Kapat

Hymenoplasti Operasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Anasayfa
Kadın Hymenoplasti Operasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey
Hymenoplasti Operasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Latince hymen olarak bilinen kızlık zarı, bir kadının bakire olup olmadığının kontrolü için kullanılan, birçok toplumda sosyal anlamda önemsenen bir yapıdır. Kızlık zarının işlevi, vajina bölgesinin içinde zararlı mikropların girişini önlemek için bulunuyor olmasıdır, ancak toplumsal baskılardan ötürü kızlık zarı, bekaretin simgesi olarak ifade edilmektedir ve zedelenip bozulması durumunda, kadınlar üzerinde bir baskı konusu olabilmektedir.

1- Kızlık zarı dikimi: Hymenoplasti operasyonu nedir, nasıl uygulanır?

Lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılan kızlık zarı tamiri operasyonları, çok kısa süre içinde gerçekleştirilen ve ağrısız olan işlemlerdir. Düğünden birkaç gün önce yaptırılan geçici kızlık zarı tamiri ya da uzun yıllar boyu yapısını koruyan kalıcı kızlık zarı tamiri ile, yaşanan ilk cinsel deneyimde kanama yaşayabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Saçlar İçin Yaptığımız 5 Hatalı Alışkanlık

2- Kimler kızlık zarı dikim operasyonu yaptırabilir?

Kızlık zarı dikimi, Türkiye yasalarına göre standart bir estetik operasyon olarak, 18 yaşını doldurmuş tüm kadınların yaptırabileceği bir işlemdir. Daha önce kürtaj yaptırmış ya da doğum yapmış kadınlar da kızlık zarı tamiri yaptırabilmektedir. Kızlık zarı dikim işlemi öncesinde kaç kere cinsel ilişkiye girildiğinin önemi yoktur. Modern metotlarla, kısa sürede ve ağrısız şekilde kızlık zarı dikim işlemleri tamamlanmaktadır.

En çok kullanılan kızlık zarı dikim yöntemleri, fleb yöntemi ve uc uca dokuların eklenmesi ile oluşan birleştirme tekniğidir.

3- Flep yöntemi ile kızlık zarı tamiri (Kalıcı dikim)

Flep tekniği, kızlık zarı dikim işlemlerinde yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirme esasına dayanır. Çevredeki dokulardan alınan parçalar ile yapılan birleştirmeyle, etkili bir kızlık zarı dikimi yapılır. Flep tekniği ile, operasyonun ardından ne zaman cinsel ilişkiye gireceğinizin ya da operasyondan ne kadar önce zarın zedelendiğinin önemi yoktur.

Önerilen Yazı  Revizyon Burun Estetiği

4- Geçici kızlık zarı tamiri

Flep yöntemi, cinsel ilişkiden en az 4-6 hafta önce yapılabilmektedir. Ancak zamanınız darsa, geçici kızlık zarı dikimi de aradığınız sonucu verebilir. Düğün öncesi kızlık zarı dikimi olarak da bilinen bu yöntemde, kızlık zarının kenarlarına çok ince, mikroskobik ölçekteki ipler ile dikişler atılır ve cinsel ilişki anında kanaması sağlanır. Partnerinizin kesinlikle anlayamayacağı bu mikroskobik ipler, kendiliğinden kaybolur.

5- Geçici kızlık zarı tamiri ve kalıcı kızlık zarı tamiri arasındaki farklar

Kızlık zarı dikim işlemlerinde, bazı kadınlar düğün öncesi geçici kızlık zarı tamirini tercih ederken, bazı kadınlar ise kalıcı kızlık zarı dikimini tercih etmektedir. Bu iki model arasındaki farkları aşağıda inceleyebilirsiniz:

  • Geçici kızlık zarı tamiri, cinsel ilişkiden birkaç gün önce yapılır. Bu süre 4-5 gün ile ifade edilebilir. Kalıcı kızlık zarı tamiri ise, cinsel ilişkiden en az 4-6 hafta önce yaptırılmaktadır.
  • Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı operasyona göre daha ağrısız ve kolay bir yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi nispeten daha ağrılıdır.
  • Geçici kızlık zarı dikimi 10-15 dakika arasında sürmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikim operasyonu ise 30 dakikaya kadar sürebilmektedir.
  • Geçici kızlık zarı dikiminde genellikle lokal anestezi tercih edilirken, kalıcı kızlık zarı nispeten daha ağrılı bir operasyon olduğu için sedasyon tipi anestezi tercih edilebilmektedir.
  • Geçici kızlık zarı dikiminde, vajina daraltma gibi, vajina estetiği operasyonları yapılmaz, kalıcı operasyonda ise vajina daraltma gibi işlemler yapılabilir.
  • Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı dikime göre daha ucuzdur.
  • Geçici kızlık zarı dikimi, acil bir zar onarımı olarak görülebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise uzun vadeli, ömür boyu süren ve bir sonraki cinsel ilişkiye kadar aklınızda bir soru işareti doğurmayacak, etkili bir operasyondur.
Önerilen Yazı  Ter Kokusundan Kurtulmanın 5 Yolu

Kaynak: https://www.esracabukcomert.com/kizlik-zari-dikimi-ankara/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir