Kapat

İz Bırakan 5 Cumhuriyet Kadını

Anasayfa
Tarih İz Bırakan 5 Cumhuriyet Kadını

Sanatta, sporda, siyasette, eğitimde ve daha birçok dalda tarihimize çığır açan eserlerle adını duyduğumuz Cumhuriyet kadınları vardır. İşte sizin için hazırmış olduğumuz iz bırakan cumhuriyet kadınları.

 

 

5 Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar genel olarak ”roman yazarı” adı altında bilinmektedir. Aslında yakın tarihlerde yaşanılan büyük dönüşüm dönemlerinde hem rol almış hem de o dönemlerin kitaplarını yazmıştır. Milli Mücadele fikrinin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde önemli etkileri vardır.

Önerilen Yazı  Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

 

 

4 Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen 12 yaşındayken Atatürk tarafından evlatlık edinmiştir. Soyadı kanunuyla birlikte Atatürk tarafından kendisine ”Gökçen” soyadı verilmiştir. Dünyadaki ilk kadın savaş pilotu olarak bilinmektedir.

 

 

3 Refet Angın

Refet Angın Türkiye ‘nin ilk öğretmenlerindendir. İlk öğretmenler gününde yılın öğretmeni olarak seçilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden olarak 90 yaşındayken verdiği bir söyleşide ”Atatürk’e karşı görevimi yerine getirmiş olabilmeyi istiyorum.” demişti.

Önerilen Yazı  Atatürk'ün Ülkemize Kazandırdığı 5 Devrim

 

 

2 Mualla Eyüboğlu

Mualla Eyüboğlu ilk kadın mimarlardandır. Güzel Sanatlar Akademisinden sonra ”Köy Enstitüleri” adı altında eğitim seferberlerine katılmıştır. 20′ den fazla Köy Enstitüsü’nün kuruluşunda yer almıştır.

 

 

1 Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti ‘nde başlamıştır. Bir süre sonra sesi ustaların dikkatini çekmiştir. Kısa süre içerisinde şöhret sahibi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’te Müzeyyen Senar’ ı sahnede dinlemiştir.

Önerilen Yazı  Efsanevi 5 Kayıp Şehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir