Kapat

Hamilelikte Çatlakları Önlemenin 5 Yolu

Anasayfa
Kadın Hamilelikte Çatlakları Önlemenin 5 Yolu

Hamilelik çatlakları, genel olarak önlenemeyecek bir durumdur. Bazı yöntemlerle şiddeti ve olağan boyutu azaltılabilir. Cildi nemli tutmak, bunların arasından en basit çözümdür.Hamilelikte meydana gelen cilt çatlaklarından tamamen kurtulmak kesin olarak mümkün değil. Doğal ve bitkisel yöntemlerle estetik bakımdan çatlak görünümünü biraz da olsa kapatılabilir.Hamilelikte karın ve bel bölgesinde derin bir şekilde çatlaklar oluşabilmektedir.

 

Cildin gerginleştiği karın bölgesinde yaygın olarak deri çatlaması problemleri yaşanmaktadır. Hamilelikteki hormonal değişikliklere ve kilo alımına bağlı olarak bacak, kalça ve kollarda da bazı bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Bu dönemde aynı zamanda, ayak ve topuklarda da çatlak riski büyük bir oranda vardır. Yine hormonal değişiklikler nedeniyle göğüslerde de sıklıkla çatlaklar görülebilmektedir. Bunun nedeni ise; derinin, ani kilo alımı ve gerilme sonucu “kolajen” kırılmalarına açık bir hale geliyor olmasıdır.

Önerilen Yazı  Gününüzü Daha Mutlu Geçirmenin 5 Yolu

 

 • #1 Cildinizi Nemli Tutun

  Aslına bakılırsa vücut genel olarak her zaman neme ihtiyaç duymaktadır. Cilt sağlığı açısından da sıvı veya nem ihtiyacı büyük bir oranda önemlidir. Bunun için ise nemlendirici ürünler dışında vücudun sıvı ihtiyacını da gözetmek gerekmektedir. Özellikle de hamilelik dönemlerinde günlük su tüketimini artırmak oldukça önemlidir; suyu çay veya meyve suları gibi içeceklerden değil, doğru bir şekilde tüketmek gerekiyor. Yeterli su tüketmenin cilt çatlaklarına karşı da oldukça önemli bir ayrıntı olduğunu unutmamak gerekir.

 • #2 Sağlıklı Beslenin

  Hamilelik dönemlerinde sağlıklı beslenmenin önemini anlatmaya gerek bile yoktur. Çünkü hamile kadın aynı zamanda “iki can” beslemek zorundadır. Beslenme, cildinizin esnekliği açısından da oldukça önemlidir. Bazı besinler, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde cildi zaman içerisinde daha da esnek bir hale getirmeye yardımcı olur. C ve E vitaminleri barındıran besinler özellikle hamilelik dönemlerinde tercih edilmelidir. Aynı zamanda, doktorun tavsiye edeceği cilde faydalı farklı besinler de çatlak önlemek açısından da sizin için etkili olabilir.

 • #3 Yağlı Masaj Yapın

  Çatlak önleme açısından oldukça fayda sağlamakta olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Masaj, cildin gerildiği bölgeleri zaman içerisinde eski haline oranda daha esnek bir hale getirmeye yardımcı olur. Zeytinyağı, jojoba yağı, kakao yağı ve rüşeym yağı gibi bazı yağlar yardımıyla masaj yapmayı kendiniz deneyin. Çatlaklarınızın boyutuna göre ne kadar sürede masaj yapacağınıza karar verebilirsiniz.Eğer isterseniz bu masajı kendiniz yapmayıp dışarıdan destekte alabilirsiniz. Yağlarla yapılan masajlar çatlaklar açısından etkili sonuçlara neden olabilmektedir.

 • #4 Lazer Tedavisi

  Son yıllarda kullanılmaya başlanan ve popüler bir hale gelmiş olan uygulamadır. Hamilelik sonrası uygulanmakta olan lazerli çatlak tedavisi, bir kozmetik cerrahi uygulamasıdır. İleri düzeyde çatlak önleme veya azaltma özelliği gibi bazı özellikleri de vardır. Siz de kendi doktorunuza danışarak bu uygulamayı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda, dermoroller ve kimyasal peeling gibi yöntemler de, çatlaklar açısından kullanılan diğer hamilelik sonrası çatlak önleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

 • #5 Kakao Yağı

  Hamilelik zamanlarında çatlakları önlemek açısından oldukça popüler bir hale gelmiş olan bir yağdır. Özellikle de nemlendirici özelliğinden faydalanmak açısından hamile kişiler tarafınca günümüzde kullanılmaktadır. Her gün derinin gerginleşmiş olduğu bazı bölgelere düzenli olmak koşuluyla uygulanırsa zaman içerisinde çatlakları büyük bir oranda önleyerek en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir