Kapat

Kahvenin Bilinmeyen 6 Kullanım Alanı

Anasayfa
Bitki Kahvenin Bilinmeyen 6 Kullanım Alanı

Bir çok insan kahvesini güzelce içtikten sonra falını bakar ve kalan telveyi çöpe atar. Fakat kahve telvesinin içindeki çekirdekleri fazlaca yöntemle değişik işlerde kullanabiliriz. Artık kahveyi nerelerde kullanabileceğinizi merak eder gibi oldunuz değil mi? Kahvenin kullanım alanını öğrenerek, bu pahalı içeceğin her zerresini kullanıp, ekonomimize katkı da bulunabiliriz. Bu yazımızda, kahveyi içim sonrası hangi alanlarda kullanabileceğimizi öğreneceğiz. Hemde 5 maddeyle ! Yook hayır bu sefer 6 madde 🙂

 

 

1 Kötü Kokuları Giderme

Kavanoza birazcık kahve telvesi koyarak, buzdolabına bıraktığınızda dolabınızın içinde bulunan kötü kokulardan korunmak mümkündür. Ayrıyeten, balık gibi yiyeceklerden dolayı ellerinizde kalan kötü kokuları, kahve telvesini avuçlarınızın içiine alıp çitilediğinizde kötü kokulardan ellerinizi arındırabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Domatesin Cilde 5 Faydası

 

 

2 Peeling (Ölü Deriden Arındırma)

Kahve, toprağa benzer dokusu nedeniyle peeling ( ölü derilerin ciltten temizlenmesi ) olarakta kullanılır. Ölü derilerden kurtulmak istiyorsanız birazcık kahve telvesi veya küçük küçük çekilmiş kahve çekirdekleri ile derinize uygulama yapabilirsiniz. Selülit giderme tedavisinde de kullanacağınız kahve telvesine küçük bir miktar hindistan cevizi yağı eklemesi yapabilirsiniz. Bu karışımı cildinize uygulayarak selülit tedavisi yapabilirsiniz. Ölü derilerden kurtulmak içinde aynı yöntemi izleyebilirsiniz. Bunun için kahve telvesi veya çekirdeklerini, zeytin yağı ile karıştırıp birkaç dakika hafif bir şekilde ölü derilerin yoğun olduğu bölgeye uygulamak mümkündür. Bu işlemlerin ardından uygulama yapılan yerleri temiz bir suyla yıkamayı unutmayın.

 

 

3 Gübre Yapımı

Kahve, bitkileri güçlendirmek için gübre olarak da kullanılabilir. Kahve ile yapılan gübre, özellikle asitli toprak isteyen bitkilerde kullanılabilir. Çünkü kahve, bakır, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi elementleri içerir ve bunlar, asitli toprakta yetişen bitkilere gerekli maddelerdir. Çekilmiş kahve ayrıca havuç ve turp tohumlarına eklendiğinde, bu tohumların hızlı ve kolay büyümelerini sağlar.

Önerilen Yazı  Dünyanın En Zehirli 5 Bitkisi

 

 

4 Parlak Saçlar İçin

Kullanılmış kahve telvesini saçınızı parlatmakta da kullanabilirsiniz. Güzel ve parlak saçlar için, içmek için hazırladığımız kahveye benzer bir karışım hazırlamanız gerekmekte. Bunun için, normal sıcaklıkta su ile kahve telvelerini karıştırmak yeterlidir. Banyoda saçınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçlarınıza döküp, 20 dakika bekletebilirsiniz. Saçınızı yıkadığınızda, parladığını fark etmekten kendinizi alamayacaksınız.

 

 

5 Böcek ve Hayvanları Uzak Tutma

Kahve, karınca ve kedi gibi hayvanların uzak durmasını sağlan keskin bir kokusu olduğundan bunlardan kurtulmanızda başvuracağınız ilk çarelerden biridir. Karıncaları uzaklaştırmak için biriktikleri yere bir kaşık kahve tozu dökebilirsiniz. Eğer ki kedileri uzak tutmak istiyorsanız, kahve çekirdeklerini limonla karıştırıp bulundukları bölgelere dökebilirsiniz. Ayrıca ev hayvanlarının derilerine ıslak kahve çekirdeği uygulayarak hayvanlarınızı pirelere karşı koruyabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Limonun Bedenimize Olan 5 Faydası

 

 

6 Toz Giderici

Kahvenin temizlikte kullanılacağını düşündüğünüz oldu mu hiç? Evet kahvenin tam olarak toz giderici etkisi vardır. Baca gibi bol küf ve toz içeren bölgelere ‘kuru kahve’ uygulayarak oraları temizleyebilirsiniz. Kahvenin özellikle kuru olması çok önemlidir. Çünkü nemli kahve daha fazla küf üretimine ve toz toplamaya neden olur. Bu nedenle tozlu ve küflü bölgelere döktüğünüz kahve çekirdekleri, bu bölgelerin temiz kalmasına çok yardımcı olacaktır.

“Kahvenin Bilinmeyen 6 Kullanım Alanı” üzerine 1 yorum

  1. plopez says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir