Kapat

Hurmanın 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Hurmanın 5 Önemli Faydası

Hurma genel olarak dünya çapında çok yaygın olarak tüketilen besinlerin en başında gelir. Özellikle de ana vatanı Arap Yarımadası’nda çeşitli birçok hastalığı tedavi ettiğine inanılır. Hurma ayrıca Hadis-i Şeriflere konu olan bir meyve türüdür. Özellikle de Ramazan aylarında hurmanın tüketimi zirve yapar. İftar sofralarının en önemli besinidir ve uzun süre aç kalmanın ardından hurma ile oruç açmanın sağlık açısından da çok önemli olduğu kanıtlanmıştır. Hurma, DNA’ları ve hücreleri yenileme özelliği sayesinde az bulunan özel meyvelerden bir tanesidir.

 

Hurma yetiştiği bölgeye göre farklılıklar gösterir. Kış aylarında elma boyutundaki hurmalar daha çok tüketilmektedir. Doyurucu özelliği sayesinde içerdiği besin maddeleri, vitamin ve elementlerle sağlık açısından da çok büyük önem taşıyan bir besin olan hurma, önemli bir antioksidan görevi görmektedir. Şeker, protein, lif ve farklı yağlar başta olmak üzere 16 farklı minerali içeriğinde bulundurmaktadır.  Aynı zamanda zengin bir C, B1, B2 ve kaynağıdır.  İyi derecede flor içerir, flor diş çürümelerini önleyerek bağışıklık sitemine zamanla güç katar.  Hurma, bağışıklık sistemini güçlendiren ve özellikle kanser hastalığına yakalanma riskini büyük bir oranda azaltan selenyum açısından da zengin bir şifa kaynağı olarak adlandırılır.

Önerilen Yazı  Cilt Mantarına 5 Bitkisel Çözüm

 

 

 • #1 Kansere Karşı Fayda Sağlar

  Hurma kanser hastalıklarına yakalanma riskini zamanla en aza indirir. Hurma çok bir seviyede lif içerir, (ortama 7-19 ). Bu lifler düzenli olarak hurma tüketen kişilerde kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmasının yanı sıra kalp hastalıklarından bizi korumaya yardımcı olur. Belki de bu yüzden yapılan birçok araştırma sonucunda hurmayı yüksek derecede tüketen Araplarda kansere yakalanma oranın büyük bir oranda düşük olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda birçok bilimsel araştırma yüksek derecede lif içeren besinlerin bizi kolon, rahim ve göğüs kanserlerinden koruduğunu da ortaya koymuştur.

 • #2 Vücudu Temizler

  Hurma çok yüksek besin değeri içermesinin yanı sıra antioksidan görevi de görmektedir. Hurmanın yüksek derecede içerdiği antioksidanlar sayesinde damar ve kalp tıkanıklarının yaşanmasına büyük oranda engel olurlar. Bunun yanı sıra yaşlanmadan kaynaklanan hastalıklardan koruyucu özellikleri de bulunmaktadır. Yüksek derecede antioksidan içerdiğinden dolayı diğer meyvelerden çok önemli bir farkı bulunmaktadır. Diğer meyveler belirli bir süre bekledikten sonra antioksidan özelliğini kaybetmeye ve zaman içerisinde çürümeye başlarlar. Hurmanın ise bekledikçe antioksidan özelliğinin gücü de daha yüksek bir seviyeye çıkar.

 • #3 Hafızaya Faydalıdır

  Hurmanın en önemli faydalarından bir tanesi de şüphesiz olarak beyne ve dolaylı olarak hafızaya verdiği ciddi orandaki destektir. Hurmalar A vitamininin bir çeşidi olan ve tüketildiği zaman bağırsaklarda Retinal’e dönüşen 15,6 mg β-karoten içermektedir. Son zamanlarda ise yapılan birçok araştırmanın sonucunda  β-karoten’in düzenli olarak tüketilmesinin büyük oranda hafıza kaybını önleyici faydalarının olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında beyin hücrelerinde zamanla meydana gelen hasarların giderilmesinde ve yaşlılığa bağlı olarak oluşan diğer hastalıklara yakalanma riskini azalttığı görülmüştür.

 • #4 Diyabete Yüksek Tansiyona Fayda Sağlar

  Çok eski çağlardan beri Arap Yarımadası’nda diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarını tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir ve bu sebepten dolayı eski çağlardan beri hurma çok fazla tüketilmektedir. Fakat hurmanın bu özelliği son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda ispatlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı uzmanlar tarafından yüksek tansiyon ve diyabet şikayetleri olan hastalara büyük oranda hurma tavsiye edilmektedir. Sürekli ve düzgün olarak tüketilmesi zaman içerisinde bu tür şikayetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

 • #5 Şeker Seviyesini Dengeler

  Hurmanın şeker seviyesini önemli derecede ayarlamayı sağlayan en önemli besin kaynağı olduğu araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Hurmanın içerdiği bir şeker türü tüketildikten kısa bir zaman sonra çok kolay bir şekilde dağılır. İşte bu şeker türü vücuda dinginlik, enerji ve büyük bir miktarda ısı sağlamaktadır. Bu şeker glikoz olmadığından dolayı vücut açısından hiç bir zararı yoktur. Hatta tam aksi olarak birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Şeker hastalıklarında şekerin hızlı bir şekilde yükselmesi başta göz organımız olmak üzere birçok organ için çok büyük problemler oluşturmaktadır. Hurmanın yukarıda anlattığımız şeker türünü bol miktarda içermesi nedeniyle bu ani şeker artışını engelleyerek şeker seviyesini sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardımcı olur. Bu durumda birçok organın hızlı şeker artışına bağlı olarak ciddi hasarlar görmesini büyük bir oranda engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir