Kapat

Kadınlarda Kalp Krizinin 5 Belirtisi

Anasayfa
Kadın Kadınlarda Kalp Krizinin 5 Belirtisi

Dünyada bulunan kadınların % 30’u kalp krizinden, yaklaşık yarısı da kalp damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmektedirler. Kadınların kalp krizinden ölüm oranı erkeklerin ölüm oranından daha fazladır. Bunun en önemli sebebi ise tipik kalp krizi belirtilerinin kadınlarda görülmemesidir. Kalp krizi genel olarak erkeklere özgü bir sorun olarak düşünülse bile, 40 yaş üzeri kadınlarda ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Üstelik kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranı erkeklere nazaran yaklaşık % 10-20 oranında daha fazladır.

 

Bu durum, göğüs ağrısı gibi tipik kalp krizi belirtilerinin kadınların büyük oranda görülmemesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Kalp krizi kadınlarda göğüs ağrısının yerine çoğunlukla farklı sinyaller vermektedir. Nefes darlığı, mide bulantısı ve baygınlık hissi gibi yakınmaların kalp krizinden dolayı meydana geldiği düşünülmediği için ya doktora başvurulmuyor ya da geç zamanlara erteleniyordur. Acil tedavinin uygulanamaması sonucunda da kalp krizi geçiren kadınlarda kalıcı hasar oluşma ve ölüm oranlarının artış gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler bulunur. İşte bu belirtilerden bazıları bunlardır.

Önerilen Yazı  Uykunuzu Kaçırmak için Yapabileceğiniz 5 Şey

 

 

5 Sırt Ağrısı

Kalp krizinin değişmeyen belirtileri arasında olan göğüs ağrısı kadınlarda kendisini değişik bölgelerde gösterebilmektedir. Boyun ve çene ağrısı, sol kol ve sırt ağrısı ya da karın ağrısı, aşağıdaki belirtilen ağrılardan birkaçına eşlik ediyorsa, ilk olarak kalp krizi akla gelmelidir. Özellikle sırt ağrısı kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülmektedir. Aynı zamanda kadınlar tipik ağrı yerine göğüs ve sırtta sıkıntı hissi, düğümlenme hissi, ağırlık hissi, yanma hissi gibi belirli hisler yaşayabilmektedirler.

 

 

4 Nefes Darlığı

Ani bir şekilde başlayan, bunaltı halinin eşlik ettiği ve yürütmeyen nefes darlığı özellikle risk grubunda bulunan kadınlarda kalp direk olarak krizine işaret etmektedir. Daha önceleri var olan ve özellikle efor gösterildiği zaman tetiklenen nefes darlığında belirgin kötüleşme olması da kalp krizinin kadınlar üzerindeki önemli belirtiler arasında bulunmaktadır. Nefes darlığı vakaların çoğunluğunda ortaya çıktığından dolayı görülme yüzdesi erkeklere oranla hiç bir farklılık göstermemektedir.

Önerilen Yazı  Yağlı Saçlara 5 Doğal Çözüm Yolu

 

 

3 Soğuk Ter Dökmek

Kalp krizinin belirtileri arasında soğuk terleme sıklıkla görülen en önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Genel olarak diğer bulgulara eşlik ederek kendisini belli etmektedir. Ani başlayan nefes darlığı ve yorgunluğa eşlik eden soğuk terlemeler kalp krizinin sizi uyaran önemli tetikleri bulunmaktadır. Terleme belirtisi kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık olarak 2 kat daha fazla gözleniyor ve özellikle kalbin alt tarafını tutan krizlerde kadınlarda daha belirgin olmaktadır.

Önerilen Yazı  Erken Yaşlanmayan Neden Olan 5 Yiyecek

 

 

2 Uykusuzluk

Tek başına kalp krizi belirtisi olarak sayılmıyor olsa bile, kalp krizi geçiren kadınların çoğunluğunda son 1-2 ay içerisinde uykusuzluğun yaygın bir biçimde görüldüğü saptanmıştır. Uykusuzluk sorununun yanında kan basıncı ve kalp hızı artarak kalp üzerindeki yük hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Özellikle sabahın ilk ışıklarına doğru olan sürede kalp krizi riski kadınlar üzerinde artmaktadır. Uykusuzluğa sıklıkla yorgunluk ve bitkinlik hali ile nefes darlığı sorunları da eşlik etmektedir.

 

 

1 Yorgunluk ve Bitkinlik

Yorgunluk ve bitkinlik hali kadınların sürekli olarak tarif ettikleri, kalp krizine eşlik eden şikayetlerden birisini oluşturmaktadır. Genellikle nefes darlığı ile birlikte başlar ve bu durum ilerleyerek görülmektedir. Hasta dışarı çıkmaktan, hareket edip, iş yapmaktan kaçar bir hale gelmektedir. Bu belirtiye kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık olarak 2 kat daha fazla gözlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir