Kapat

Kakulenin 5 Önemli Faydası

Anasayfa
Bitki Kakulenin 5 Önemli Faydası

Kakule hem mutfaklarda hem de tıbbi alanlardaki pek çok faydalarıyla eski çağlardan beri bilinen tohumlu bir bitkidir. Bu aromatik baharat yalnızca birkaç tropik ülkelerde ve güney Hint Kerala eyaletinde yaprak dökmeyen yağmur ormanlarında yetişmektedir.

 

Botanik olarak, zingiberaceae ailesine ait olan kakulenin elettaria ve amomum isminde iki türü bulunmaktadır. Elettaria olan küçük açık yeşil baklalara, amomum ise daha büyük ve koyu kahverengi renkte baklalara sahip olarak bilinmektedir. Her ikisi de hem gıda sektöründe hem de tıp alanında kullanılmaktadır.İşte kakule bitkisinin bazı bilinmeyen faydaları.

 

 • #1 Güçlü Bir Antioksidandır

  Bir antioksidan olarak bilinen kakule, vücuttaki serbest radikallerin hasarına karşı vücudu korumaktadır. Aynı zamanda DNA’ya da zarar verebilen bu serbest radikaller kakulenin içerisindeki antioksidanlar sayesinde savuşturulmaktadır. Bu sayede kakule hem kalp sağlığını, hem cilt sağlığını hem de kan basıncını düşürme de etkili olabilmektedir.

 • #2 Kalbe İyi Gelir

  Kakule potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından oldukça doludur. Bu sebeple kalp sağlığı açısından oldukça iyidir. Potasyum kan, vücut sıvıları ve hücrelerin temel bileşenlerinden biri olarak bilinmektedir. Yeterli miktardaki potasyum kalp atış hızınızı ve kan basıncını kontrol altında tutmak açısından gereklidir. Aynı zamanda, kakule trombosit agregasyonu ve iltihaplanmayı önleyebildiği gibi kan pıhtılaşması ve felç riskini de azaltmaktadır. Kalp sağlığını desteklemek açısından günde iki bardak kakule çayı tüketilmesi herkes açısından tavsiye edilmektedir.

 • #3 Ağız Kokusunu Giderir

  Eğer kötü nefes için her türlü yolu deneyip bir sonuç alamadıysanız, farklı bir yöntem olarak kakuleyi de kesinlikle denemelisinizdir. Güçlü bir baharat olma özelliği taşıyan kakule hoş bir kokuya sahip olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, antibakteriyel olan kakule ağız kokusunun genel anlamda problemlerinden biri olan ağızdaki bakterilerle mücadele etmekte ve etkili olmaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemi açısından da faydalı olan kakule ağız kokusu için yardımcı olabilmektedir.

 • #4 Kolesterolü Düşürür

  Daha önce belirtildiği gibi, kakule detoksifikasyon yeteneğinin yanı sıra doğal bir diüretik olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, organları kötü kolesterolden de korumaya yardımcı olmaktadır. Bu doğal baharat kan açısındam inanılmaz bir nimettir ve kanı temizleyerek kolesterol oluşumunu önlemektedir. Bu sayede vücudun düzgün olarak çalışmasına destek olmaktadır.

 • #5 Astıma İyi Gelir

  Kakule astım hastaları açısından en iyi ev çözümlerinden biri olarak görülmektedir. Astımın genel belirtileri olan öksürük, göğüste sıkışma, hırıltılı solunum ve diğer tür sorunlarından kurtulmak açısından oldukça yardımcı olur. İnflamasyon karşı savaşır ve mukozaları çözmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımı da düzenleyen kakule nefes almayı kolay hale getirir.

Önerilen Yazı  Evinizde Mutlaka Bulunması Gereken 5 Baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir