Kapat

Kaşıntı Sorununa 5 Çözüm Yolu

Anasayfa
Sağlık Kaşıntı Sorununa 5 Çözüm Yolu

Kaşıntı deriyi tahriş etmenin yanı sıra rahatsız edici bir hisse sebep olur. Aynı zamanda kaşıntı (proo-RIE-tus) olarak bilinen, kaşıntılı cilt, sedef hastalığı veya dermatit döküntü veya başka bir durumun sonucu olarakta olabilmektedir. Bunun yanı sıra ise özellikle kaşıntılı cilt, karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalığın belirtisi olabilir.

 

Ancak, aynı zamanda şunun bilinmesi gerekmektedir, her kaşıntının altında da ciddi bir hastalık aramak yanlış olur. Cilt veya deride kırazıklık, şiş veya döküntü aşırı miktarda olduğunda doktora başvurmanız ilk çözüm yolu olacaktır.Uzun vadeli ve kronik kaşıntıların tedavi edilmesi gerekir, bu bağlamda ise kaşıntılı deri, ilaç, ıslak pansuman veya güneş, serin bir banyo veya kaşıntıyı ortadan kaldıran ürünler kullanılabilir.Kaşıntı sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuz zaman mutlaka doktorunuzdan randevu alarak altında yatan asıl nedenleri öğrendikten sonra tedavi sürecini başlatmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise paylaşacağımız yöntemleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Vücudunuzda Ödem Olduğunun 5 Göstergesi

 

 • #1 Karbonat

  Karbonat kaşıntılı ve döküntülü deri tedavisinde bütün dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genel olarak kaşıntı olan kısımlara dökerek uygulamayı tavsiye edenler var ancak biz bu şekilde uygulanmasını tavsiye etmemekteyiz. Banyo suyuna karıştırarak veya küvetteki suya karıştırarak kullanılması daha faydalı olacak bir çözüm yoludur.

 • #2 Limon

  Antiseptik, anestetik, anti-enflamatuar ve anti-tahriş edici bazı özelliklere sahip olan limon aynı zamanda sitrik asit ve asetik asit ihtiva etmektedir. Bundan dolayı kaşıntı sorunları açısından alternatif bir çözüm yolu olabilmektedir. Limon suyunu bir pamuk yardımı ile ciltte kaşınan bazı kısımlara uygulayınız.Ancak bu işlemi yatmadan önce yapın, uygulamayı yaptıktan sonra da özellikle güneşe çıkmamaya dikkat edin.

 • #3 Ardıç Karpuzu ve Karanfil

  Ardıç ile birlikte kullanılmakta olan karanfil kaşıntılı bir cilt açısından mükemmel bir çare olabilmektedir. Ardıç meyveleri etkili anti-inflamatuar özelliklere sahip olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra ise karanfil kaşıntı hissini azaltmak açısından uyuşmuş sinir uçlarına yardımcı olan güçlü bir uçucu yağ içerirBir tencerede tuzsuz tereyağını eritin, başka bir tencerede ise iki çorba kaşığı balmumu eritin daha sonra bunları iyice birbirine karışmış bir hale getirin. Daha sonra ardıç meyvesini ve karanfili ekleyerek tekrar  güzelce karıştırın. Soğuduktan sonra etkilenen kısımlara sürün.

 • #4 Soğuk Su

  Cilt ve deride kaşıntılara karşı soğuk su oldukça etkili bir çözüm olabilir. Özellikle de gözlerde meydana gelen kaşıntılara karşı soğuk su uygulaması hem kaşıntıyı hem de kaşıntının sebep olduğu sızıları geçiştirmek açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Bunun yanında ise yaz aylarında terlemeden kaynaklanan kaşıntıya karşı soğuk su banyosu da iyi gelebilecek bir diğer çözüm yoludur.

 • #5 Nane Yağı

  Nane yağı anti-enflamatuar, antiseptik, analjezik ve dermatit, uyuz veya stresin sebep olduğu kaşıntıyı rahatlatma ve tedavi edici özelliğine sahip olarak bilinmektedir. Bunun için ise ılık su ile doldurduğunuz küvete birkaç damla nane yağı ekleyin ve suya girerek yaklaşık olarak 30 dakika suyun içerisinde bekleyin. Nane yağı dışında suya hindistan cevizi yağı veya badem yağından bir yemek kaşığı da isteğinize bağlı olarak ekleyebilirsiniz. Bu sayede kaşıntı tedavisinin daha etkili olmasını sağlamanız da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir