Kapat

Kariyer Planlanmasında En Çok Yapılan 5 Hata

Anasayfa
Eğitim Kariyer Planlanmasında En Çok Yapılan 5 Hata

Her gün işine istemeye istemeye giden yani hayatının büyük bölümünü geçirdiği ya da geçireceği işten nefret ederek giden ne kadar çok insan olduğunu biliyorsunuz, değil mi ? Tatil günlerini tatilden ziyade işten uzaklaşmak olarak gördüğü için iple çeken, her gün yoğun strese maruz kalan, iş yaparken zorluk çeken ; ama yine de geçinebilmek için çalışmak zorunda olan insanların sayısı ne kadar da fazladır.

 

Peki bir insan neden kendini bile bile mutsuzluğa mahrum bırakır dersiniz ? Neden hayatını hiç sevmediği, hatta belki de hiç bir zaman sevemeyeceği bir işi yaparak geçirir ? Büyük ihtimalle, en başında yanlış karar aldığı içindir. Bu yanlışı düzeltmek yerine o hatayı her gün tekrar tekrar yapma hatasına düştüğü için buna devam eder. Tüm bunlarla varmak istediğimiz nokta ise şu ki etrafımıza baktığımızda işin en başında, kariyer planlamasında bir dizi farklı hata yapıldığını açıkça görebiliyoruz.  Kariyer planlamasının nasıl yapılması gerektiği ne yazık ki bilinmemektedir. Çoğu insan daha ne anlama geldiğini bile bilmediği işlerde çalışarak ister istemez mutsuz çalışanlar arasına katılmaktadır. İşte günümüzde yapılan kariyer hatalarından 5 tanesi.

 

 • #1 Geçici Çözümler Üretmek

  Başarılı bir kariyer istiyorsanız, geçici çözümler üretmekten en başında vazgeçmelisiniz. İçinde bulunduğunuz durumları düzeltebilmek için size çıkış yolu sunabilecek, ama uzun vadede sizi mutlu etmeyecek alanlara yönelme gibi bir hata kesinlikle yapmamalısınız. Kariyerinizle ilgili kararları verirken tek taraflı düşünmekten vazgeçmeli, resmin tamamını görmeyi öğrenmeyi hedeflemelisiniz. Kısa vadede size çok para kazandıracak; ama uzun vadede sizi mutsuz edecek işler yerine, önünüze hem geçici hem de kalıcı çözümler sunacak nitelikte tercihler yapabilmeniz çok önemlidir. Unutmayın ki başarılı bir kariyere ulaşmak için sabır göstermeli, zaman ayırmalı ve olaya; “anında sonuç almalıyım” gibi fikirlerle asla yaklaşmamalısınız.

 • #2 Güçlü ve Zayıf Yönleri Görmemek

  Kendinizi tanıma aşamasında bunu zaten yapmış olmanız gerekmektedir. Sonuçta yapacağınız işi seçerken ve geleceğiniz üzerine plan yaparken hangi konularda iyi, hangilerinde yetersiz kaldığınızın kararını vermiş olmanız gerekmektedir. Ancak yine de bu konudan bir kez daha bahsetmek önemlidir. Çünkü kariyer planında yaygın olarak yapılan hatalar arasında bu da bulunmaktadır. Pek çok kişi geleceği üzerine karar verirken güçlü ve zayıf yönlerini görmezden geldiği için başarısız olmaktadır. Kendine karşı tarafsız yaklaşamadığı, genellikle de zayıf yönlerini örtbas etmeye çalıştığı için hiç beklemediği sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Oysaki yapılması gereken, kişinin kendisine karşı tarafsız yaklaşması ve geleceğinin gidişatını belirleyecek olan bu planda gerçekçi bir davranış gösterebilmesidir.

 • #3 Başkalarına Göre Seçimler Yapmak

  İşini istemeye istemeye yapan ve başarılı kariyer hedefini bir türlü gerçekleştiremeyen insanların en çok yaptığı hataların en başında gelen budur. Başkalarının isteklerine göre belirlenen tercihler, hiç istenmediği halde popüler olan işlere yönelmeler ve kişinin öncelik sırlamasında kendi isteklerini en arka sıralara atması kariyer planlarının suya düşmesine sebep olmaktadır. Zira kişi başkalarının tavsiyelerine kulak asmış ve kendi sesini duymamıştır. Oysaki bu karardan etkilenecek tek kişi, yine kendiniz olacaksınızdır. Uzun lafın kısası, kariyer planlamanızı yaparken gerçekten ne istediğinizi bilmeli ve hayatınızın en önemli kararlarından birini başkalarının almasına kesinlikle izin vermemelisiniz.

 • #4 Maddiyat Odaklı Düşünme

  Yapacağınız işe karar verirken maddiyat odaklı düşünmek de hayal ettiğiniz kariyere ulaşamanıza engel olacaktır. Bu nedenle geleceğinizi belirlerken sadece paraya değil, o işin size katacağı değerlere de odaklanmalı ve uzun vadede başarı için paranın yeterli bir şey olmayacağını aklınızın bir köşesine yazmalısınız. Yani başarılı bir kariyer istiyorsanız, düşündüğünüz ilk şey o işten ne kadar para kazanacağınız olmamalıdır. Sırf kazancı yüksek diye de hayatınızı mutsuz olarak yapacağınız bir iş için harcamamalısınız. Sonuç olarak, yarınlarınız hakkında karar verirken sadece maddi bakımdan değil, manevi bakımdan da kazançlı çıkacağınız bir işi seçtiğinizden emin olmalısınız. Çünkü ancak bu şekilde başarılı bir kariyere sahip olabilir, geleceğinizi istediğiniz noktaya ulaştırabilirsiniz.

 • #5 Kendini Tanımak

  Kariyer planlamasında en sık yapılan hatalardan bir tanesi de kişilerin kendilerini tanımadan bu yola çıkmalarıdır. İşte bu hata da insanları hiç sevemeyecekleri işler yapmaya ve hayattan keyif almalarına engel olmaktadır. Örneğin; insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanmayan birinin pazarlama gibi departmanlarda çalışması onu hiçbir zaman doyurmayacak, aksine zamanla çöküş yaşayarak mutsuz olmasına neden olacaktır. Aynı şekilde yalnızlıktan hoşlanmayan ve takım çalışmalarından daha verimli olan birinin bireysel yapılabilecek işleri tercih etmesi, onu da aynı şekilde mutsuz yapacaktır. Kısacası, kariyer planınızı yapmadan önce kendinizi gerçekten tanıyıp tanımadığınız üzerinde detaylıca düşünmelisiniz. Seçeceğiniz işin hayatınız üzerinde yaratacağı etkilere karşı kendinizi hazırlamalı ve sonradan pişman olacağınızı bildiğiniz işlere başlamamalısınız. Ne istediğinizi bilmeli, sizi nasıl bir işin mutlu edebileceğine doğru olarak karar vermeli, bunun için de oturup detaylıca düşünmelisiniz.

Önerilen Yazı  Üniversitenin İlk Günü Yapılacak 5 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir