Kapat

Güneş Koruyucular Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Anasayfa
Gündem Güneş Koruyucular Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Güneşten doğru şekilde korunmanın yolları araştırmalar sonucunda, güneş koruyucular hakkında çoğu şeyi yanlış bildiğimizi ortaya çıkardı. Ayaklara ve kulaklara güneş koruyucu sürmenin, rastgele bir ürün seçmemenin ve doğru zamanda krem sürmenin önemine değinen araştırmalar, güneşten korunmak için sadece güneş koruyucu kullanmanın tek başına yetersiz olduğu da ortaya çıkarılmıştır.

 

Güneşin yaşantımızda birçok yönde olumlu etkisi bulunsa da, zararlı ultraviyole ışınlarından doğru bir şekilde korunamazsak güneş yanığı, erken cilt yaşlanması, lekeler ve cilt kanseri birden çok önemli sorun kaçınılmaz bir hal alıyor. Peki ama güneşten korunmaya çalışırken hangi hataları daha çok yapıyoruz? İşte yapılan araştırmalara göre bizim güneş koruyucuları hakkında yaptığımız bazı hatalar.

 

 • #1 Rastgele Ürün Seçmek

  Güneş koruyucu ürünleri; fiziksel, kimyasal ve ikisini de bir arada içerenler olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Fiziksel koruyucular ciltte belirli bir bariyer oluşturuyor. Yoğun güneşte kalmak mecburiyetinde olduğunuzda, alerjik veya hassas ciltlerde, çocuklarda ve hamilelerde büyük bir oranda tercih ediliyor. Aknesi olan kişilerin su bazlı güneş koruyucu ürünleri kullanmaları büyük bir önem taşımaktadır, yağlı ürünler gözenekleri tıkayarak yeni sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Kuru cildi olanlarında cilde aynı zamanda nem sağlaması açısından krem formunu tercih etmelerinde yarar var. Lekelenmeleri olanlar da yoğun kapatma özelliği içeren ve ten rengindeki SPF 50 fondöten tarzı dermo kozmetik özel ürünleri kullanabilirler. Deniz ve havuzda uzun süre vakit geçirenler, açık havada spor yapanlar ve terlemeye meyilli olan kişiler suya dayanıklı anlamında waterproof özelliğini içeren koruyucu kullanmaları önerilmektedir. Çünkü bu ürünler suda kalındığı zaman veya ıslanıldığında koruyucu etkilerini 40-80 dakika boyunca sürdürebiliyorlar. SPF 30 içeren bir koruma ürünü ışınların yüzde 97 sini bloke ederken, SPF 50 yüzde 98 oranında engelliyor. Bu sebeple 50 faktör üzerindeki güneş koruyucuları seçmek şart değildir bunun nedeni ise koruma süresini uzatmaması dır.

 • #2 Vücut Ürününü Yüze de Uygulamak

  Yüz için kullanılan güneş koruyucu ürünler irritasyon yapmayacak şekilde formüle edildiler. Yağ oranı akne oluşumuna sebep olmayacak düzeyde olmaktadır. Eğer akne veya alerjiye yatkın hassas bir cildiniz varsa, vücut ürünlerini yüzünüze kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü alkol içeren sprey tarzı bu koruyucular yüz derisini kurutarak egzamaya veya tahrişe sebep olabilmektedirler. Bu nedenden dolayıda cildiniz kuru ise krem, yağlı ciltler ise losyon tarzında ve su bazlı güneş koruyucuları tercih etmeniz sizin açınızdan önem taşımaktadır.

 • #3 Dudak ve Göz Çevresinde Özel Bir Ürün Kullanmak

  Sanılanın aksine vücudumuzdaki diğer bölgeler de olduğu gibi dudak ve göz çevresi de ultraviyole ışınlardan büyük bir oranda etkilenmektedir. Dudak bölgesi daha korunmasız olduğundan dolayı da ürünlerin deriye göre daha sık bir şekilde tekrarlanması gerekmektedir. Göz çevresi ise oldukça hassas bir dokuya sahip olduğundan dolayı bu alan özel   ürünlerle korunmayı gerektirmektedir. Bunlara dikkat etmediğiniz sürece de dudaklarınız ve göz çevrenizle ilgili bazı problemler ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.Sizde kendinize uygun olan dudak ve göz çevresi ürünlerinizi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

 • #4 Düzenli Aralıklarla Uygulamak

  Sabah sürülen bir güneş koruyucunun, gün boyu etkisinin devam ettiğini düşünmek bizim genel anlamda yaptığımız en sık hatalardan bir tanesidir. Oysa ki güneş koruyucuları ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde 10.00-16.00 saatleri arasında 2 saatte bir uygulama yapmak en doğru yöntem olacaktır. Aynı zamanda havuza veya denize girildiği zamanda bu süreci beklemeyip, uygulamayı tekrar yenilemek şarttır. Bu uygulamayı da aksatmamak cildiniz açısından oldukça önemlidir.

 • #5 Güneş Koruyucuyu Plajda Sürmek

  Güneşten korunmak isterken en sık yapılan hatalardan bir tanesi de, güneş kreminin evden çıkmadan değilde plajda sürülmesidir. Çünkü kremin ciltten emilip koruyucu özelliğinin başlamasına kadar ortalama olarak yaklaşık 30 dakikaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayı da en ideali kremi dışarıya çıkmadan 20-30 dakika öncesinden, mümkünse ayna karşısında ve giyinmeden önce sürmenizdir.Bu sayede siz dışarıya çıkana kadar cildiniz kremi emecek ve sizin güneşten korunmanıza yardımcı olacaktır.

Önerilen Yazı  Alt-Üst Soy Sorgulama Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir