Kapat

Kaktüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Etken

Anasayfa
Bitki Kaktüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Etken

Genel olarak bitkiler arasında bakımı en kolay olan kaktüslerdir. Eğer kaktüsünüzün çiçek açmasını ve iyi şekilde büyümesini istiyorsanız doğal şartlarına uygun olarak bakımını yapmalısınız. Bütün kaktüsler de aynı geçerli olan bu koşulları uygularsanız sizin de çiçek açan sağlıklı kaktüsleriniz olabilir. İşte Kaktüs bakarken dikkat edilmesi gerekenler ile karşınızdayız.

 

 

 • #1 Işık

  Genel anlamda kaktüslerin tümü güneşe ihtiyaç duyar. Evinizin içinde en çok güneş alan yerler kaktüsünüzün yetişmesi için önemlidir. Kaktüslerinizi mümkün olduğunca camınızın önüne koyun. Fakat önemli olan nokta ise kaktüslerinizi öğle güneşine maruz bırakmayın.

 • #2 Isı

  Kaktüsler sıcağı fazlasıyla seven bitkilerdir. Yazın 40 dereceye kadar bile büyümeye devam eden bitkilerdir. Ancak 40 derecenin üstünde büyümeleri durur. Kışları ise sulanmamaları şartıyla soğuğa dayanıklılıkları vardır.

 • #3 Toprak

  Kaktüsler en çok verimi kalın kum karışımı içerisinde yetiştirildiğinde verirler. Seçecek olduğunuz toprağın suyu geçirmesi ve kireçli olmaması önemli bir konudur. Ayrıca kalın kum karışımı yerine torf ve pomza karışımı da kullanılabilir. Eğer kullandığınız karışım torf ve pomza ise ara sıra suni gübre vermeniz gerekir.

 • #4 Sulamak

  Kaktüsünüzü sulamak ile sulamamak arasında kalıyorsanız sulamayınız. Toprağınızın yalnızca görünen kısmına bakarak değil de içinin kuruluk durumuna göre sulayınız. Sulayacağınız zaman hava güneşli ise bolca su vermelisiniz. Sulama işleminden 30 dakika sonra saksının altındaki tabağı değiştirin.

 • #5 Saksılama

  En uygun bitkiyi saksılama zamanı bitkinin dinlendiği zamanlardır. Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos ayları arası saksıyı değiştirmeniz adına en uygun zamanlardır. Saksınızın dibine çakıl taşları koymanız gerekir ve bu sayede suyu saksının içerisinde tutmuş olursunuz.

Önerilen Yazı  Keçiboynuzunun 5 Önemli Faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir