Kapat

Karıncalardan Kurtulmanın 5 Yolu

Anasayfa
Hayvan Karıncalardan Kurtulmanın 5 Yolu

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, camların kapıların ardına dek açılmasıyla daha sık karşılaşmaya başladığımız zor bir durumla baş etmenin yolları tabiki de bulunmaktadır. O mini mini, o çalışkan karıncaların kıyıdan köşeden gelip herhangi bir şekilde mutfağa dalmasından, açıkta bıraktığınız yiyeceklerin etrafına toplanıp kış hazırlığı adına telaşla koşuşturmaya başlamasından söz ediyoruz, tabi kide. Biliyoruz onlara zarar vermek istemiyor, tabi kide kışın yuvalarında açlıktan ölmelerini de istemiyorsunuz. Fakat mutfağın dört bir yanını sarmalarına, kapıdan bacadan girip evi talan etmelerine de göz yumacak kadar değil. İşte tam da bu yüzden en zararsızdan kendinize ait bir çözüm yolu bulmalısınız dır, onlara zarar vermeden mutfağımızı, yiyeceklerimizi kurtarmanın yolları.

 

 • #1 Sirke

  Evde kimyasallardan uzak bir şekilde temizlik yapmak için sık sık başvurulan şeylerden bir tanesidir sirke, karıncalardan kurtulmanın da en kesin ve temiz yollarından sayılan tabi ki. Sirkeli su hazırlayarak karıncaların uzun ince şeritler halinde giriş yaptığı alanlara bu suyu ister püskürterek isterseniz de bir bez yardımıyla güzelce sürün. Karıncalar, sirkenin kokusunu aldıkları zaman bir daha gelmek istemeyeceklerdir, ve bu sayede siz de onlara hiç zarar vermeden onlardan zararsız bir şekilde kurtulmuş olacaksınız. Eğer siz isterseniz de hazır sirkeli su yapmışken içine biraz da taze sıkılmış limon suyu ilave ederek oluşturduğunuz bu karışımı güçlendirebilir, hatta hazırladığınız suyun kalanıyla mutfağınızı da şöyle bir güzelce temizleyebilirsiniz. Tabi ki bu karar da size kalmıştır.

 • #2 Acı Biber

  Acı biber de keskin aroması sebebiyle karıncaların hiç sevmediği bir “kurtarıcı” olarak adlandırılmaktadır. Eğer siz de evinizi dönem dönem basan karıncalardan aşırı derecede şikayetçiyseniz bir tencerenin içerisine bol miktarda su koyarak içerisine kendi kararınızda biber atın (tercihen Arnavut biberi). Ardından ise suyunuzu bir güzel kaynatmaya başlayın. İyice kaynayan ve acı biberin aromasını içerisine iyice hapseden suyu alarak biraz ılıştırdıktan sonra yine diğer yöntemlerde olduğu gibi karıncaların istila ettiği o alanlara bir bez yardımıyla sürün ya da bir sprey şişesine koyarak o yerlere bu karışımı püskürtün. İşte hepsi bu kadar.

 • #3 Tarçın

  Karıncaların mutfağı basmasını engellemek adına kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden bir tanesi de tarçından destek almanızdır. Tarçının kokusundan pek hoşlanmayan, bu sebeple de tarçın kokusunu aldıkları zaman yerlerden uzak duran karıncaları toz, ya da çubuk tarçın yardımıyla, hatta tarçın yağından faydalanarak evinizden, mutfağınızdan kolay bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz. Eğer karıncaların evinize nerelerden giriş yaptığını tam olarak biliyorsanız, tam o belirli noktalara çubuk tarçınlar bırakabilirsiniz. Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlar karıncaları uzaklaştırmak adına oldukça faydalı olacaktır. Fakat “kocaman çubuk tarçınları bunun için ziyan edemem” diyorsanız daha ekonomik ve yine oldukça etkili olacak bir başka yöntemden de söz etmek mümkündür: 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı kadar toz tarçın ya da 10-15 damla kadar tarçın yağı ilave ederek güzelce bu karışımı karıştırın. Ardından ise bu karışımı bir sprey şişesinin içerisine koyarak karıncaların istila ettiği alanlara onlar henüz gelmemişken uygulayın. Tarçın kokusunu alan karıncalar bir daha o yollardan geçmeyecekler, bu konudan emin olabilirsiniz.

 • #4 Nane Yağı

  Nane yağını tanıdıkça anlıyoruz ki aslına bakılırsa bizim düşünebileceğimizden bile faydalı bir yağ konumundadır kendisi. Burun tıkanıklığından horlamaya kadar belirli birçok probleme çare olabilen nane yağı, bu kez de şaşırtıcı bir kullanım yoluyla karşımızdadır. Karıncaların yollarını kaybettirmek adına bıraktıkları o özel kalıntıların kokusunu silip süpürebilen nane yağı da onları evinizden uzaklaştırmak adına oldukça yararlı olacaktır. Bir sprey şişesine su doldurarak içerisine 10-15 damla kadar nane yağı damlatın. Ardından ise bu suyu karıncaların gelip geçtiği alanlara dikkatli bir şekilde püskürtün. Eğer mutfağınızın neredeyse her yerinden karınca çıkar hale geldiyse daha etkili sonuç almak adına derince bir tencerede su kaynatarak içine bolca nane yağı ekleyip bu suyun buharlaşmasını bekleyin. Nane yağı kokusu tüm mutfağınızı iyice sarsın, ardından da karıncalar da yavaşça uzaklaşsın.

 • #5 Bebek Pudrası veya Tebeşir

  Karıncalardan kurtulmak adına giriş yaptığı yerlere bebek pudrası dökmek veya yine bu alanları tebeşirle boyamak ilk kimin aklına geldi ya da nasıl bir şekilde oldu bilinmez fakat etkili yöntemler olduğu bilinmektedir. İlk olarak karıncaların mutfağı ya da evinizin diğer bölümlerini istila etmeye nereden başladığını bulun ve giriş yaptıkları bu alanlara bebek pudrası dökün ya da bu bölgeleri tebeşir yardımıyla güzelce çizin. Bebek pudrası veya tebeşir sebebiyle bıraktıkları izleri bulamayacak ve birbirlerini takip edemeyecek hale gelecek olan karıncalar evinize bir daha uğramak istemeyeceklerdir.

Önerilen Yazı  Evde Besleyeceğiniz Tavşan Hakkında 5 Bilgi

“Karıncalardan Kurtulmanın 5 Yolu” üzerine 1 yorum

 1. Muhlis says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir