Kapat

Genç Kalmak İçin Yapacağımız 5 Basit Şey

Anasayfa
Sağlık Genç Kalmak İçin Yapacağımız 5 Basit Şey

Her insan yaşlanmaktan ve başka insanlara muhtaç olmaktan korkar. Genç kalmakta her insanın hayallerinden birisidir. Yaşlılık faktörü her ne kadar genetik ve çevresel olsa bile bizimde yapabileceğimiz şeyler vardır. Tamamen yaşlanma farktörü etkilenmese bile bizleri biraz daha genç tutacak, faydası olacak bazı şeyler vardır. Genç kalmak için yapılacaklar listemize göz atabilirsiniz.

 

 

 • Düzenli Uyuyun

  Zamanında ve düzenli uyku genç kalmanın sırları arasında bulunur. Gece karanlıkta vücut melatonin hormonunu salgılar. İnsan vücudu 11:00 ile 03:00 saatleri arasında melatonin hormonu salgısını gerçekleştirir. Bu salgılanan melatonin hormonu hücrelerimizin yenilenmesini, biyolojik ritmin ayarlanmasına ve kendini korumasına yardımcı olur. Yani uyku genç kalmanın sırlarından en önemlisidir.

 • Zeytinyağı Kullanın

  Zeytinyağı dışındaki diğer yağlar doymamış yağlar arasına girer. Diğer yağlar çoklu doymamış yağlar arasına girer iken zeytinyağı tekli doymamış yağdır. Tekli doymamış yağlar bizim sağlığımız açısından yararlı olan yağlardır. Zeytinyağı bolca E vitamini içerir ve en iyi antioksidanlardan biridir. Salatalara ve yemeklerimize kullandığımız çoklu doymamış yağları zeytinyağı ile değiştirirsek sağlığımıza bir çok faydası olacaktır.

 • Lifli Yiyecekler Tüketin

  Günde 30-35 gram kadar lif almakta sağlımıza yararı olan şeylerden birisidir. Ne kadar sebze, meyve ve işlenmemiş lif yer isek o kadar fazla lif almış oluruz. Lif bitkisel gıdaların iskeletini oluşturur. Eğer lifli beslenmeye alışık değilseniz kendinizi bir anda zora sokmayın, yavaş yavaş alıştırarak sizde lifli besinler ile beslenmeye alışabilirsiniz.

 • Spor Yapın

  Spor yapmak derken spor salonunda yapılan sporun dışında hava şartları el verdiği sürece açık havada yürüyüş yapmak daha etkili olacaktır. Hem kendinizi daha iyi hissetmenizi hemde olumsuz düşüncelere bu sayede daha az kapılacaksınız dır. Vücudunuz daha zinde ve hazır durumda olur. Yürüyüş sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenir ve daha mutlu olmanıza yardım eder.

 • Bol Su İçin

  Günde en az olmak koşuluyla 2 litre su içmeniz sizin için vücudunuza fayda sağlar. Kanımızdaki suyun dengesi ve cildimizin nem dengesi için su içmek çok önemlidir. Vücudumuzun sağlığı için dengeli su tüketimi önemli yer kaplar. Bu sebeple bol bol su içmek cildimizin nemli kalmasını sağladığı için cildimizde oluşacak olan kırışıklıklara engel olur.

Önerilen Yazı  Mide Ağrısından Kurtulmanın 5 Çözüm Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir