Kapat

Geçmişten Günümüze Gelen En Önemli 5 Kitap

Anasayfa
Tarih Geçmişten Günümüze Gelen En Önemli 5 Kitap

Geçmişte yaşanan olaylar günümüze kitaplar aracılığıyla net olarak olmasa da aktarılmaktadır. Bunun yanında bizim düşünmekle zaman harcayacağımıza kitaplar sayesinde hemen bilgi edinebiliriz. Böyle düşünüldüğünde de her eser yazıldığı dönemin özelliklerini taşımaktadır. Geçmişten günümüze gelen en önemli kitapları size aşağıda sıralıyoruz. Buyurun efendim.

 

 

5 Herodot Tarihi

M.Ö. 484-425 yılları arasında yaşayan Herodot tarafından yazılan bir kitaptır. Herodot’un kitabında onun gezip gördüğü ve insanlarla yaptığı konuşmalardan bilgiler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kitabın asıl konusu ise Pers İmparatorluğu ile Antik Yunan Kent devletleri arasında geçen savaşı anlatır.

Önerilen Yazı  Atatürk'ün Ülkemize Kazandırdığı 5 Devrim

 

 

4 İlyada Ve Odysseia

Bu eserde Troia savaşları konu edilmiştir. O dönemin yaşayış şekli, kültürü, inanç ve savaşma teknikleri konusunda bilgiler bulunur. Homeros tarafından kaleme alınan kitaptır ayrıca bu kitap eski tarihlerden kalan en eski Batı edebiyatı örneği olarak görülür.

 

 

3 Peloponnesos Savaşları

Bu eseri kaleme alan Thukydides kitabında kendininde katılmış olduğu savaşları anlatmıştır.M.Ö 5. yy’da yaşayan tarihçi olayları kronolojik bir sıraya göre anlatmıştır.

Önerilen Yazı  Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

 

 

2 Geographika

M.Ö. 64 M.S. 19 yılları arasında yaşamış olan Strabon gezgin ve coğrafyacı bir yapıya sahip olan filozoftur. Bu kitap toplam 17 adet kitaptan oluşmaktadır.Bu kitabın ele aldığı konu ise Antik Dünya’dır.

 

 

1 Anabasis

M.Ö 430-355 yılları arasında yaşamış olan ve Sokrates’in öğrencisi olmuştur.Kitabın genel anlamda konusu ise Pers Kralı II. Artakserkes’in kardeşi genç Kyros’un tahtı ele geçirme mücadelesini ve bunun  için savaşan paralı askerlerin öyküsünden oluşan bir kitaptır.

Önerilen Yazı  Atatürk 'ün Yasaklanan Kitabından 5 Alıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir