Kapat

Girişimcilik Nedir ?

Anasayfa
Gündem Girişimcilik Nedir ?

Genel bir tanım yapacak olursak girişimcilik, kişinin kendi işini kurmasına denmektedir. Birçok kişi kendi işini kurmak ister, fakat bunun için cesur bir ruh ve risk alabilme kabiliyeti gerekmektedir. Çok geniş bir tanıma sahip olan girişimcilik kavramı risk almanın yanı sıra, fırsatları görme, yenilikleri yakalama ve bu fırsatları değerlendirerek hayata geçirebilme süreci diyebiliriz.

 

Günümüzde oldukça popüler bir kavram haline gelen girişimcilik, teknolojinin ve internetin gelişmesi ile daha çok ön plana çıkmıştır. Girişimci olmak için bir şirket kurmak şart değildir. Günümüzde birçok girişimci internet üzerinden girişimlerde de bulunmaktadır. Ticari girişimcilik, sosyal girişimcilik, kamu girişimciliği, iç girişimcilik gibi girişimcilik türleri bulunmaktadır.

Önerilen Yazı  Sabah Erken Kalkmanın 5 Faydası

 

 

Kim Girişimcidir ?

Ticaret ve sanayi gibi alanlarda bir miktar sermaye ile iş yapmaya başlayan, kar hedefleyen kişiye girişimci denmektedir. Girişimci kişi elinde olanı en iyi şekilde kullanır, ihtiyacı olan ürün ve çözümleri en iyi şekilde oluşturur. Kar elde etmek için en iyi çözüm ve fikirleri üretir.

 

Girişimci kişiler, çalıştıkları ortam imkanları içinde maksimum performansı yakalayabilen, iş ortamında kendisini daha çok geliştiren, karar alma özgürlüğüne sahip olan, karar ve davranışları ile ilgili doğru geri bildirimler alan kişilerdir.

Önerilen Yazı  Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

 

Girişimci olan kişi işbirliği anlayışına sahiptir, ödüllendirme ve adil iş dağılımına hakim, çalışanlar ve yöneticiler ile bağ kurabilen, işini seven ve işinde anlam bulan özelliklere sahiptir. Motivasyon, ileri görüşlülük, zaman yönetimi, özgüven, planlama yeteneği, yönetim becerisi, finansal bilgi, iletişim kabiliyeti, hırslı olma, esneklik gibi yetenekler gerektirmektedir.

 

 

Girişimcilikte Başarı

Girişimcilikte ilk gereken kendine güvendir. Başarıya ulaşmak için cesaret ve işi sürdürme kararlılığı göstermek gerekir. Uzun soluklu olan bu süreçte girişimci hayatının merkezine işini almalıdır. Büyük bir sorumluluk altına girdiğinin farkında olarak, bir girişimci de olması gereken saydığımız özelliklere dikkat ederek hareket etmelidir. Başarı kadar başarısızlık gibi bir sonuç ya da herhangi pürüzler çıkabilir, bu durumda yine de çabalamak gerekir.

Önerilen Yazı  Fındık Yemenin 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir