Kapat

Kaliteli Bir Yaşam İçin 5 Öneri

Anasayfa
Gündem Kaliteli Bir Yaşam İçin 5 Öneri

Günlük yaşam programımıza adapte edeceğimiz ufak tefek değişiklikler, herkes açısından faydalı olabilmektedir. Zaman içerisinde yaşam kalitemizi büyük oranda etkileyen alışkanlıklara dönüşmektedir. İşte sizin için en iyi olabilecek bazı kaliteli yaşam önerileri.

 

 

5 Sıfır Kalorili Yiyecekler

Ne kadar temiz beslenirseniz o kadar kaliteli yaşamış olursunuz. Aslında hepsi bu kadar basit. Temiz beslenmekten  kast edilen ise işlenmiş gıdaları hayatımızdan çıkarmak ve gıdaları mümkün olduğunca doğal halleriyle tüketmektir. Ne kadar çiğ besin tüketirseniz, bunu sürdürmeye de o kadar meyilli olursunuz, aynı zamanda işlenmiş gıdalara karşı bir hassasiyet oluşturmaya başlarsınız. Tazelikten gelen lezzeti keşfettiğiniz zaman bir şeyleri değiştirmek isteyeceğinize kesinliklikle şüphe yoktur.Bu arada, suyun dışında sıfır kalorili yiyecek veya içecek yoktur. “Sıfır kalorili yiyecek” olarak adı geçen besinler kalorisi çok düşük olarak bilinen ve sindirimi esnasında harcanan enerjinin yüksek olduğu besinlerdir. Sıfır kalori yiyeceklerin sindiriminde harcanan enerji ile de bu düşük kaloriler de ortadan kaybolmaktadır. Sıfır kalorili yiyeceklere örnek olarak ise; salatalık, greyfurt, elma, karpuz, kereviz sapı, brokoli gibi yiyecekleri sayabiliriz.

Önerilen Yazı  Arzuladığınız İşi Bulmanın 5 Yolu

 

 

4 Kitap Okuma veya Egzersiz

Düzenli spor ve egzersizin daha kaliteli yaşam açısından yararlı olduğu bir gerçektir. Günde bir saatini egzersiz yapmaya ayırıp vücut esnetme hareketleri yapmak sizi zamanla canlandırır, daha dinç ve uyanık olmanı sağlar. Örnek olarak ise yoga gibi egzersizler kalori yakımını arttırır, sporla gelen tatlı yorgunluk seni güzel bir uykuya taşır.
Günde 1 saat okuma ise zihninizi dinlendirerek önünüzdeki görevlere daha dingin yaklaşmananız açısından size yardımcı olacaktır.

 

 

3 Su

Vücudumuzu susuz bırakmak aslında tahminimizden daha fazla oranda etki etmektedir. Su tüketimimizin az olduğu dönemlerde bedenimiz “kurumaya” başlamaktadır. Algı seviyemiz negatif etkilenir ve dikkatimiz dağılmaya başlar, hatta bazen nefes alıp verişinizin değiştiğini hissedersiniz. %70 oranında su bulunduran bir organizma açısından ise oldukça normal bir durumdur aslında bu. Araştırmacılar kişiden kişiye değişmekle beraber “gün içerisinde kaç litre su içmeliyiz?” sorusuna cevap olarak en az 2 litre su içilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Eğer siz de su içmeyi unutan, su içmeyi sevmeyenlerdenseniz, kolay bir şekilde suyunuzu taze meyve ve yeşilliklerle tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Bu iş için şeffaf bir sürahi seçerseniz gözünüze hitap eden renkli bir görüntü ortaya çıkacağından dolayı su içme ihtimaliniz daha da artmış olur. Klasik bir limon-salatalık-nane üçlüsüyle başlayabilir veya yağ yakımını destekleyen greyfurtlu suyu denemek isteyebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Saat 9'u 5 Geçe Çekilmiş Tüyleri Diken Diken Eden 5 Görüntü

 

 

2 Uyku

Listemizin herkes tarafından bilinmekte olan ve en önemli maddesi  ise uykudur. Yapılan raştırmalar sonucunda bir insanın günlük uyku ihtiyacının 8 saat olduğu ortaya koyulmuştur. Uykusuz kaldığımız zaman hem günlük rutinimiz hem de sağlığımız büyük bir oranda etkilenmektedir. Bu durum standart hale geldiği zaman ise kalıcı sorunlar yaşamaya başlıyoruz ve yaşam kalitemiz zaman içerisinde gerilemeye başlıyor. Bu sebepten dolayı da uykuya dikkat edilmesi oldukça önemli bir maddedir.

Önerilen Yazı  Türklerin Kullandığı 5 Alfabe

 

 

1 Zihinsel ve Fiziksel Dinleme Molası

Çalışırken mola vermek gerçekten oldukça büyük bir öneme sahiptir. Robotlaşan hareketler ve sabit çalışma düzeni ruhumuzun ve bedenimizin doğasına çok da uyumlu şeyler değildir ancak çalışmak hemen hepimizin hayatındaki en önemli gerekliliktir. Bu durumda da kısa süreli de olsa bu monotonluktan çıkmamız ve kendimize doğamızın gerektirdiklerini sunmamız bir şart haline gelmiştir. Bunlar basit esneme hareketleri, ofis içinde birkaç adım atmak, temiz hava almak, su içmek gibi sıradan görünen bazı şeylerdir aslında. En yoğun olduğunuz günde dahi kendinize birkaç dakika ayırıp mola verdiğiniz zaman verimliliğinizin arttığının farkına siz de varacaksınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir