Kapat

Hamilelik Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Anasayfa
Bilim Hamilelik Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Hamileyken iki kişilik yemek yemek, gebelik süresince tüm seyahatleri iptal etmek ve mümkün olduğunca az hareket etmeye çalışmak gibi bazılarımıza garip gelen düşünceler ortaya çıkmaktadır. Bu kısıtlamalarının bazılarının hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Tüm bu doğru bilinen yanlış uygulamalar, hem anne adayının hem de bebeğin hayatını riske atabilmektedir. İşte hamilelik hakkında topluma yerleşmiş olan o yanlış bilgilerin doğrularını sizler için paylaşıyoruz.

 

 

5 Hamilelik 9 Ay Sürer

Bilinenin aksine hamilelik, adet döneminin son gününe göre hesaplanmaktadır. Son adet tarihine 7 gün eklenir ve aydan 3 gün çıkarılarak hesaplanır. Buna göre son adet tarihinden itibaren 40 hafta olarak doğum tarihi belirlenmiş olur. Bu tahminler doğrultusunda doğum tarihinin tutma olasılığı yaklaşık olarak %70 civarındadır. Ayrıca %10 ihtimalle bazı anne adaylarının belirli nedenlerle erken doğum yapma ihtimali olduğu da unutulmamalıdır.

Önerilen Yazı  Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 İlginç Buluş

 

 

4 Bebeğin Çok Saçı Varsa Hamilelik Dönemi Bulantılı Geçer

Anne karnında bebeğin saçlarının çıkmaya başlaması söylenenlerin aksine, hamilelikte mide şikayetlerinin artmasına neden olmamaktadır. Mide şikayetleri, ilerleyen gebelik haftalarında bebeğin diyafram ve mideye baskı yapması sonucu ya da çok fazla yemek yenildiği dönemlerde artmaktadır. Az ve sık yeme yiyerek, uykuda yüksek yastık kullanarak ve doktorunuzun önereceği ilaçlarla mide yanması ve reflü rahatsızlıklarının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

 

 

3 Anne Güzelleşirse Erkek, Çirkinleşirse Kız Bebek Olur

Yaygın inanışın aksine anne karnınızın yayvan veya sivri olması, bebeğin cinsiyetini ifade etmemektedir. Anne adayının vücut yapısına bağlı olarak karnın şekli değişkenlik gösterebilmektedir. Bebeğin cinsiyeti rahme cenin yerleştiği anda belli olmakla beraber ultrasonda hamileliğin 11-12. haftasında yüzde 90 doğruluk payı ile, 17. haftada ise yüzde 100 tespit edilerek söylenmektedir.

Önerilen Yazı  İnsan Hafızasının 5 İlginç Özelliği

 

 

2 Tüm Gebelik Boyunca Vitamin Hapları Alınmalıdır

Gebelikte bazı özel durumlar hariç düzenli vitamin kullanımına gerek duyulmamaktadır. Düzenli beslenerek, gebelik dönemi boyunca ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin tümünü almayı sağlayabilirsiniz. Düzensiz beslenip vitamin ilaçlarına güvenmek kesinlikle yanlış bir bilgidir. Ancak erken gebelik dönemindeki şiddetli bulantı ve kusmalarda ve ileri derecede beslenme yetersizliği gösteren gebelerde ise düzenli beslenme tavsiyelerine ek olarak vitamin tedavisine elbette başvurulmalıdır.

Önerilen Yazı  Sütün Bilinmeyen 5 Kullanım Alanı

 

 

1 Hamilelik Sırasında Evdeki Kedi veya Köpekten Uzak Durulmalıdır

Kedilerin ve özellikle de sokağa çıkarılan kedilerin en büyük tehlikesi bazılarının dışkılarında toksoplazma adı verilen ve doğmamış bebekte enfeksiyon yarattığında ciddi durumlara yol açabilen bir parazitin bulunma olasılığının olmasıdır. Ev kedilerinde bu parazit nadir görülmekle beraber bu parazit kedinin dışkısıyla bulaştığından tedbir olarak kedinizin dışkı kabını başka birinin değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Kediyi sevmeniz de, ona dokunmanız da kesinlikle bir sakınca yoktur. Köpeklerin en büyük tehlikesi ise “köpek kisti” adı verilen ve yine bir parazit tarafından oluşturulan sıklıkla karaciğer yerleşimli kistlerin oluşumuna sebep olabilmeleridir. Gebelikte bu enfeksiyon geçirildiğinde enfeksiyonun bebek üzerinde olumsuz bir etki yaratması beklenmemekle birlikte yine de köpeğinizin bakımını başka birinin üstlenmesinde fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir