklar bazıları aşağıdaki gibidir.

 

 

5 Astım

Kronik bir öksürük, astımın en belirgin göstergelerinden bir tanesidir. Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi bazı semptomlara eşlik edebileceği gibi, aynı zamanda tek başına da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür gıcıklar öksürük şeklinde gelişimle devam etmektedirler. Genellikle kuru olarak balgam içermemektedirler, geceleri artarak kronik bir hal almaktadır. Aynı zamanda alerjik astım da öksürük sebebi olarak sayılmaktadır. Alerjik astımda öksürük sabaha doğru kendini belli ederek artış göstermektedir. Özellikle de koşunca öksürük, göğüste sıkışma ve hışıltılı yakınmalar halinde olmaktadır.

Önerilen Yazı  Mide Üşütmesine 5 Çözüm Yolu

 

 

4 Çeşitli Akciğer Hastalıkları

Zatürre başlangıcında öksürük kuru ve kesik kesik bir şekilde dışarı çıkmaktadır. İlerlediği zamanda ise kronik bir hal alan öksürüğe balgam ile göğüs ağrısı da eşlik etmeye başlamaktadır. Bazen kanlı balgam da gelebilmektedir. Yaygın olmamakla birlikte öksürüğün sebepleri arasında yer alan tüberkülozda öksürükle beraber kanlı balgam sık bir bir şekilde görülmektedir. Kronik öksürüğün altında yatan en büyük neden ise sarkoidoz nonastmatik eozinofilik bronşit gibi interstisyel akciğer hastalıkları olabilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon sonrası bronş hassasiyeti sebebiyle devam eden ve çevresel ile mesleksel ajanlara bağlı etkenler (fırıncı astımı, kauçuk işinde çalışanlarda latex alerjisi gibi), kronik hastalarda yutmaya bağlı olarak aspirasyon sebebiyle bronşektazi hastalığı gibi bronşitin ileri derece formlarında da öksürük sık bir şekilde görülebilmektedir.

Önerilen Yazı  Shea Yağının 5 Önemli Faydası

 

 

3 Sigara

Sigara içerisinde katran dahil pek çok kanserojen madde ve bağımlılık yapıcı nikotin içerir. Bu nedenle de öksürük reseptörlerini olumsuz bir yönde etkilemektedir. Öksürük sigara içen kişilerde özellikle de sabah saatlerinde koyu renkli balgamla birlikte kendini belli etmektedir. Öksürük genel olarak kronik bir seyir halinde devam etmektedir. Sigara içen hastaların bazen öksürüğü sigaraya bağladıklarından dolayı önemsemeyerek hekime başvurmaktan kaçınmaktadırlar. Bunun sonucunda da KOAH gibi oldukça önemli hastalıkların tanısı gecikmiş oluyor.

 

 

2 Gizli Kalp Yetmezliği

Gizli kalp yetmezliğinde öksürük önemli bir bulgu halini alabilmektedir. Ancak öksürük genel olarak üst solunum yolları enfeksiyonu ya da bronşit gibi akciğer kaynaklı sebeplerden kaynaklandığından dolayı yaşamsal bir öneme sahip bu hastalık atlanabilmektedir. Öksürük genel olarak yatınca ortaya çıkarak şiddetini arttırmaktadır, ayağa kalkınca veya oturunca ise hafiflemektedir. Bazı durumlarda ise öksürük ile  birlikte pembe renkli balgam da görülebilmektedir.

Önerilen Yazı  Kaşıntı Sorununa 5 Çözüm Yolu

 

 

1 Gastroözofageal Reflü

Gastroözofageal reflü de kronik öksürüğün en sık rastlanan belirtilerinden birisidir. Mide asit sıvısının mideden yemek borusuna doğru geri gelmeye başlamasıyla oluşan tahriş sonucu öksürük ve göğüs yanması ortaya çıkmaktadır. Kahve, baharatlı ve yağlı besinler tüketildiği zamanlarda artan, geceleri rahatsız edecek bir şekilde nöbetler halinde meydana gelen ve 3 haftadan fazla süren öksürüğün altında yatan en önemli etkenlerden biriside reflü olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir