Kapat

Kakao Yağının 5 Faydası

Anasayfa
Bitki Kakao Yağının 5 Faydası

Günümüzde aktarlardan ya da eczanelerden kolay bir şekilde elde edilebilen kakao yağı, ebegümecigiller familyasından olan ve halk arasında hint bademi olarak bilinen kakao ağacının yemişlerinin sıkılması sonucunda elde edilen bitkisel bir yağdır. Orta çağdan beri birçok hastalığa merhem olarakta kullanılan kakao yağının insan cildine sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Fakat insanlar adından bir haber olduğu için kullanmakta geri kalırlar.

 

Kakao yağının raf ömrü diğer yağlara kıyasla oldukça uzun olan kakao yağı çok acı olduğundan dolayı tohumlar muz yapraklarıyla fermante edilip kavrulur. Gıda ve kozmetik sektöründe oldukça fazla alanda kullanılır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde cilt bakımı için oldukça faydalıdır. Cilt yaralarını iyileştirici nemlendirici ve hatta cildi bronzlaştırıcı özellikleri bulunmaktadır.Kakao yağından iyi bir verim alınması için düzenli ve fazla kullanılmaması gerekmektedir. İşte sizler için hazırladığımız kakao yağının faydaları.

 

 • #1 Antioksidandır

  Antioksidan vücutta serbest radikallere karşı vücudu koruyan bir yapıdır. Serbest radikaller vücutta parazit olarak büyüyen ve vücudun direncini azaltan yabancı organizmalardan oluşur ve vücudun zayıf düşmesine sebebiyet verir. Kakao yağı vücutta serbest radikallere karşı oluşturulmuş olan önlemler amacıyla oluşturulmuş olan maddelerin yapısına katılmaktadır. Böylelikle vücudun serbest radikallere karşı çok daha dirençli olmasına yardımcı olarak vücuda verilebilecek olan zararların çok daha az olmasına yardımcı olur. Antioksidan etkisinin yüksek olabilmesi için kakao yağının tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır. Sabırlı olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi vücutta istenilen etkiyi gösterilmesi adına oldukça önemlidir. Bu sebeple tüketimi oldukça önemli olan bir yağdır.

 • #2 Sindirim Hastalıklarına İyi Gelir

  Kakao yağının en önemli özelliklerinden bir tanesi de ilaç enstitüsünde kullanılmasıdır. Birçok ilacın içerisine konulan kakao yağı zehirli maddeleri dışarı atarak iyi bir idrar söktürücü görevini görür. Böbrek hastalıkları için üretilen ilaçların içinde yer alan kakao yağı böbrek hastalıklarına iyi gelerek böbrek iltihaplarını zaman içerisinde giderir. Dahası ne kadar gelişmiş bir teknoloji çağında yaşanırsa yaşansın birçok insanın çekindiği fakat söyleyemediği hastalıklardan birisi haline gelen basur yani tıbbi adıyla hemoroidin iyileşmesine bire birdir. Kakao yağı basura yani katı yiyeceklerin çok tüketilmesi sebebiyle ortaya çıkan hastalığa iyi gelirken aynı zamanda iştahı da açma özelliği bulunmaktadır. Yani kakao yağı sayesinde istenilen yiyecek yenilirken basur gibi, tecrübe eden insanların kabusu olan hastalık hızlı bir iyileşme sürecine girerek olumlu sonuçlar doğurur.

 • #3 Bronzlaştırır

  Beyaz tenli ve kumral insanlar adına bronzlaşmak oldukça zordur çünkü akşam geri dönüldüğünde karşılaşılan durum çoğunlukla yalnızca cildin kızararak yanması olur. Böylesi bir durumda kakao yağını güneşlenmeden cilde sürmek cildiniz açısından oldukça güzel ve sağlıklı şekilde bronzlaşmasına yardımcı olacaktır. Bazı farklı yağların kullanımı sonucunda elde edilen bronzluğun anında gideceğine ithafen kakao yağının sağladığı bronzluk oldukça doğaldır ve uzun süre boyunca kalıcılığı sağlamaktadır. Kakao yağıyla bronzlaşmanın en güzel yanı ise güneşte fazla durmak istemeyip sütlü çikolataya yakın olan bir renkte tene sahip olmak isteyen kişiler için kullanışlı olacaktır.

 • #4 Cilde Parlaklık Verir

  Kakao yağı içerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde cildin yaşlanmaması adına oldukça güçlü bir savaşçıdır. Oda koşullarında katı olan bu yağ vücuda temas ettiği anda erir ve vücuda güzel bir parlaklık kazandırır. Banyodan sonra ya da banyo sırasında bir miktar küvete karıştırıldığı zaman cilt kendini hem dinç hem yenilenmiş bir şekilde hissedecektir. Öyle ki, kakao yağı kasların gevşemesine ve kaşınan cildin dindirilmesi konusuna oldukça iyi gelir.

 • #5 Saç Derisini Korur

  Saç dökülmesi uzun tedavi ve uzun takip isteyen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Hem fiziksel olarak hem de aynaya bakıp dökülen saçın tekrar uzamasını beklerken psikolojik olarak huzursuzluk veren kötü bir durumdur. Saç dökülmesini önlemek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan kakao yağı saç dökülmesinin temel sebebi olan boyadan veya başka sebeplerden ötürü incelmiş, kırılmış saçı nemlendirerek güçlendirir ve saçların dolgun görünmesini zaman içerisinde sağlar. İlerleyen zamanlarda herhangi bir boya gibi bir kimyasalla teması söz konusu olduğu zaman daha güçlü olur ve kolaylıkla yıpranmaz bir hale gelir. Yanlış boyalar ya da egzama gibi sorunlardan dolayı kaşınmayı ve tahrişi azaltmaya büyük oranda yardımcı olur. Aynı zamanda saçlardaki yağ dengesini ayarlayarak zor düzelen ve şekil alan saçların daha kolay şekil almasını sağlayarak saçları daha sağlıklı hale getirir.

Önerilen Yazı  Elmanın Cilde 5 Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir