Kapat

Her Gün Çikolata Yemenin 5 Faydası

Anasayfa
Bilim Her Gün Çikolata Yemenin 5 Faydası

Her gün çikolata tüketmenin faydalarından ve yedikçe verdiği mutluluktan ne kadar bahsetsek azdır. Birçok insan çikolatanın tadına bayılır ama çikolatanın faydaları hakkında pek bilgi sahibi olmaz. Basit olarak düşünecek olursak çikolata içeren yiyeceklerin sayısı hayret vericidir. İnsanların bayılarak yediği ve vazgeçemediği çikolata tadı her geçen gün daha fazla abur cuburun içinde yer alır.

 

Sanılanın aksine çikolata sağlığa zararlı değildir. Elbette bazı kalitesiz çikolatalar ve çubuk şekerler ağzına kadar şekerden oluşsa ve sağlığa hiçbir yararı olmasa da bitter çikolata gibi bazı özel tür çikolatalar sağlığa dikkate almaya değer fayda sağlamaktadır.

Önerilen Yazı  Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 İlginç Buluş

 

Aslında çikolata tüketmenin sağlığa faydaları olağanüstü. Bir araştırma endişe ve paranoyaklığı azalttığını söylerken başka bir araştırmada bitter çikolatanın şeker hastalığına iyi geldiği keşfediliyor; bir diğer araştırmada ise depresyon belirtilerinde azalma görüldüğü hastalar üzerinde gözlemleniyor. Bu araştırmalar bir kişinin günlük çikolata tüketimini biraz arttırması gerektiğine yetecek seviyede olsa da çikolatanın faydaları bu araştırmaların çok ötesine gitmekte. Sizler için hazırlamış olduğumuz çikolatanın faydaları :

 

 

5 Çikolata IQ Seviyenizi Arttırır

Buna ek olarak beynin matematiksel gücü ve diğer beyin fonksiyonları çikolata tüketimiyle birlikte artış gösterir. İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre çikolata yiyen kişilerin 90 dakika sonra sayısal hafızalarının artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Uzmanlar çikolatanın damarlarda genişleme gösteren ve beyine giden kan akışını arttıran bir etkisi olduğuna inanıyor.

Önerilen Yazı  Evrende En Çok Bulunan 5 Element

 

 

4 Çikolata Bağırsakları Yatıştırır

Yüksek düzeyde stress hormonuna sahip hastalarda uygulanan bitter çikolata diyetinden 2 hafta sonra hastalardan alınan örnekler stresten kaynaklı hormonlarda azalma göstermiştir. Özellikle bağırsaklardaki metabolizmaya ait bakteriler daha fazla aktifleşmiş ve daha fazla yararlı bakteri üretmişlerdir.

 

 

3 Çikolata Yemek Metabolizmanızı Güçlendirir

Bir diğer ilginç bulguya göre, çikolata metabolizmayı canlandıran maddeler içermektedir. Günde 10 yemek kaşığı kakao tozu yiyen kişilerin insülin seviyesinde önemli bir düşüş ve ayrıca zayıflama görülmüştür.

 

 

2 Cilt Sağlığınız İçin Çikolata Yiyin

Bir araştırmaya göre 3 ay boyunca her gün yüksek flavanol içeren kakao tüketen bir kadının üst derisinde kan akışı artışı gözlemlenmiştir. Ayrıca cildin gerginleşmesi, cildin %11 kalınlaşması, %13 nemlenmesi ve kuruluğun %42 azalması gibi olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Önerilen Yazı  Hatırlamak ve Unutmak ile İlgili 5 Bilgi

 

 

1 Çikolata Kan Dolaşımını Arttırır

Bilim adamlarının araştırmalarına göre haftada bir ya da iki kere çikolata yiyen kişilerin kalp yetmezliğiyle karşılaşma oranının ve diğer damar hastalıklarının %33 düştüğü belirtiliyor. Bunun yanında bilim adamları çikolatanın içinde bulunan güçlü antioksidanların kandaki kolesterolü de düşürerek kalp sağlığına da iyi geldiğini belirtiyor. Kakao ve bitter çikolata gibi şeker ve yağ oranının düşük, flavanol açısından zengin daha sağlıklı çikolatalar yenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

“Her Gün Çikolata Yemenin 5 Faydası” üzerine 4 yorum

  1. Hasaki says:
  2. Batuhan says:
  3. dctekno says:
  4. Hakan T. says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir