Kapat

Hindistan Cevizi Yağının 5 Faydası

Anasayfa
Sağlık Hindistan Cevizi Yağının 5 Faydası

Hindistan cevizi  daha çok tropik bölgelerde yetişen ve kalın kabuklu meyveleri yenilebilen palmiye türüdür. Hindistan cevizinin beyaz etli bölümünün kurutularak soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla hindistan cevizi yağı elde edilmektedir.

 

Hindistan cevizi yağı doğanın bize verdiği eşi bulunmaz nimetlerden birisidir. Cilt ve saç bakımında son derece etkili olan Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırırken hastalıklardan da bünyeyi korumaya yardımcı olmaktadır. Yemeklerde de kullanılabilen hindistancevizi yağı aynı zamanda besleyici bir bakım ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Saçlardan tırnaklara pek çok alanda faydalanabileceğiniz hindistan cevizi yağı kullanım alanları.

 

 • #1 Oil Pulling

  Hindistan cevizi yağının en garip kullanım şekli değil belki ; ama oldukça yakındır. “Oil pulling”, hindistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 15-20 dakika kadar çiğneyerek yapılan antik bir Ayurveda tekniğidir. Yağ, tükürük bezlerinde toplanan toksinleri emer ve kıvamlı, beyaz bir şekle dönüştürmektedir. Birçok başka şeyin yanı sıra, ‘oil pulling’ in vücutta detoks etkisi yarattığına, dişleri beyazlattığına, uykusuzluğu önlediğine, eklem yangılarını ve migren ağrılarını azalttığına dair belirli inanışlar bulunmaktadır.

 • #2 Saç Bitlerinden Kurtulun

  Bunu yapmak için hindistan cevizi yağına ve elma sirkesine ihtiyacınız olacak. Saçı elma sirkesi ile güzelce ıslatın, yıkamayarak kurumasına izin veriniz. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistan cevizi yağı uygulayın ve bebeğinizin başının her yerine güzelce masaj yapın. Bu şekilde bırakabildiğiniz kadar bırakın (ne kadar uzun, o kadar iyi olacaktır). Saçlarını, sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın ve güzelce bakım yapın. Yağdan tamamen kurtulmak için iki kez şampuanlamak zorunda kalabilirsiniz ; ancak bu uygulama sayesinde bebeğinizin saçları yumuşacık ve ışıltılı olacaktır.

 • #3 Tırnaklarınızı Rahatlatın

  Yarım bardak hindistan cevizi yağına biraz okaliptüs ya da mentol yağı ekleyin ve bu karışımı sırtınıza sürerek iyice ovalamaya başlayın. Eğer isterseniz bu uygulamayı yıkanırken küvetin içerisinde de yapabilirsiniz. Sıcak suya limonla birlikte bir çay kaşığı hindistan cevizi eklemek soğuk algınlığı ile savaşmada da faydalı olacaktır.

 • #4 Cilt Bakımı Yapabilirsiniz

  Az bir miktarı bile yeterli olan yağ ile yüzünüz dahi tüm vücudunuzun iyice nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ya da maske uygulaması için, bir miktar sürüp 10 dakika bekletipte durulayabilirsiniz. Aynı zamanda peeling için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı Hindistan cevizi ile bir yemek kaşığı toz şekeri karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak güzelce uygulayın. Cildinizin pürüzsüzlüğünü zaman geçtikçe fark edeceksiniz.

 • #5 Yemeklerde Kullanabilirsiniz

  Hindistan cevizi yağını ister kurabiye ister pilav ister salata yakışacak her yemekte dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ısındığında özelliğini kaybetmediği için diğer doğal yağlara göre oldukça sağlıklı bir yağdır. Normal yağ yerine hindistan cevizi yağı kullanarak aynı zamanda yemeklerinize baharatlı bir aroma yaratabilirsiniz. Makul miktarda kullanıldığı takdirde yağ yakmada ve kolesterol kontrolünde etkin olarak fayda sağlayacaktır.

Önerilen Yazı  5 Kolay Bronzlaşma Yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir