Kapat

İp Atlamanın 5 Harika Yararı

Anasayfa
Spor İp Atlamanın 5 Harika Yararı

İp atlamak eğlenceli olmanın yanı sıra, vücut şeklini korumak ve akciğer kapasitesini ve fiziksel direnci artırmak açsından oldukça etkili bir yoldur. İp atlamak hakkında konuşmak, çocukluğunuzdaki bazı anıları yüzeye çıkarabilir. Gerçek şu ki, ip atlamak yapabileceğiniz en tam kardiyovasküler egzersizlerden bir tanesi olarak bilinir. Bu kolay aktivite bir çocuk oyunu gibi görünebilir, fakat ip atlamak ipi vücudumuzu iyi durumda tutar ve fiziksel direncimizi önemli ölçüde arttırır. Spor ve egzersiz rutinleri açısından çok iyi bir takviyedir. En iyi yanı, evde bir spor salonuna ihtiyacınızın olmamasıdır. İyi sonuçlar almak için hiçbir alete ihtiyacınız bulunmamaktadır. İhtiyacınız olan tek şey bir atlama ipi ile hareket etme ve eğlenme arzusunu yaşamanızdır. İşte sizler için hazırladığımız ip atlamanın faydaları.

Önerilen Yazı  Spor Motivasyonunu Arttıracak 5 Öneri

 

 • #1 Kaslarınızı Sıkılaştırır

  İp atladığınız zaman, vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırırsınız. Bu egzersiz, üst, merkez ve alt vücut kaslarınızı kullanmanızı.İpi hareket ettirmek açısından bisep ve trisepleri kullanırsınız. Sürekli hareket kasları güçlendirir ve sıkı bir hale getirir. Aynı zamanda, atlamak için karın kaslarınızı kullanmış olursunuz. Bu egzersiz aynı zamanda bacaklarınızı da çalıştırır. Bacaklarınızın koordine hareketi kasları gerginleştirmeye yardımcı olur. Bu gerginlik kasları sıkılaştırır ve baldırları, kalçaları, tendonları ve alt bacak kaslarını kuvvetlendirmeye yardımcı olur.

 • #2 Kan Akışını Hızlandırır

  İp atladığımız zaman kullandığımız hareket dolaşım sistemimize doğrudan yardımcı olmaktadır. Kalp vücudun her yerine kan pompalamak için daha da sıkı çalışmaya başlar. Aynı zamanda, bu sayede tüm arterleriniz de kan dolaşımını sağlanır. Bu kalp krizi geçirme riskini de zaman içerisinde en az hale getirmeye yardımcı olur.

 • #3 Ak Ciğer Kapasitenizi Arttırır

  İp atladığınız zamanlarda ciğerleriniz daha fazla hava almaya başlar. Bu, bazı solunum problemleri açısından sizin için oldukça yararlı olabilir. Aynı zamanda bu sayede fiziksel direncinizi arttırmış olursunuz. Bu, yorulmadan uzun süre egzersiz yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

 • #4 Kalori Yaktırır

  Yaklaşık olarak 30 dakika boyunca ip atlamak 400 kalori yakmanızı sağlar. Buna vücudunuzun her tarafında depolanan yağlar da dahil olmaktadır. Kilo vermeye çalışıyor iseniz, bu egzersiz sadece bunu yapmak için bile mükemmel bir aktivite olarak kullanılabilir.

 • #5 Stresi Azaltıp Zihinsel Aktivitenizi Arttırır

  Bilimsel olarak test edilmemiş olsa da, bazıları ip atlamak için gereken koordinasyonun yeni sinir bağlantıları oluşturduğu söylenmektedir. Aynı zamanda, ip atlamak vücudu endorfin üretmeye teşvik etmektedir. Bu hormonlar, dinlenmemize, stresi azaltmamıza ve daha az endişelenmemize yardımcı olmayı sağlamaktadırlar. Bu, olumlu bir zihniyet sağlamanıza da büyük bir oranda yardımcı olur. Bu bakış açısı ile, daha iyi bir yaşam kalitesi elde etme olasılığınızı arttırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir