Kapat

İnsan Beyninin En İlginç 5 Yönü

Anasayfa
Bilim İnsan Beyninin En İlginç 5 Yönü

İnsan beyninde yaklaşık olarak 90 milyar sinir hücresi bulunmasına rağmen nedir acaba bu ilgin yönü ? İnsan beyni hakkında bir çok araştırmalar yapılsa dahi hala gün yüzüne çıkmamış bir çok yönü vardır. Bunların kimisi çok bilimsel olmasına rağmen kimisi ise bizim anlayacağımız türden konulardır. İnsan beyninin ilginç yönleri ise hem oldukça ilginç, hemde oldukça kafa karıştıracak yönden.

 

 

5 Beyniniz Çok Az Enerji Tüketir

İnsan beyni yaklaşık olarak 12 watt gücünde enerjiyi sarf eder. Bu kullanılan enerji büyük boy iki muzdan elde edilebilecek enerjiye denktir. İnsan vücudunda beyin bütün enerjinin %17’sini tüketir. Bu kullanılan enerjinin büyük oranı beynin bakım ve destek faaliyetlerine gider. Siz oturup ta bir şeyi düşündüğünüzde bile harcadığınız enerjinin miktarı yok denecek kadar azdır.

Önerilen Yazı  Sütün Bilinmeyen 5 Kullanım Alanı

 

 

4 Hatırlayamadığınız Şeylerin Sebebi Vardır

Belli zamanlarda aklınıza takılan bir şarkı veya bir kelimeyi hatırlamak pekte kolay olmaz. Bu insan için gerçekten sinir bozucu denecek bir durum haline gelir. Fakat beynimiz sıralı hatırlama ilkesi, hafızamızın işleyişi açısından özel bir göreve sahiptir. Yapılan her şeyi olay akışına göre hatırlamamız gerekir. Sabahları çayınızı demlerken veya akşamları evinize dönerken bile hangi sokaktan gideceğinize karar verirken de beyniniz bu kurala göre işler. Bu fonksiyon sayesinde günlük işlerimizi yapabiliyoruz. Örneğin şarkının sözlerinden bir parçasını düşündüğünüzde beyniniz anılarınızın arasında bu bilgi parçasını eşleştireceği bir olay dizini arar ve daha sonra ise beyniniz bu parçacığı bulur ve siz aklınıza takılan şarkıyı hatırlamış olacaksınızdır. Eğer siz aklınıza takılan bu herhangi bir şeyden rahatsızlık duyuyorsanız beyninize uğraşması için başka bir düşünce verebilirsiniz.

 

 

Önerilen Yazı  Nikola Tesla'nın Ölümünden Sonrası

3 Güneş Işığı Hapşırmaya Neden Olur

Aydınlık güneşli havalarda genelde güneş ışığına bakan pek çok insan hapşırır. Hapşırma olayı genelde rahatsız edici bir unsurun uyarısıyla gerçekleşir. Bu uyarının ise beynimizde ulaşacağı yer lateral medulla’dır. Beynimize bu bilgi çeşitli sinirler yoluyla iletilir.Güneş ışığının yalnızca göz bebeğinin küçülmesini tetiklemesi gerekirken, burun kaşındırıcı impulsları ileten bölgelerdeki nöronlarda aynı şekilde etkilenebilir. Bazen bu göz bebeklerinin küçülmesini etkileyen sinyal hapşırmaya da neden olabilir.

 

 

2 Esnemek Beyni Uyandırır

İnsanlar bu esneme aktivitesini uyku hali olarak adlandırmış olsalar bile esnemenin amacı uyandırmaktır. Esneme olayı daha fazla havanın ciğerlerimize dolmasına neden olacak şekilde kaslarımızı çalıştırır ve kanımızdaki oksijenin miktarını arttırarak bizi uyandırır. Vücut tarafından esnemek tam uyanık olmaya dair başlatılan bir harekettir ve esnemek bulaşıcıdır. Bir odada bulunan kişilerden birisi esnerse bu git gide tüm odaya yayılır ve herkes esner. Bunun sebebi ise tam olarak bilinmemekle beraber, topluluk içinde birisi uyanık kalmaya ihtiyaç duymuşsa, herkesin uyanık olması gerektiği şeklinde toplumsal bir içgüdüden kaynaklanıyor olabilir.

Önerilen Yazı  Geleceğimize Işık Tutan 5 Mucit

 

 

1 Kendinizi Gıdıklayamazsınız

İnsanlar gıdıklanma konusunda ne kadar duyarlı olsalar bile kendilerini gıdıklayamazlar. Bunun nedeni ise beynimizin etrafımızda olan şeyleri takip ederken pek çok hissimiz arasında en önemli olanları hissetmeye programlanmış olmasıdır. Örneğin ayağımızda olan çorabı özellikle onları düşünmediğimiz zaman hissetmeyiz Omzumuza dokunan bir el olduğunda hemen irkiliriz. Beynimizin bu hisleri ayırt etmesi için bir sinyal üretmesi gerekir. Bunu gerçekleştiren ise beyinciktir. Beklenen veya beklenmeyen bu reaksiyonu ayırt etme görevi de beyinciğe aittir. Gelen sinyallere göre beyin bu hissin önemine göre bir karar verir. Gıdıklanma hissi abartılan bir refleks olmuştur.Eğer size dokunan size ait bir organsa,beyin bu gıdıklanmanıza değil de dokunduğunuz organdan gelen hislere öncelik verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir