Kapat

Her Gün Yapılabilecek 5 Sabah Alışkanlığı

Anasayfa
Gündem Her Gün Yapılabilecek 5 Sabah Alışkanlığı

Sabah alışkanlıkları düşündüğünüzden daha fazla önemlidir. Gününüzün geri kalanı için ruh halinizi ve ritminizi ayarlamaya büyük bir oranda yardımcı olur. İşte bu yüzden, her gün, sabahları yapacağınız şeylere özen göstermeniz oldukça önemlidir. Uyandığınız zaman, vücudunuzu harekete geçirmeniz gerekir, bu sayede yapmanız gerekenler listenizdeki tüm görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Gününüzün, kahvenin ilk yudumu ile başladığını düşünebilirsiniz ama aslında yatağınızda başlamaktadır. Evet, sabah saatlerinde size güç ve enerji sağlayacak ilk alışkanlık yatakta başlar. Kalkmadan önce esneme yaparsanız, vücudunuza aktif moda geçmesini bizzat söylemiş olursunuz. Bu aynı zamanda kas gerginliğini de rahatlatır ve uyuşukluk hislerini azaltmaya yardımcı olur. Gününüze doğru şekilde başlamanıza yardımcı olacak en iyi 5 sabah alışkanlığını sizde kolaylıkla edinebilirsiniz. Hem enerji verici, hem de sağlığınız açısından çok iyi olduklarını göreceksiniz.

Önerilen Yazı  Altın Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

 

 

5 Kulak Masajı

Kulaklarınız, vücudunuzun geri kalanına bağlı olan pek çok sinir ucu içerir. Bu yüzden kulak masajı en iyi sabah alışkanlıklarından bir tanesi olabilir. Uyandığınız zaman basit bir kulak masajı, vücudunuzun günlük aktivitelere hazırlanmasına büyük bir oranda yardımcı olabilir. Eğer oldukça hızlı bir şekilde yaparsanız, dolaşımınızı hızlandıracak ve uyanmanıza büyük bir oranda yardımcı olacaktır.

 

 

4 Limonlu Su

Size enerji sağlayan sabah alışkanlıklarından bir tanesi ise su içmektir. Saatlerce vücudunuza sıvı girmediği zaman, vücudunuzun işlevlerine tekrar başlaması için sıvı alması gerekir. Sabahları bunu yapmanın bir yolu ise, o fincan kahveyi limonlu bir bardak ılık suyla işlemeyi sağlamaktır. Bu sindirim sisteminizin işlevini arttırmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda iyi bağırsak florası oluşturarak karaciğerinize ve bağırsaklarınıza yardımcı olur. Ilık su ve limonun bir başka faydası da; bu kombinasyonun toksinleri ortadan kaldırması ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir, yani sağlığınızı gerçekten büyük bir oranda iyileştirmesidir. Tek yapmanız gereken, her gün, yaklaşık olarak 1 bardak ılık suya limonun yarısını ya da çeyreğini sıkmak ve kahvaltıdan 20-30 dakika önce içmektir.

Önerilen Yazı  Milli Duygularımızı Tavan Yaptıran 5 Olay

 

 

3 Dil Temizliği

Herkes küçüklüğünde, ağız sağlığını korumak için dişlerini günde 2 veya 3 kez fırçalamanın önemli olduğunu kesinlikle öğrenmiştir. Bu, sabah alışkanlıklarının bir parçası haline gelmiştir.Fakat, dişlerinizi sabah fırçalarken dilimizi de unutmamak önemlidir. Peki bunun nedeni nedir ? Bu organ, geceleri, hoş olmayan kokulara sebep olabilecek birçok bakteri biriktirir. Diş plağına ek olarak diş çürümesine ve bazı çeşitli diş eti hastalıklarına yol açabilir.

 

 

2 Bal Yemek

Balın faydalı pek çok özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi, vitaminleri ve mineralleri sayesinde hafızanızı uyarmaya büyük bir oranda yardımcı olur. Muhtemelen balın soğuk algınlığını, öksürüğü ve hatta alerjiden kaynaklanan semptomları hafifletmek açısından harika olduğunu zaten biliyorsunuzdur.Hafızanızı uyarmak için her sabah 1 yemek kaşığı baldan daha iyi gelecek bir şey yoktur. Bunu kahvaltıdan önce yaklaşık 10-15 dakika içinde yapmayı unutmayın. Aynı zamanda taze ve doğal bal seçmeniz de önemlidir. Eğer çok tatlı ise, biraz ılık su veya süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Etkisi kesinlikle aynı olacaktır. Pek çok insan, ilk sabah kahvesini 1 yemek kaşığı bal ile tatlandırmayı büyük oranda tercih eder.

Önerilen Yazı  Sevgililer Günü için dev hizmet!

 

 

1 Hidrojen Peroksit İle Gargara

Dişlerinizi ve dilinizi fırçalamaya ek olarak, ağız sağlığınız açısından bir başka günaydın alışkanlığı ise, bir hidrojen peroksit çözeltisi ile gargara yapmaktır. 1 bardak suya yaklaşık olarak 5-7 damla ekleyin ve dişlerinizi beyazlatmak için her sabah ağzınızı bu madde ile çalkalayın. Bu aynı zamanda kötü kokulu nefesi de ortadan kaldıracak ve bazı diş eti hastalıklarını da önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir