Kapat

Karaciğer Yağlanması İçin 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Karaciğer Yağlanması İçin 5 Çözüm Yolu

Karaciğer yağlanması hücrelerin normalden daha fazla yağ içermesi sonucu ortaya çıkan ve zamanla ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilen bir hastalıktır, ‘‘steatosis’’ diye de adlandırılır. Geç teşhis edilmesi bazen siroza dönüşmesine sebep olabilmektedir. Aşırı alkol tüketimi, sigara, aşırı kilo, düzensiz beslenme, şeker, yüksek kolesterol karaciğer yağlanması riskini arttıran en önemli unsurlardan sadece birkaç tanesidir. Karaciğer yağlanmasının başlangıç aşamasında tespit edilmesi tedavi sürecini daha çok kolaylaştırır. Bazen hastalığın sağlığı ciddi anlamda tehdit edecek seviyeye gelmesi yıllar boyu sürebilir. Aşırı kilo kaybı, karın kısmında ağrı gibi belirtiler gösterdiğinde hastalık ileri seviyeye ulaşmış demektir.İşte bu hastalığa çözüm olabilecek bazı yöntemler.

 

 

 • #1 Limon

  Limon C vitamini, glutatyon denilen karaciğer enzimlerini üretmeye yardımcı olan antioksidan açısından fazla oranda zengindir. Glutatyon, detoksifikasyon ile karaciğer yardımcı olur, toksinleri nötralize zaman içerisinde eder. Aynı zamanda da şimdiye kadar yapılan birçok araştırma limonun karaciğer iltihabına karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bir bardak suya yarım limon sıkın ve birkaç hafta boyunca günde 3 kere olmak üzere için. Diğer bir seçenek ise bir kavanoza 2-3 tane doğranmış limon atın ve suyu düzenli olarak gün içerisinde için.

 • #2 Karahindiba

  Karahindiba, karaciğer yağlanmasını tedavi eden oldukça güçlü bir tonik olarak bilinir. Karaciğerde biriken yağları ortadan kaldırır ve karaciğerin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yürütmesini destekler. Bunun yanı sıra ise yapılan bilimsel araştırmalar alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmalarını iyileştirmeye katkıda bulunduğu bilimsel olarak ortaya çıkarılmıştır. Karaciğere ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi karahindiba olabilir. Sıcak bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba kökünü ekleyin. Yaklaşık olarak 10 dakika demlenmesini bekleyin, tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyerek günde 3 kere 2 hafta boyunca için. Aynı zamanda salataya taze karahindiba yaprakları ekleyebilir veya garnitür olarak pişmiş karahindiba yaprakları yiyebilirsiniz. Eğer şeker hastası veya hamileyseniz de bu bitkiyi kullanmamanız önerilmektedir.

 • #3 Yeşil Çay

  Uluslarası Moleküler Tıp Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir  araştırmaya göre yüksek yoğunlukta kateşinler içermekte olan yeşil çay alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Yeşil çay karaciğerde depolanan yağ miktarının engellenmesine büyük bir oranda yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Aynı zamanda düzenli yeşil çay tüketimi vücutta yağı azaltır.Karaciğer yağlanmasına yeşil çay iyi gelir, gün içerisinde yaklaşık olarak 3-4 bardak yeşil çay içmek faydalıdır.Yeşil çay aynı zamanda sıvı kabuller halinde ekstra olarak kullanılabilir. Yalnız bu takviyeyi almadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

 • #4 Papatya

  Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda papatya meyvesi ve tohumunun karaciğer yağlanmasına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Karaciğer yağlanmasına sebep olan yağları yakmaktadır. 5-6 tane kurutulmuş papatya tohumunu iyice ezin ve taze limon suyu ile güzelce karıştırın. Bir ay boyunca günde yaklaşık olarak 2 defa alın. Gün içerisinde bir miktar bal ile papatya yemek karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir. Bunların dışında ise düzenli yürüyüşler yapmak ve evde basit egzersizler karaciğer yağlanmasına iyi gelebilir. Aynı zamanda bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

 • #5 Elma Sirkesi

  Elma sirkesi karaciğer yağlanmasına oldukça iyi gelen etkili bitkisel ilaçlardan birisidir. Karaciğerin etrafında biriken yağlardan kurtulmaya yardımcı olur ve kilo kaybını da aynı zamanda teşvik etmektedir. Aynı zamanda karaciğerin sağlıklı şekilde çalışmasını teşvik eder, iltihabı gidermeye yardımcı olur. Ilık bir bardak suya elma sirkesini ilave edin. İsteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve yemeklerden önce günde yaklaşık olarak iki kere alın. Bu bitkisel ilacı birkaç ay boyunca kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı  Burun Estetiği Hakkında Bilinen 5 Yanlış Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir