Kapat

Goji Berry’nin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Goji Berry’nin 5 Önemli Faydası

Aynı zamanda wolfberries (kurt çileği) olarakta bilinen Goji meyveleri, meyve ailesinin küçük yenilebilir üyelerindendir. Ülkemizde daha şimdilerde yeni yeni tanınmaya başlayan “Goji meyveleri nedir?” sorusunun cevabını verelim önce. İşte cevabı; Goji berry turuncu, kırmızı renkli ve keskin bir tadı bulunan otantik bir meyve olarak bilinmektedir. Diğer aile üyeleri gibi, Goji Berry aynı zamanda sağlık açısından pek çok faydası olup, besin değeri oldukça çok yüksek bir meyve türüdür. Sağlık açısından da Goji Berry’nin faydalı olmasının en önemli sebebi içerdiği yüksek değerdeki besinler, mineraller ve vitaminlerdir.

 

Goji Berry sodyum açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda bol miktarda diyet lifleri içermektedir. Protein açısından da zengin olarak bilinen Goji Berry de kalsiyum ve demir yüksek bir miktarda bulunmaktadır. C vitamini deposu olduğu için de çok etkili antioksidanlar arasında gösterilmektedir.Yaygın olarak Çin bölgesinde yetiştirilmekte olan Goji Berry çok eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı bir çok alanda kullanılmaktadır. Uzak Doğu ülkelerinde asırlar boyunca süren hastalıkların tedavisinde kullanılan Goji Berry’nin ülkemizde oldukça kısa bir geçmişi vardır. Goji Berry vazgeçilmez besinleri içeriğinde bulundurur, bu besinlerin doyurucu özelliği yanında hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Goji Berry bağışıklık sistemine faydalarının yanı sıra karaciğer, göz, böbrek sağlığına inanılmaz katkılarda bulunur.

Önerilen Yazı  Dünyada Bulunan En Uzun Yaşayan 5 Ağaç

 

 • #1 Kalp Damar Sağlığı

  Düzenli bir şekilde Goji Berry tüketmek kardiyovasküler sağlığı ve kandaki kolesterol seviyesine olumlu anlamda direkt olarak etki edebilir. Goji Berry meyvesi yüksek derecede diyet lifleri içerdiğinden dolayı kalp krizi riskini de büyük bir oranda azaltabilir. Bunun yanı sıra kolesterol seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmayı başararak dolaylı olarak kalp sağlığına büyük bir oransa katkı sağlar. Bütün bunların yanı sıra Goji Berry kanın temizlenmesine de büyük bir oranda yardımcı olur. Bu sayede kan dolaşımını maksimum seviyeye çıkararak damar tıkanıklıklarına ve damarların etrafında plaklar oluşmasına engel olabilmektedir. Aynı zamanda Goji Berry kan dolaşımını arttırarak bünyede sağlıklı bir oksijen dolaşımının gerçekleşmesini, kan hücrelerinin sağlıklı oksijen alımını sağlamaya yardımcın olmaktadır.

 • #2 Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

  Goji Berry’nin sürpriz bir şekilde göz sağlığını koruduğu bilimsel araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı açısından oldukça faydalı olan mineral ve vitamin içeren Goji Berry göz sağlığı açısından da faydalıdır. Goji Berry içerdiği bu besin ve minerallerin yardımıyla katarakt oluşmasını önlediği gibi yaşlanmadan dolayı ortaya çıkabilecek görme sorunlarına yakalanma riskini de büyük bir oranda azaltabilir. Goji Berry aynı zamanda göz hücrelerinin çoğalmasını sağlar ve göz hücrelerinin sağlığının korunmasında da oldukça büyük bir oranda etkili rol oynayabilmektedir.

 • #3 Astıma Fayda Sağlar

  Goji Berry’nin solunum yollarına faydalı olduğunu ve etkili bir antioksidan olduğu genel anlamda bilinmektedir. Bu özelliği astım hastalığı başta olmak üzere bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına da büyük bir oranda fayda sağlamaktadır. Goji Berry meyveleri, astım hastallığını iyileştirmekten ziyade astım ataklarının daha hafif geçmesine oldukça büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir. Bronşit hastalarının da zaman içerisinde hızla iyileşmesini sağlayabilmektedir.

 • #4 Anti Aging Etkisi Bulunur

  Serbest radikallerin bünyeye verdiği en önemli zararlardan bir tanesi de cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep olmaktır. Oldukça fazla lif ve etkili antioksidan özelliğinden dolayı Goji Berry anti aging görevini görerek cildin serbest radikaller tarafından yaşlanmasını büyük bir oranda azaltmaya uyardımcı olur. Bunun dışında ise cilt üzerinde serbest radikallerin olumsuz etkilerini kırarak cilt kanseri gibi ileride ciddi sağlık sorunlarının oluşma riskini de büyük bir oranda azaltabilir. Yaşlanmayı yavaşlatarak sizlere daha sağlıklı bir yaşam sağlamaktadır.

 • #5 Kanseri Önlemeye Yardımcıdır

  Goji Berry’nin faydalarının en önemlilerinden bir tanesi ise kanser gibi oldukça önemli bir hastalığı önleyebiliyor olmasıdır. Kansere sebebiyet veren serbest radikallere karşı oldukça etkili olan ve serbest radikallerin verdiği hasarları en az seviyeye indirebilen Goji Berry düzenli olarak tüketildiği zaman birçok kanser çeşidine yakalanma riskini büyük bir oranda azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir