Kapat

Hayvanlardan Farkı Olmayan 5 Bitki Türü

Anasayfa
Bitki Hayvanlardan Farkı Olmayan 5 Bitki Türü

Bitkilerin tabiki de insanlar gibi gözleri ve kulakları yoktur. Bu sebepten dolayı hayat sürdürmeleri için gereken besinleri arama gibi bi şansları da yok. Bize yüce Allah’ın bahşettiği akıl da bitkilerde yok bu sebeple etrafında olup bitenleri algılayabilecek bir insan özelliğide yoktur. Ama gerçek şu ki birçoğumuz bitkileri bu şekilde biliriz. Sabit, yer değiştirmeyen , tepki veremeyen ,yiyecek aramayan ki zaten bunlara ihtiyaçta duymayan organizmalar olarak bilinir bitkiler. Ama yanıldığımızı anladık artık, bu yazımızda bu konuda yanıldığımızı hayranlıkla gözlerimizin önüne seren ‘Bak! biz buyuz.’ dedirten bitkilerin insanlara benzeyen yönlerini 5 maddede inceleyeceğiz. Hadi buyrun !

 

 

5 Küsküt (Koklayabilen Bitki)

Küsküt, kökü bulunmayan ve parazit bir bitki olarak yaşamını sürdüren ve yiyecek üretemeyen bir bitki türüdür. Başka bir bitki üzerinde yaşar ve besinlerini o bitkiden alır. Bir nevi hırsız bitki 🙂 Küçük dişler gibi gözüken yapıları ile üzerinde yaşadıkları bitkilerin saplarını delerler ve oradan besinleri emerler. Asıl şaşırtan şey ise, bu bitkinin üzerinde yaşayacağı ana bitkiyi seçebilme kabiliyetinde olmasıdır ve genellikle domates bitkisini tercih ederler. Penn State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Küsküt, üzerinde yaşayacağı ana bitkiyi belirlemek için etraflarındaki bitkileri koklamaktadır. Hayvanlarda bulunan göz, kulak veya burun gibi organları olmamasına rağmen koklama kabiliyeti olan bu bitki diğer bitkilerden aldığı kokuya göre üzerinde yaşayacağı bitkiyi seçebilmektedir.

Önerilen Yazı  Turpun 5 Önemli Faydası

 

 

4 Sinekkapan Bitkisi

Bariz ön plana çıkan bir yakalama kabiliyeti ? Çoğumuz, bu yırtıcı ve tekin olmayan bitkiyi duymuşuzdur. Hayvan davranışları sergileyen bir bitki varsa, tam anlamıyla sinekkapan bitkisini örnek verebiliriz. Carolina’ya özgü olan bu bitkinin açık olan yapraklarına beklenmeyen bir sinek yaklaştığında tuzak devreye girer ve bitki sineği yakalar. Hayvan daha sonra sindirilir ve gıda ihtiyaçlarına ek olarak kullanılır. Ne okuduğunuzu fark ettiniz mi?Sindirim yapabilen bir bitkiden bahsediyoruz. Sinekkapan bitkisi, etçil bitkilerinden birisidir.

 

 

3 Spotted Knapweed (Saldırgan Bitki)

Sırada ciddi olarak savaşabilen bir bitki geliyor. Bu bitki türü, meralar için ciddi tehdit olan bir bitkidir. Bazı besin maddelerini topraktan çekebilmek için Knapweed kökü, bir dizi kimyasal maddeyi toprağa dağıtır. Ancak bu kimyasalların kötü bir etkisi vardır. Bu bitkinin toprakta veya bölgede daha fazla yer alabilmesi ve tutunabilmesi için çok sayıda diğer bitkileri öldürdüğü görülmektedir. Bazı hayvanlarda olduğu gibi bölgesini savaşarak alan bir bitki türüdür.

Önerilen Yazı  Biberiye Yağının 5 Kullanım Alanı

 

 

2 Nepenthes Bitkisi

Maymunların bazen bu bitkilerden yağmur suyu içtiğinin gözlemlenmesi nedeniyle, bu bitkiler tarafından kazanılan bir takma ad olan maymun bardağı olarak da bilinir. Ayrıca etçil bir bitkidir, böceklerle dolup taşarlar, bu bitkilerin daha büyük türleri (Nepenthes Rafflesiana gibi) fareleri bile yakalayabilmektedir. Zaten bu bitkilerin bardaklara benzediğini başta belirtmiştik, bu bardaklarda boğmak ve içine düşen hayvanları sindirmek için kullanılan şurup ve sıvılar bulunur. Fare bile avlayabilen bitki. Kulağa oldukça garip gelen bu durum, birçok hayvanın bile yapamayacağı bir aktivite diyebiliriz.

Önerilen Yazı  Taze Fasulyenin En Önemli 5 Faydası

 

 

1 Akasya Ağaçları (Güney Afrika)

Güney Afrika’daki Limpopo ovasında meydana gelen bir kazada, bilimadamları, birazdan özetleyeceğimiz bitki zekası hakkında daha fazla bilgi edinme imkanına sahip olmuştur. Uzun süren bir kuraklık sırasında, sadece yeşil, görünüşte yaşam kurtaran Akasya ağaçlarıyla beslenen çok sayıda Kudu hayvanın acımasızca ölmeye başladı. Otopsi çalışmaları, bu Kudu hayvanlarının, ağaçlar tarafından kendi kendine savunma mekanizması olarak, artan sayıda Kudu beslenmesini kasıtlı olarak azaltmak için saldığı bir zehir tarafından öldürüldüğünü ortaya koydu. Profesör Van Hoven’ın yorucu çalışmaları, Akasya’nın giderek artan miktarda Kudu’nun yapraklarını yediğini hissettiğini ve yaprakların daha fazla parçalanmasını durdurmak için Kudu’lar üzerinde ölüme neden olacak şekilde tanen denilen bir kimyasal konsantrasyonunu artırdığını ortaya koydu. Daha da tuhaf olanı ise komşu ağaçlarla kimyasal olarak iletişime geçerek onların da tanen kimyasallarını artırmalarını bildirmesidir. Ne kadar da ilginç ve muhteşem değil mi? Bu ağaçlar kendi aralarında, diğer hayvanlardan kendilerini koruyabilmek adına haberleşebilmekte ve gerekli tedbiri alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir