Kapat

Hayvanların Size Oha! Dedirtecek Yaşam Süreleri

Anasayfa
Hayvan Hayvanların Size Oha! Dedirtecek Yaşam Süreleri

Milyonlarca hayvan türünün yaşadığı Dünyamızda, tam bir miktar vermek gerekirse 8 milyon hayvan türü yaşıyor. Bu hayvan türlerinin hepsinin farklı yaşam süresi vardır. Doğal koşullarda yaşayan hayvanlar, bebek ölümleri ,hastalıklar, olumsuz hava koşulları, hayvanların yaşam alanlarının yani habitatın yok olması veya gıda ve barınak rekabeti yüzünden çok yüksek ölüm oranlarına sahip olduklarından olası maksimum yaşlarına yaklaşırlar. Bu yazıda, dünyada yaşayan her canlı türüne göre en uzun ömrü olan ilk 6 hayvan listesini bulabileceksiniz. Yazımızı okuduktan sonra görüşlerinizi bildirmeyi unutmayınız, hadi yazımıza geçelim ! 🙂

 

 

6 Macaw Papağanları

Macaw’lar uzun kuyruklu ve çoğunlukla renkli papağanlardır. Nesli tükenmiş veya kritik derecede nesli tükenmekte olan türleri de içeren toplam 19 tür Macaw papağanı bulunur. Bununla birlikte, en az bir delil temelinde öne sürülen birkaç varsayımsal nesli tükenmiş türü olduğu söylenmektedir. Macaw papağanlarının çoğunluğu vahşidir ve çok azını soyu tükenmiştir. Spix’in Macaw papağanlarının artık vahşi doğada nesli tükenmiştir. En büyük Macaw türleri, kuyruk büyüklüğü de dahil olmak üzere yaklaşık 20 inç ve en fazla 42 inç arasında değişir. Yaşam sürelerine gelecek olursak; 60 ila 80 yıl yaşayabilirlerken, ortalama yaşları 30 ila 35 arasında değişir. Mini Macaw’ların yaşam süreleri kısadır, ancak iyi beslenmeye sahip büyük Macaw papağanları 50 yaşın üzerindeki yaşlara kadar kolayca ömürlerini sürdürebilirler.

Önerilen Yazı  Kedinizi Mutlu Edebilecek 5 Önemli Bilgi

 

 

5 Dev Galapagos Kaplumbağaları

Galapagos Dev Kaplumbağası, adını doğrularcasına, gezegenin en büyük kaplumbağasıdır. Aynı şekilde günde yaklaşık 16 saat boyunca uyuşuk ve pinekleyen türlerden birisidir. Goliath Kaplumbağaları, Antarktika’daki her kara parçasını işgal etmiş durumdadır. Goliath Galapagos Kaplumbağalarının hepsi aynı değildir, her Galapagos adasında kendi özel alttürleri bulunur.

 

Kuluçkaya yatırılmış yumurtaların sahip olduğu sıcaklık, erkeklere mi, dişilere mi gebe kalınacağına karar verir. Daha yüksek sıcaklık, daha fazla erkeğin doğacağı anlamına gelir. Onların sindirim kolaylığı ve önemli hacimlerdeki suya karşı gidebilme kapasitesi, yemek yemeden ya da içmeden bir yıla kadar dayanabilmelerini sağlar.

 

Kaplumbağaların yaşayan en büyük canlı türleri olan bu dev kaplumbağalar yüz yıldan fazla yaşayabilirler ve kayıt edilen en yüksek rekor ise 152 yıldır. En tanınmış Galapagos Kaplumbağası Adalarda yaşayan bir alt tür olan ‘Bereft George’ idi; 100 yaşındaydı ve hala genç yetişkin olarak sınıflandırılıyordu!

 

 

4 Yılan Balıkları

Bir yılan balığı, Anguilliformes düzeninde yaşayan, dört alt bölümden oluşan, 20 familya, 111 cins ve 800 civarında türden oluşan bir balık çeşididir. Çoğu yılan balığı yırtıcıdır. “Eel” ifadesi ek olarak diğer benzer şekilde oluşturulmuş balıklar için de kullanılır, örneğin elektrikli yılan balığı ve sivri yılan balığı gibi balıklar için de kullanılmaktadır, ancak bunlar Anguilliformes düzeninde değillerdir. Yılan balıkları, uzun balıktır ve tek saplı yılanbalığı 5 cm’den uzundur, ince canavar bir yılan balığının uzunluğu ise 4 metre uzunluğundadır. Yetişkinler 30 g’dan 25 kg’a kadar ağırlığa sahip olabilir. Pelvik dengeleri yoktur ve çok sayıda türün göğüs kanatlarına ihtiyacı vardır. Sırt ve popo merkezli kılçıklar, kuyruk dengesi ile birleştiğinde, önemli bir uzunluğu sahip olabilmektedirler.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Zeki 7 Hayvanı

 

Yılan balıklarının ortalama ömrü 150 yıldır. Ayrıca bütün yaşamları boyunca yılan balıklarının yaklaşık 4 milyon yumurta bıraktığını duyduğumuzda biz çok şaşırdık ! Siz şaşırdınız mı?

 

 

3 Tuataralar

Tuataralar, Yeni Zelanda’da bulunan sürüngenlerdir. Sürüngenlerin çoğuna benzemeleri gerçeğine rağmen, bunlar belirli bir kalıtımın bir parçasıdır. Onların adı Māori lehçesinden gelir ve “sırtları ibikli” anlamına gelir. Tek tip tuatara, yaklaşık 200 milyon yıl önce gelişen atasından kalıtımla hayatta kalan bir türüdür.

 

Tuataralar, yeşilimsi koyu renkli, donuktur ve kuyruk ucu ile toplamda 80 cm’ye kadar uzunluğa sahip olabilir ve özellikle sırt boyunca eklenmiş tepeleri ile 1.3 kg’a kadar ağırlığa sahip olabilirler. Tuataralar, muhtemelen hayatlarının ilk 35 yılı boyunca büyümeye devam ederler, herhangi bir sürüngenin en yavaş gelişme oranına sahiptirler. Normal yaşam süresi yaklaşık 150 yıldır, ancak 200 yaşın üstünde yaşamış örnekleri vardır. Hâla şaşırmaya devam ediyoruz 🙂

 

 

2 Koi Balıkları

Koi Balığı, Amur sazanının dönüşmüş varyasyonlarındandır. Japonlar tarafından birkaç sınıfa ayrılmıştır. Koi çeşitleri, ton farkı, tasarım ve büyüklüklerine göre ayırt edilir. Önemli renk tonlarının bir kısmı beyaz, koyu, kırmızı, sarı, mavi ve kremdir. Bu tür sazanlar, başlangıçta Orta Avrupa ve Asya’da bulunan büyük bir balık topluluğudur. Başlangıçta farklı sazan türleri Doğu Asya’da yetiştirildi ve beslenme amaçlı kullanıldı. Sazanlar, soğuk su balığıdır ve hayatta kalma ve çok sayıda atmosfere ve su koşullarına uyum sağlayabilme kapasiteleri, evcil hayvan türlerinin Japonya da dahil olmak üzere birçok yeni alana yayılmasını sağlamıştır. Koi balıklarının ömrü 200 yıldan fazladır. Bu Japon balık türü, açık koi havuzlarında veya su bahçelerinde dekoratif amaçlarla saklanan evcilleştirilmiş bir sazan türüdür. Evinizde beslediğiniz Japon Balıklarından değil ha ! sakın karıştırmayın 🙂

Önerilen Yazı  Karıncalardan Kurtulmanın 5 Yolu

 

 

1 Ölümsüz Denizanası (The immortal jellyfish)

Turritopsis dohrnii, ölümsüz denizanası, Akdeniz’de ve Japonya sularında bulunan küçük, organik olarak buluna bir denizanası türüdür. Strese veya yaralanmaya maruz kaldığında, prematüre haline geri dönebilen yalnızca birkaç bilinen canlıdan birisidir. Tamamen cinsel açıdan genç haline dönmek için çok benzersiz balıklardan biri olan, tekil bir kişi olarak cinsel gelişmeyi elde ettikten sonra düzenleme yapabilen benzersiz bir türdür.

 

Ölümsüz denizanası, muhtemelen sonsuza kadar yaşayabileceğinden, muhtemelen en uzun canlı türüdür. Güncel bir rapora istinaden, ölümsüze denizanası, bir tür hücrenin bir başka hücreye dönüştüğü “transdifferentiation” olarak bilinen bir prosedür aracılığıyla bir yetişkinden bir çocuğa kendini dönüştürebilir. Denizanası, bu işlemi tekrar tekrar yapabilir. Açlıktan ölme, fiziksel zarar görme veya diğer acil kaçınılmaz durumlarda, ölümsüz denizanası, vücudunun mevcut hücrelerinin büyük bir kısmını daha genç hücrelere dönüştürür. Ölümsüzlüğün formülünü bulan tek canlı sanırım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir