Kapat

Haşhaşın Bilinmeyen 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Haşhaşın Bilinmeyen 5 Faydası

Ceviz gibi lezzetli bir tada sahip olan haşhaş tohumları, içerisinde bulundurduğu faydalı yağlar sebebiyle yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş meyveler olan bu tohumları afyon bitkisinden gelmesine rağmen, istenmeyen yan etkilere sahip olmadığı bilinmektedir. Haşhaş bitkisi, Doğu Akdeniz ve Küçük Asya kökenli, papaveraceae familyasına ait iki yıllık bir bitki olarak bilinmektedir.

 

Latince ismi ise papaver somniferum olarak adlandırılmaktadır.Haşhaş mineraller, yağlı asitler ve enzimler ile içeriği doludur. Aynı zamanda, tiamin, riboflavin, lesitin, amorf bir alkaloid, oksalik asit ve pentozanlar açısından da oldukça zengindir. Diğer yandan ise, protein ve lif açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Haşhaş tohumları genel olarak, haşhaş tohumu tozu, haşhaş tohumu özü ve haşhaş tohumu hamuru şeklinde piyasada yer almaktadır. İşte haşhaş hakkında bilinmeyen bazı bilgiler.

Önerilen Yazı  Suyun Zayıflamaya Olan 5 Etkisi

 

 • #1 Kan AKışını Hızlandırır

  Haşhaşta bulunan önemli minerallerden bir tanesi de demirdir. Bu mineral ise kırmızı kan hücrelerinin üretiminin bir parçası olarak bilinmektedir. Yeterli demir miktarı alımında vücudunuzun hayati parçaları oksijenasyonu artırarak, kan akışını da zaman içerisinde artırabilmektedir. Bu durumda, anemi semptomlarını azaltmak, enerji düzeylerini artırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak gibi bazı durumlarda da oldukça etkili olabilmektedir.

 • #2 Kemikleri Güçlendirir

  Haşhaş tohumları kalsiyum ve fosfor takviyesi yaparak zaman içerisinde kemik hasarının oluşmasını önemli ölçüde önleyebilmektedir. Bunun yanı sıra ise, kemik hasarını önleyen bir protein olan kolajen üretimine de büyük bir oranda yardımcı olmaktadır. Haşhaş tohumları ise hazırlanan macunlar hasarlı eklemlere doğrudan da uygulanabilmektedirler. Ağrının hafiflemesi ve şişin inmesinene oldukça etki edebilmektedirler.

 • #3 Kolestrolü Düşürür

  Haşhaş tohumları yağ asitleri ve esansiyel uçucu yağları içeriğinde bulundurmaktadır. Oleik ve linoleik asitler gibi sağlıklı yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Oleik asit liflerle birlikte çalışarak LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürmekte ve HDL olarak bilinen iyi kolesterolü de zaman içerisinde artırmaya yardımcı olmaktadır. Linoleik asit ise, vücuttaki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan doğal olarak bulunan bir yağdır.

 • #4 Cilt Problemlerine İyi Gelir

  Haşhaş tohumlarının kuru kaşıntı ve deri döküntüleri gibi cilt enfeksiyonları açısından oldukça etkili doğal bir ilaç olduğu bilinmektedir. Haşhaş tohumlar anti enflamatuar bileşenler içerdiğinden dolayı cilt enfeksiyonlarıyla mücadele edebilmektedir. Haşhaş tohumlarına birkaç damla taze limon suyunu sıkıp hamur haline getirdiğiniz zaman, etkilenen bölgenin üzerine uygulayıp kaşıntı ve yanma gibi cilt enfeksiyonlarını hafifletmek sizin için kesin bir çözüm olabilmektedir.

 • #5 Sinirleri Yatıştırır

  Haşhaş tohumları sinir sistemini yatıştırabilecek besin kombinasyonlarıyla dolu bir haldedir. Potasyum içeriği hidrasyon, kas ve sinir sistemini dinlendirmek açısından da oldukça önemlidir. Aynı zamanda afyona göre çok daha düşük oranda papaverin morfin, tebain, akrilik asit ve poli gibi küçük alkaloidleri içeriğinde bulundurmaktadır. Fakat bu bileşenlerin sinir sistemi üzerindeki etkisi oldukça az olarak bilinmektedir. Bu sebeple, sinir sistemini rahatlatmakta ve ağrı kesici gibi davranmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir