Kapat

Göz Altı Torbaları İçin 5 Çözüm

Anasayfa
Sağlık Göz Altı Torbaları İçin 5 Çözüm

Belirli nedenlere bağlı olarak, göz altındaki alanda, göz altı torbalanması diye tabir edilen şişkinlikler bazı dönemlerde oluşabilmektedir. Göz altı torbalarının şişmesi yüzün güzelliğini azda olsa bozmaktadır. Ağlama, stres, kötü hava şartları, sağlıksız yiyecekler ve uykusuz kalma nedeniyle gözlerde şişlikler meydana gelebilir. Uykusuzluk, uyku yetersizliği ve gece boyunca uyuyamama durumlarında, ertesi gün uyanıldığında gözlerde şişmeler olabilir. Göz altlarında şişmeye bağlı sarkmalarda bir süre sonra ortaya çıkabilir. Göz altı torbalarının oluşmasının sebebi aşırı sıvı birikimidir. Bu sorundan kurtulmak için evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda göz altı torbaları ve şişme sorunu için sizlerinde evinizde uygulayabileceği 5 tedavi yöntemi.

 

 

 • #1 Salatalık

  Gözlerdeki şişkinliği azaltmak için salatalık kullanımı eskilerden beri oldukça popülerdir. Bunun için soğutulmuş salatalık kullanmanız daha iyi olacaktır. Yuvarlak şekilde dilimlenmiş salatalıkları soğutmak için bir süre buzdolabında bekletmeniz gerekir. Yatağa uzanın, gözlerinizi kapatın ve salatalık dilimleri gözlerinizin üzerine güzelce yerleştirin. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin. Bu yöntem göz altı torbalanmasına karşı iyi bir yöntem olacaktır.

 • #2 Çay Poşetleri

  Genellikle sallama çay içtikten sonra, çay poşetlerini direk olarak çöpe atarız. Ancak, çöpe attığımız bu çay poşetlerini birçok alanda daha kullanımını sağlayabiliriz. Bunlardan bir tanesi de, gözlerdeki şişlik ve göz altı torbalarını en aza indirmesidir. Kullanılmış çay poşetlerini sıkın ve fazla sıvıyı içerisinden iyice çıkarın. Çay poşetlerini soğutmak için bir süre buzdolabında bekletin.Yatağa uzanın, gözlerinizi kapatın ve çay poşetlerini gözlerinizin üzerine güzelce yerleştirin. Bu şekilde 15-20 dakika kadar bekleyin. Bu yöntem hem gözlerinizi rahatlatacak, hem de göz altı torbalarınızı en aza indirecektir.

 • #3 Üzüm

  Gözlerin altındaki şişkinliği azaltmak için üzüm de kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir.Bunun için siyah üzümleri buzdolabında 1 saat kadar soğutmaya bırakın.Daha sonra, birkaç tanesinin kabuğunu soyun ve hafifçe ezin.Yatağa uzanın ve  gözlerinizin altına soyulmuş üzümleri dilediğiniz şekilde koyun. Ayrıca, soyduğunuz üzüm kabuklarını da aynı şekilde bu yöntemde olduğu gibi kullanabilirsiniz. Bu şekilde yarım saat kadar bekleyin ve sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 • #4 Patates

  Gözlerdeki şişkinlik için patates de kullanılan bir uygulama yöntemidir. Patatesleri soğutmak için buzdolabında bir süre tutun. Ufak  küpler halinde doğrayın. Bir parça beze patatesleri sarın. Gözlerinizin üzerine koyun ve 10-15 dakikanın ardından çıkarın. Bir diğer yöntem de patatesi ince dilimler halinde dilimlemektir. Dilimlemiş olduğunuz patatesleri soğuk su dolu bir kaba koyun. Sonra dilimleri sudan çıkarın ve gözlerinizin üzerine hemen yerleştirin. Ayrıca göz şişmesi için patates suyu da kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Patatesin suyunu da gözlerinizin çevresine uygulayıp bir süre kadar bekledikten sonra durulayın. Tüm bu yöntemler göz şişliklerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

 • #5 Buz

  Kullanabileceğiniz soğuk su veya buz şişkinliğe ve göz altı torbalanmasına karşı iyi gelecek yöntemler arasındadır. Yüzünüzü soğuk suyla güzelce yıkayın. Soğuk su  için suyun içerisine ayrıyetten buz da katabilirsiniz. Ayrıca göz altlarınıza koyabileceğiniz soğuk su veya buz sayesinde göz altlarınızdaki  şişme ve torbalanmayı zaman içerisinde en az seviyeye indirebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Diz ve Dirseklerde ki Kararmalar İçin 5 Çözüm Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir