Kapat

İnsan Hafızasının 5 İlginç Özelliği

Anasayfa
Bilim İnsan Hafızasının 5 İlginç Özelliği

İnsan beyni evrenin en bilinmeyen, en karmaşık ve en mucizevi ögelerindendir. Bu yapıyı araştıran nöropsikoloji, psikoloji ve biyoloji olmak üzere üç bilim bulunmaktadır.İnsan hafızasının ilginç bilinmeyen yönleri bulunmaktadır işte insan hafızasının ilginç özellikleri içeriği ile karşınızdayız.

 

 • #1 Dikkat Süresi

  Genel olarak yetişkin insanların bir konu üzerinde dikkat süresi yaklaşık olarak 20 dakika kadardır. Eğer bu konu insanların ilgilendikleri bir konu ise konsantre halinde kalmak daha uzun sürebilir.

 • #2 Hatıra Hatırlama

  Yaş olarak 15-25 yaş arası yetişkin insanlar hatıralarını en iyi hatırlarlar. Böyle olmasının nedeni ise çoğunlukla ”anımsama tümseği ” bu yıllar arasında olmasıdır.

 • #3 Solak ve Sağlak Olma

  Yapılan araştırmalara göre genelde solak insanlar sağlak insanlardan daha güçlü hafızaya sahiptirler. Çünkü beynin her iki lobu arasındaki bilgi iletişimini sağlayan, sinir ağlarından oluşan yapı(corpus callosum) hatırlamaya yardımcı olur ve bu yapı solak insanlarda genellikle daha büyük biçimde olmaktadır.

 • #4 Kötü Hatıraların Hatırlanması Engellenebilir

  Beta blokör ilaçları kullanılarak kötü hafızaları hatırlamamak mümkün olabilir. Fakat bu ilaçlarla hafıza kaydını silmeniz mümkün değildir yalnızca acı veya korku gibi duyguların önüne geçilebilir.

 • #5 Alkol Kullanımı

  Alkol kullanımı sonucunda purkinje adı verilen birtakım beyin hücrelerine zarar verir ve uzun süreli bellek ile ilgili olan bilgi alışverişini engeller.

Önerilen Yazı  Hamilelik Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir